S coronavírusom na večné časy...?

Počet zobrazení: 2668

COVID-19 závažne ovplyvňuje ľudí, podnikanie, spoločnosť a bude mať veľké sociálne a ekonomické dôsledky. V súčasnosti sa hľadá vakcína proti nemu. Nie som odborník, ale vždy hľadám korelácie s ľudským utrpením. Myslím si, že potrebujeme aj vakcínu na prevenciu, aj liek, keď už ľudia ochorejú, oboje účinné. Veda nie je všemocná, ale mali by sme jej veriť, iste nie slepo, ale nič lepšie nemáme.

Keď som sa trochu hlbšie ponoril do problematiky, zisťujem, že vakcíny majú veľký otáznik, napríklad či budú účinné na mutácie COVIDu-19. Už teraz sa však vie, že budú 2 až 3-krát drahšie ako protichrípkové a dostávajú obrovskú finančnú podporu. Aj keď plošné očkovanie môže byť neúčinné už v čase jeho vykonania a s vysokou pravdepodobnosťou bude neúčinné po 12 mesiacoch. Antivirotiká boli odskúšané len ako „náhradné“, ale pritom už aj tieto pomerne dobre fungovali. Používajú sa len pri pacientoch s prejavmi choroby, čo je zlomok populácie. Zvyšok populácie, ktorá bude bezpríznaková, si asi bude budovať imunitu zadarmo. Do cieleného vývoja lieku sa investuje zlomok prostriedkov v porovnaní s nákladmi na vývoj vakcíny. Nemalo by sa radšej investovať do hľadania a vývoja účinného lieku? Tento konkrétny koronavírus silne mutuje. Vakcína bude podľa odborníkov funkčná len na isté kmene, ale netušíme, aké kmene budú lietať vo vzduchu o pol roka. Zamýšľam sa aj nad tým: nemôže ísť o biznis farma firiem? Som si, samozrejme, vedomý, že sa podniká za účelom zisku. V tejto súvislosti som sa s nasledujúcou otázkou obrátil na môjho známeho docenta z oblasti klinickej genetiky.

ruletvirus843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Pýtal som sa ho, či je normálne, aby bol taký boj medzi firmami a vedcami. Veď ide o ľudstvo a všetci by sa mali spojiť do jedného tímu, a nie robiť z toho politiku a biznis. Je to choré, a preto je to tak, ako je to, a nikto nevie, čo bude najlepšie. Dokonca pri korone ani nevieme, čo bude zajtra. Veda by mala na to aspoň čiastočne odpovedať, a aj tak si tento vírus urobí, čo chce, či sa nám to páči alebo nepáči. Tak to bolo v minulosti so všetkými chorobami. Prikladám jeho odpoveď, aby som čitateľov nenudil slohovým cvičením.

„Biologické vlastnosti CV a s nimi súvisiace dôsledky:
Podobne ako chrípka, majú aj CV jednoduchú genetickú informáciu vo forme RNA a z nej vyplýva aj veľká „premenlivosť“, nakoľko enzým, ktorý ju (pri rozmnožovaní vírusu) kopíruje robí chyby, ktoré vedú k miernym zmenám v poradí aminokyselín kódovaných bielkovín.

Ono sa to volá „mutácie“, ale priliehavejší názov je „varianty“. Proste vznikajú a „nepomôže plakať“. Zmeny sú síce „drobné = nemenia zásadne vlastnosti vírusu, ale zrada je v tom, že v ich dôsledku musí naša špecifická imunita vyrobiť novú „verziu“ protilátok ku každému novému variantu! A keď si predstavíte, že v jednom človeku chorom na chrípku vzniká 4 – 5 variantov, tak to u ľudí, ktorí majú „unavenú“ imunitu vôbec nie je „sranda“. Vakcína sa teda robí tak, že sa „pozberajú“ varianty vzniknuté počas epidémie a „proti nim“ sa vyrobí očkovacia látka. No a s tým súvisí aj otázka „ochrannej účinnosti“ vakcíny. Problém je v tom, že  na sto percent vás chráni asi 3 týždne po začiatku epidémie, 90 % po mesiaci od začiatku, atď. 

Najväčšie relevantné „trapasy“ podľa spomínaného docenta.
Panika CV viedla k tomu, že začína fungovať „malthusiánske“ myslenie a vznikol základ takej ekonomickej recesie, že „Black Friday“ spred 100 rokov bude „milou spomienkou“. Ožobráčení a vystrašení ľudia sa ľahšie ovládajú. Je veľmi dôležité  informovať  o relatívnych číslach (vrátane prepočtu na počet obyvateľov), z ktorých sa dajú odvodiť trendy a tým skutočná dynamika javu. V  tom „šume“ a neistote ľahšie zanikajú škandály. Vďaka rúškovej kultúre prudko poklesol počet akútnych prípadov chrípky a úmrtí na ňu. Najprv som si myslel (nádejal som sa), že to ľudí povedie k zvýšeniu zodpovednosti a starostlivosti o zdravie svoje a svojich blízkych, ale... keď si len predstavíte dôsledky opatrení = odkladov výkonov v zdravotníctve (napr. v onkológii). Toľko stanovisko genetika .

Myslím , že to  skvele sformuloval. Radosť čítať. O to menšia radosť sa nad tým zamýšľať a uvedomovať si všetky súvislosti. Na záver dám ešte priestor môjmu priateľovi kardiológovi, ktorý mi napísal: „Vôbec to nie je optimistické, ale ako hovorím mojim doktorom. Lekár lieči, príroda uzdravuje! A nič si nenahovárajte, lebo používame lieky, o ktorých nič nevieme a dávame ich na choroby, o ktorých vieme ešte menej, a to pacientom, o ktorých už vôbec nič nevieme...“

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984