Slovensko ako celosvetový unikát?

Počet zobrazení: 2716

Slovenská republika získala podľa môjho názoru  celosvetový unikát. Ku všetkej úcte my totiž už nemáme – zjavne – klasickú koalíciu a opozíciu, ale po utorku budeme mať s najväčšou pravdepodobnosťou opozíciu aj v koalícii. Takže v tejto situácii budú naši niektorí politici skutočnými rozdeľovačmi národa. I keď podľa môjho priateľa politológa niečo ako celospoločenská či celonárodná jednota je veľký a do istej miery aj nebezpečný mýtus, ktorý zabíja slobodu myslenia a konania.

Ako si to môžu vysvetliť voliči? Asi len tak, že je ešte len krátko po voľbách. Myseľ mnohých voličov sa nachádza ešte v stave kognitívnej disonancie. Čakali a verili v niečo iné, aký je skutočný stav vecí. No človek si nerád pripúšťa chybu a bude radšej bagatelizovať svoj omyl, svoje rozhodnutie, svoju voľbu. A mnohí svoju voľbu ani nezmenia, ale budú hľadať skôr všemožné ospravedlnenia. Súvisí to aj s voličskou základňou a tam chýba úroveň vzdelania, čítanie s porozumením a istá priorizácia hodnôt a nastavenie spoločenských (nie subjektívnych) priorít. Stabilita vlády je potrebná pre pracujúcich, aby vedeli, že dostanú za svoju prácu plácu. Ale aj pre sociálne odkázaných, ktorí sa spoliehajú na ochrannú či pomocnú ruku štátu. No rovnako je dôležitá aj pre investorov. Firmy potrebujú stabilné podnikateľské prostredie, keďže pri predvídateľných krokoch vlád firma dokáže správnejšie vyhodnotiť aktivity do budúcnosti. Každá vláda je dočasná, a preto je dôležité, aby rozmýšľala o dlhodobých efektoch.

A teraz sa pozrime nato, či túto stabilitu a predvídateľnosť vlády majú. Ešte by som rád zdôraznil , že stabilnú vládu nedosiahneme, ak umožníme ľuďom voliť nestabilných politikov. Asi by som potreboval nechať väčší priestor, aby si podnikatelia, živnostníci, majitelia firiem, zamestnávatelia mohli zodpovedať, či cítia takúto istotu, ktorá by im zľahčovala, zjednodušovala a najmä umožňovala normálne fungovanie. Zdá sa mi, akoby až ku mne cez monitor doliehala odozva, ktorej slovné vyjadrenia však publikovateľné nie sú. To, čo sa teda udialo v utorok v parlamente, sa dalo očakávať. Takto funguje politika stáročia a dopomohla k tomu aj výrazne malomeštiacka povaha národa slovenského. Ak by sme tomu chceli niekedy zabrániť, žiadalo by si to asi zmeniť celý národ. „Rozbiť“ ho. A znovu „poskladať“. Situáciu v parlamente môžeme následne vylepšiť rovnakým spôsobom. Možno jednoduchším bude zmena volebného systému a vzdelávania. Myslím si, že by bolo potrebné  v tejto súvislosti kultivovať kritické myslenie, a nie chamtivosť a plytkosť. Tiež je potrebné do verejného priestoru dostávať viac vzdelaných a múdrych ľudí.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984