Slovenské národné povstanie: My nezabúdame

Počet zobrazení: 4740

Snažím sa vždy rešpektovať iný názor, iný pohľad na život, svet, politiku. Dokonca si myslím, že rôznosť názorov a zdravá diskusia nás môže posunúť len dopredu. Je preto samozrejmé, ak máme rozličné názory napr. na riadenie či smerovanie krajiny, na riešenie problémov v ekonomike, zdravotníctve, školstve, v kultúre, športe... Tak, ako sa mení život, mení sa i náš pohľad naň. Čo by sme však nemali meniť nikdy, to sú naše hodnoty a vážiť si prácu a postoje generácií, ktoré tu boli pred nami.

Jednou z tých veľkých hodnôt, ktoré nám zanechala predchádzajúca generácia, je nesporne Slovenské národné povstanie. Je to naša naozaj výnimočná dejinná udalosť, ktorú nám môže úprimne závidieť celá Európa, na ktorú by sme mali byť všetci vždy právom hrdí. Tu naozaj nemá miesto politikárčenie, či vytĺkanie politického kapitálu. Aj za to, že dnes žijeme v mieri, že my a naše deti nepoznali na vlastnej koži hrôzy vojny, môžeme ďakovať vo veľkej miere a j tým, ktorí sa zapojili do SNP, ktorí obetovali to najcennejšie, čo na tomto svete je – svoje životy. Neboli sme to my, čo rozpútali nezmyselné peklo vojny. Neboli sme to my, čo stavali koncetráky a spôsobili celej Európe nesmierne utrpenie, bolesť a hrôzu. Naopak, boli to naši otcovia a dedovia, ktorí povstali proti tejto hrôze. Zničené krajiny, vypálené dediny, milióny padlých, to všetko sú jasné dôkazy tohto nezmyselného šialenstva.

Aj preto som dnes veľmi znepokojený tým, ako sa k týmto hrozným udalostiam stavia predovšetkým časť mladej generácie, ktorá podporuje stranu, či sympatizuje so stranou, ktorá doslova neguje historický význam SNP nielen pre Slovensko, ale aj celú Európu. Pre budúcnosť krajiny v srdci Európy, pre krajinu, ktorá na vlastnej koži pocítila hrôzy vojny je to nielen nepochopiteľné, ale aj nebezpečné. Určite je dobré, že mier sa pre nás všetkým stal akousi samozrejmosťou, ktorú nemôže nič ohroziť. No s mierom je to ako so zdravím. Jeho hodnotu spoznáme, až keď ho stratíme.

Aj preto je našou povinnosťou si SNP nielen pripomínať a vážiť si jeho význam, ale už v zárodku všetkými prostriedkami bojovať proti jeho znevažovaniu, zľahčovaniu jeho významu či dokonca prekrúcaniu faktov. To nie je len povinnosťou tých, čo spravujú Slovensko, politických strán, ale predovšetkým všetkých občanov Slovenska. Máme totiž  v rukách osud každej politickej strany, my určujeme, aké bude Slovensko o päť, desať ... rokov.

Ak otvoríme Pandorinu, ak neudržíme džina vo fľaši, môžeme veľmi ľahko prísť o to, za čo položili životy ľudia v SNP i vo vojne. Ich obete musia byť pre každú budúcu generáciu nielen mementom, ale aj akousi výzvou na obranu mieru a demokracie. Nikdy nepripusťme ani len myšlienku, že všetky tie obete boli zbytočné a márne. SNP by nám vždy malo dodať hrdosť i vedomie, že aj malý národ môže robiť veľké veci. Spoločne urobme všetko preto, aby tí, ktorí položili životy za našu slobodu, neboli nikdy zabudnutí, a tí čo žijú, aby na nich nikdy nezabudli.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984