Slovák z Budapešti bol prvobojovníkom
za Česko-Slovensko

Sviečka pre Jozefa Novoveského
Počet zobrazení: 4467

V bitke pri Zborove pred sto rokmi, o ktorej pre Slovo písal Ferdinand Vrábel, padli traja Slováci. Jeden z nich bol Jozef (v legionárskych podkladoch Josef) Novoveský – rodák z Budapešti. V Česku, najmä zásluhou Čs. obce legionárskej usporiadali pri tejto príležitosti celoštátne oslavy. Ich súčasťou bola aj akcia „Sviečky za padlých“. Vo výročný deň bitky 2. júl 2017 zorganizovali pripomienku padlých zapáleným špeciálnej sviečky. Sviečku pre budapeštianskeho Slováka zapálil práve autor týchto riadkov s priateľom, ktorý to aj zadokumentoval.

obrazok1.jpgKto bol Jozef Novoveský? Na stránke Spolku pre vojenské pietne miesta a na stránke Čs. obce legionárskej sa dočítate, že Josef Novoveský bol strelec 1. streleckého pluku a zahynul v bitke pri Zborove, kde je aj pochovaný. Pripomína ho mohyla v Cecovej, dnes Kalinivka na západnej Ukrajine (medzi vojnami Poľsko). Ešte vieme, že sa narodil 15. februára 1893 v už spomínanej Budapešti. Treba pripomenúť, že v čase bitky bol príslušníkom rodiacich sa légií a bojoval na ruskej strane proti vojskám rakúsko-uhorskej monarchie. To je o ňom všetko! Zatiaľ.

obrazok2.jpg

Ako samozvaný odborník na uhorských Slovákov, ktorý sa trochu angažuje vo zviditeľňovaní Slovákov voľakedajších i dnešných z územia súčasného Maďarska som sa rád podujal pripomenúť Jozefa Novoveského a jeho zástoj na vzniku Česko-Slovenska v podobe „zborovskej sviečky“. Nakoľko oficiálne zastupiteľstvá našich dvoch dedičných republík neboli do akcie zapojené, museli sme sa rozhodnúť pre výber miesta spomienky sami. Pretože som netušil, z ktorej časti Budapešti bol rodákom, tak som sa rozhodol pre pamätník padlých Budapešťanov z prvej svetovej vojny, ktorý stojí v Novom verejnom cintoríne (Új koztemeto) v Budapešti. Socha honvéda so stovkami mien padlých, meno Novoveského som nenašiel. Ani som to nečakal. Ale bol Budapešťan.

dscf4675_orez.jpgPod úpätím sokla sochy-pamätníka sme zapálili sviečku na jeho pamiatku a chvíľu postáli v zamyslení. Pridali sme aj stužku vo farbách slovenskej trikolóry (o nej ešte netušil) s jeho menom a životnými medzníkmi. Okrem našej spomienky si život a v našom prípade smrť Jozefa Novoveského asi nepripomenul nik. Je dostatočne zabudnutý. A nebyť pamätníka pri Zborove spred 90 rokov, neviem, neviem…

Storočnica výročia bitky a pripomenutia aj jeho pamiatky bude dobrým dôvodom na objaviteľskú výpravu za životom Jozefa Novoveského, Slováka z Budapešti v Uhorsku.


Foto: Pavel Frimmel, Jozef Schwarz

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984