Samit EÚ – Čína: Zodpovednosť za obnovu mieru a stability na Ukrajine je spoločná

Počet zobrazení: 1617

Včera sme uverejnili text vyjadrenia k samitu EÚ – Čína, prevzatý zo stránky MZV ČĽR. Dnes prinášame tlačovú správu uverejnenú na stránke Európskej komisie. Oplatí sa prečítať aj: Vyhlásenie predsedníčky von der Leyenovej po samite EÚ Čína .

Európska únia a Čína usporiadali svoj 23. bilaterálny samit prostredníctvom videokonferencie 1. apríla 2022. Predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa zúčastnili samitu s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom, po ktorom nasledovala diskusia s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Predseda Európskej rady Charles Michel povedal: EÚ a Čína ako hlavné svetové mocnosti musia spolupracovať na čo najskoršom zastavení ruskej vojny na Ukrajine. Máme spoločnú zodpovednosť za udržanie mieru a stability a bezpečného udržateľný svet. Musia sa rešpektovať kľúčové medzinárodné normy a princípy. Spoliehame sa na podporu Číny pri dosiahnutí trvalého prímeria, pri zastavení neospravedlniteľnej vojny a pri riešení dramatickej humanitárnej krízy, ktorú vyvolala.“

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová povedala: „Zdôraznili sme, že ruská invázia na Ukrajinu nie je určujúcim momentom len pre náš kontinent, ale aj pre náš vzťah so zvyškom sveta. Musí sa dodržiavať medzinárodné právo, ako aj suverenita a územná celistvosť Ukrajiny. Čína ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN má osobitnú zodpovednosť. Žiadny európsky občan by nerozumel akejkoľvek podpore schopnosti Ruska viesť vojnu. Diskutovali sme aj o tom, ako spolupracovať na niekoľkých otázkach, ako je globálna potravinová bezpečnosť, zmena klímy a boj proti COVID.

Vojenská agresia Ruska proti Ukrajine

EÚ a Čína obšírne diskutovali o vojenskej agresii Ruska proti Ukrajine, ktorá ohrozuje globálnu bezpečnosť a svetové hospodárstvo, ako aj potravinovú a energetickú bezpečnosť. EÚ zdôraznila, že jej kľúčovou prioritou je zastaviť neopodstatnenú a nevyprovokovanú inváziu Ruska na Ukrajinu, ktorá je suverénnou krajinou a kľúčovým partnerom EÚ. EÚ tiež zdôraznila, že je dôležité, aby Rusko umožnilo prístup humanitárnej pomoci a zabezpečilo humanitárne koridory a aby sa zdržalo zameriavania sa na civilné obyvateľstvo a infraštruktúru.

Pripomínajúc zodpovednosť EÚ a Číny ako globálnych aktérov pracovať na mieri a stabilite, EÚ vyzvala Čínu, aby podporila úsilie o okamžité ukončenie krviprelievania na Ukrajine v súlade s úlohou Číny vo svete ako stáleho člena OSN Bezpečnostnej rady a jej jedinečne blízkych vzťahov s Ruskom.

EÚ zdôraznila, že ruská invázia na Ukrajinu porušila kľúčové normy a zásady medzinárodného práva vyjadrené v Charte OSN a základných dokumentoch OBSE, najmä rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti. Rusko tým účelovo podkopalo bezpečnostnú architektúru Európy vrátane Helsinského záverečného aktu, Parížskej charty a Budapeštianskeho memoranda, ktorých je zmluvnou stranou.

EÚ pripomenula, že medzinárodné sankcie voči Rusku boli uvalené s jediným cieľom zastaviť ruskú agresiu, a to napriek významnému hospodárskemu vplyvu na EÚ a jej partnerov na celom svete. Akékoľvek obchádzanie účinkov sankcií alebo akákoľvek pomoc poskytnutá Rusku by predĺžila krviprelievanie a viedla k ešte väčším stratám na životoch civilistov a ekonomickým rozvratom. EÚ bude spolupracovať so svojimi partnermi, aby priviedli Rusko a osoby zodpovedné za vojnu Ruska proti Ukrajine a za akékoľvek porušenia medzinárodného a medzinárodného humanitárneho práva na zodpovednosť. Všetky pokusy o obchádzanie sankcií alebo o pomoc Rusku inými prostriedkami musia byť zastavené.

Bilaterálne vzťahy

EÚ vzala na vedomie svoje sklamanie z neodôvodnených sankcií Číny vrátane sankcií voči poslancom Európskeho parlamentu a donucovacích opatrení voči jednotnému trhu EÚ a členským štátom. Vyzvala Čínu, aby prestala s takýmito akciami v záujme produktívnejšej angažovanosti, ktorá by prospela obom stranám.

Zotavenie z pandémie COVID-19 zostáva spoločnou prioritou. Lídri diskutovali o spolupráci na očkovacej kampani a opätovnom otvorení ekonomiky. EÚ potvrdila svoj záväzok spolupracovať s Čínou a ďalšími členskými štátmi Svetovej zdravotníckej organizácie na novej dohode o prevencii, pripravenosti a reakcii na pandémiu.

EÚ poukázala na potrebu riešiť dlhodobé obavy súvisiace s prístupom na trh a investičným prostredím v Číne s cieľom zabezpečiť vyvážené obchodné a hospodárske vzťahy. Vedúci predstavitelia poverili obchodný a hospodársky dialóg na vysokej úrovni, aby do leta našli konkrétne spôsoby, ako v týchto otázkach pokročiť. Dohodli sa na rozšírení Dohody medzi EÚ a Čínou o ochrane zemepisných označení v blízkej budúcnosti.

Lídri sa dohodli na pokračovaní spolupráce v oblasti zmeny klímy a energetickej transformácie, ktorá je potrebná na riešenie tejto naliehavej globálnej výzvy. EÚ zdôraznila význam dodatočných opatrení vrátane postupného vyraďovania uhlia v rámci príprav na konferenciu COP 27 v Šarm-El Šajchu. EÚ a Čína budú spolupracovať na zabezpečení nového robustného a ambiciózneho globálneho rámca pre biodiverzitu na COP15 v Kunmingu. Dialóg na vysokej úrovni o životnom prostredí a klíme sa stretne pred letom.

EÚ zdôraznila význam transparentného a konkurenčného prostredia pre digitálnu ekonomiku, ako aj dôveryhodného a etického využívania umelej inteligencie. Vyjadrila obavy zo zvýšených hrozieb kybernetickej bezpečnosti a vyzvala na zodpovedné správanie štátu v kybernetickom priestore. EÚ a Čína obnovia digitálny dialóg na vysokej úrovni.

EÚ zopakovala svoje znepokojenie nad situáciou v oblasti ľudských práv v Číne vrátane zaobchádzania s osobami patriacimi k menšinám a obhajcami ľudských práv, pričom poukázala na jednotlivé prípady, ako aj na likvidáciu systému „jedna krajina, dva systémy“ v Hongkongu. EÚ očakáva, že sa tieto obavy vyriešia obnovením zásadného dialógu o ľudských právach.

EÚ opätovne potvrdila svoj záväzok voči svojej politike jednej Číny a zároveň vyjadrila obavy v súvislosti so zvýšeným napätím medzi oboma stranami prielivu. Lídri sa dotkli aj situácie v Afganistane, Mjanmarsku a na Kórejskom polostrove.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984