Reklama
Reklama

Slovensko, krajina paradoxov

Ak nevieš, kam kráčaš, obzri sa, odkiaľ prichádzaš
Počet zobrazení: 3301


Priznám sa, len ťažko predýchavam dnešnú dobu. Nedokážem sa vyznať v systéme, nerozumiem politikom a je mi smutno zo všetkého, čo sa okolo mňa deje. Ale pekne po poriadku.

Patríme medzi staré slovanské národy a ja som na to nesmierne hrdý. Samozrejme, mrzí ma a som z toho nešťastný, čo sa dnes deje medzi Ruskom a Ukrajinou. Je to zlé predovšetkým pre Slovanov. No ešte je horšie to, že naša krajina vplyvom našich politikov sa stavia na stranu Západu a Ameriky. Na strane jednej sa hrdíme SNP a jednoznačným postojom v 2. svetovej vojne, na strane druhej podporujeme sankcie Západu proti našim slovanským bratom. Určite bratia sú aj Ukrajinci, ale normálne uvažujúci človek vie, kto je Západ a kto Východ. Pre samotné Rusko to musí byť nesmierne ťažké a zložité. Nič nie je horšie, ako bojovať proti svojim. Keby sme boli germánskym alebo americkým národom, tak by som rozumel reči našich vyvolených či zvolených. Nič nie je pre krajinu horšie, ako keď tí, čo majú moc, uprednostňujú ľúbivú politiku pred vlastnou identitou, tradíciami, národnou hrdosťou a nezmazateľnou históriou.  

Moje rozčarovanie a nepochopenie celej situácie je o to väčšie, že momentálne na Slovensku vládne ľavica. Teda presnejšie, aspoň sa k nej hlási. No aj tu sa mi zdá, že som nejako pomýlený. Vládne ľavica a ľavicovo zmýšľajúci ľudia sú v ofsajde, alebo, ak chcete, mimo hru. Nemáme tu žiadne médium, žiadny časopis na šírenie a propagovanie ľavicových myšlienok a ideí. Ľavicoví intelektuáli, politológovia  akoby sa vytratili z politického života. Média nám ponúkajú vyjadrenia Matoviča, Sulíka a im podobných. Vrcholom všetkého sa stáva tendenčne ladená relácia RTVS „Pod lampou“. Keby tu vládla pravica alebo extrémizmus, tak to chápem. Ideologického nepriateľa treba zničiť. Ale prečo nedá ľavica priestor sama sebe, na to naozaj nemám bunky.

Samozrejme, v demokracii má každý právo presadzovať svoj názor a ovplyvňovať ním myslenie ľudí. Lenže to právo by mali mať všetci rovnaké. Žiaľ, mám pocit, že tie podmienky na presadzovanie názorov nie sú rovnaké. Je to škoda. Škoda nielen pre ľavicu, ale hlavne pre samotné Slovensko. Obávam sa, že ak sa veci v krátkom čase nezmenia, ak nedostanú viac priestoru ľavičiari od srdca, ak sa nepodporí šírenie ľavicových myšlienok a ideálov, tak na to slovenská ľavica čoskoro tvrdo doplatí. Nové slovo je v tomto úžasné, no príliš malé a osamotené. Na to obzretie späť je totiž najvyšší čas. V opačnom prípade sa veľmi rýchlo a ľahko môžeme stať, chutným predkrmom nenažraného kapitalistického pažeráka.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
18. november 2014, 20:42

Povzdychol som si s Vami, Ľubo...

...máte plnú pravdu, až na to, že Vás doplním. Citujem Vaše slová: "Obávam sa, že ak sa veci v krátkom čase nezmenia, ak nedostanú viac priestoru ľavičiari od srdca, ak sa nepodporí šírenie ľavicových myšlienok a ideálov, tak na to slovenská ľavica čoskoro tvrdo doplatí." - neobávajte sa, doplatí na to IBA vládna strana Smer - Sociálna demokracia.  ˇPráve teraz je tu čas, keď sa zrýchľuje vývoj situácie a vládna strana, ktorá sa formálne hlási k ľavici, sa musí rozhodnúť - či budú "stranou v medziach mierneho pokroku" (či ako to Švejk definoval), alebo skutočne pootočia kormidlom politiky a praxe o 90 stupňov doľava. "Porošenkovanie", reverzovanie plynu neplatičom na Ukrajinu napriek jasnému ruskému stanovisku, trpenie druhého piliera dôchodkového systému, meškanie v zásadných sociálnych reformách smerom k posilneniu úlohy štátu - to je cesta po ostrých kameňoch rozbúrenej verejnej mienky. Kde sú všetci tí integrovaní ľavicoví politici do Smeru? Stlstli a spohodlneli?

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama