Reklama
Reklama

Seržan Abdykarimov: Kazachstan pred voľbou nového prezidenta

Článok veľvyslanca Kazašskej republiky v Českej republike a Slovenskej republike
Počet zobrazení: 1611

Dňa 9. júna si Kazachstan zvolí prezidenta republiky. To je jedna z dôležitých udalostí v politickom živote, pretože hlava štátu určuje vektor rozvoja krajiny, stanovuje úlohy pre vládu, načrtáva priority domácej a zahraničnej politiky. Po prvýkrát za takmer tridsať rokov si Kazachstan zvolí nového prezidenta.

abdykarimov.jpgSeržan Abdykarimov, veľvyslanec Kazašskej republiky pre Českú republiku a Slovenskú republiku.

Nadchádzajúce voľby sľubujú, že sa stanú najkonkurencieschopnejšími v histórii nezávislého Kazachstanu. Tentoraz kandiduje na post hlavy štátu sedem kandidátov. Po prvýkrát je žena zaradená medzi tých, čo sa chcú ujať vedenia krajiny – Dánia Espajevová, ktorá zastupuje stranu  Ak Žol (Jasná cesta). Súčasná realita je taká, že Kazachstan je v regióne, ktorého politickému životu dominujú muži. Po mnoho rokov však Kazachstan podnikol skutočné kroky na zlepšenie rodovej rovnosti a posilnenie úlohy žien v podnikaní a politike. Teraz vidíme plody tejto práce. Okrem pani Espajevovej ženy zastávajú pozície predsedníčky Senátu, podpredsedníčky vlády a ministerky školstva a vedy, približne štvrtina poslancov Parlamentu Kazachstanu sú ženy.

Ďalším charakteristickým znakom nadchádzajúcich volieb je konkurencieschopnosť a spravodlivosť volebného procesu. Je to spôsobené aktívnym rozvojom demokratických inštitúcií, ktoré zabezpečujú spravodlivosť a otvorenosť volieb v našom regióne. Kazachstan opäť dokazuje, že prevyšuje všetky očakávania. Každý vie, že dočasný prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev sľúbil zabezpečiť transparentné voľby, ktoré budú zodpovedať najvyšším medzinárodným štandardom. Možno uviesť konkrétne príklady úprimnosti týchto sľubov. Potvrdzuje to aj nominácia prezidentského kandidáta Amiržana Kosanova, ktorý je v opozícii voči vláde asi dve desaťročia. Všetci kandidáti na funkciu hlavy štátu, vrátane Kosanova, otvorene vedú svoje volebné kampane a bojujú o hlasy voličov.

Kazachstan bol vždy otvorený volebným pozorovateľom a ich konštruktívnym pripomienkam. Tentoraz očakávame viac ako 1 000 medzinárodných pozorovateľov z 10 medzinárodných organizácií ako aj zo zahraničných štátov, ktorí budú pracovať počas volieb v našej krajine. Na pozvanie vlády Republiky Kazachstan budú voľby monitorovať zástupcovia Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), Spoločenstva nezávislých štátov a mnohých ďalších organizácií. Ich misie sa už nachádzajú po celej krajine.

Nadchádzajúce voľby sú dôležité nielen pre Kazachstan, ale aj pre našich susedov a partnerov na celom svete. Každý si dobre uvedomuje, že Kazachstan sa aktívne zapája do riešenia globálnych problémov vrátane urovnania sýrskeho konfliktu. Pokiaľ ide o ekonomické hľadisko, naša vláda prijíma uznesenia na zlepšenie investičného prostredia v Kazachstane, čím ho mení na objektovú atraktivitu pre investície v regióne.

Som si istý, že bez ohľadu na to, kto vyhrá v nadchádzajúcich voľbách, naša krajina bude pokračovať v politike prehĺbenia spolupráce s Európskou úniou, ktorá je najväčším obchodným a ekonomickým partnerom Kazachstanu. Významným prínosom k tejto plodnej spolupráci sú aj naše dvojstranné vzťahy so Slovenskou republikou. V posledných rokoch stabilne rastie obchod medzi oboma krajinami, diverzifikácia spolupráce a vytváranie nových spoločných projektov v rôznych oblastiach. Mimoriadny záujem vyvolávajú moderné technológie v Slovenskej republike v oblasti strojárstva, zelenej energie a poľnohospodárskej a priemyselnej výroby.

Hlavným mechanizmom na podporu práce na hospodárskej ceste je Medzivládna komisia pre hospodársku, vedeckú a technickú spoluprácu (MK), ktorá už usporiadala sedem zasadnutí. V budúcom roku sa bude konať ďalšie ôsme zasadnutie MK v Nur-Sultane, počas ktorého sa uskutoční obchodné fórum za účasti slovenských a kazašských podnikateľov, ktorí majú záujem o rozvoj obchodných väzieb.

Veľkým impulzom pre ďalší rozvoj bilaterálnych vzťahov medzi našimi krajinami bude návšteva ministra zahraničných vecí Republiky Kazachstan Beibuta Atamkulova na Slovensku 9. júna tohto roku s cieľom zúčastniť sa na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí OBSE, ako aj návšteva predsedu Národnej rady SR Andreja Danka v Kazachstane 23. a 24. septembra s cieľom zúčastniť sa na štvrtom zasadnutí predsedov parlamentov krajín Eurázie a tiež stretnutie so skupinou priateľstva kazašského parlamentu.

Po voľbách tak bude pokračovať práca na ďalšom rozvoji úzkych vzťahov medzi Kazachstanom a Slovenskou republikou. Mám všetky dôvody na to, aby som bol presvedčený o budúcej dobrej spolupráci medzi našimi krajinami.


SÚVISIACE:
Diskusia s kazašským veľvyslancom Seržanom O. Abdykarimovom

Velvyslanec Serzhan Abdykarimov se v Bratislavě zúčastnil kulatého stolu "25 let vztahů mezi Republikou Kazachstán a Slovenskou republikou a jejich vyhlídkami do budoucna"

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama