Reklama
Reklama

Slovenské reálie

Počet zobrazení: 2748


Zatiaľ čo prezident A. Kiska predstavoval v Bruseli moderné Slovensko i s prototypom lietajúceho auta a následne „bral účasť“ na stretnutí predstaviteľov  NATO vo Varšave, doma, v NR SR, jej podpredsedníčka L. Nicholsonová (SaS), nedokázateľne „poverená“ viesť rokovanie, počítala za pomoci kolegu Ľ. Galka prítomných poslancov v rokovacej sále. Registrovalo sa ich menej, ako obaja pomocou prstov na rukách spočítali.

Schôdza niekoľká v poradí mala prerokovať poslanecký návrh na odvolanie teraz už predsedu vlády R. Fica, že kryje paktovanie R. Kaliňáka s podnikateľom Bašternákom. Koaliční poslanci síce v sále boli, ale sa neprezentovali sa cez hlasovacie zariadenie... Ako býva dobrým zvykom u nás na Slovensku, búrlivú situáciu, ktorá nastala, bude najskôr riešiť ústavnoprávny výbor NR, alebo to poženú na Ústavný súd. A aby to bolo ešte dramatickejšie, Ústavný súd môže podnet posúdiť ako dôležitý patriaci na prerokovanie v pléne. Uskutočniť sa to však v dohľadnom čase nebude môcť, pretože Ústavný súd nie je kompletný. K plnej zostave mu totiž chýbajú dvaja sudcovia, alebo po odchode sudcu Dobríka budú až traja.

Totiž prezident A. Kiska práve v čase, keď Slovensko prevzalo predsedníctvo Rady EÚ odmietol podpísať menovací dekrét jednému z dvoch návrhov, ktoré mu predložila NR SR práve za sudcu Dobríka po uplynutí jeho 12-ročného mandátu. A v zálohe je aj zvyšok, ktorý mu predložili poslanci ešte v roku 2014 a z nich si vtedy vybral len jednu kandidátku, ostatní sa mu z nejakých príčin nepozdávali. A svoje odmietavé stanovisko neodôvodnil písomne, ako ho Ústavný súd žiadal ale, naopak, požadoval, aby mu NR SR predložila nové návrhy. Tam bez udania dôvodu odmietnutia sa tým nemienia zaoberať.

Ak teraz dôvodom odmietnutia je zistenie prezidentových právnych expertov, že navrhovaní nemajú vrúcny vzťah k Ústave SR a dokázateľne s ňou nepracovali, práve v nej, v čl.134 odst.3 sa hovorí len o potrebe 15-ročnej nepretržitej právnickej praxe. Nič viac a to či navrhovaný má ústavu ľúbiť celým srdcom, alebo len sporadicky, podľa potreby, to sa v nej nepíše.

Priemer: 4.8 (21 hlasov)
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Reklama
Reklama
Reklama