SOS, fašizmus je tu

„To, čo sa považovalo za demokratické výdobytky, sa jedno za druhým znásilňuje.“
Počet zobrazení: 2989

Najprv som si pomyslela, že tento článok odložím a zverejním ho, až keď bude aktuálny a fašistická strana Zlatý úsvit, ktorá je podľa najnovších prieskumov verejnej mienky už druhou najsilnejšou stranou v krajine, sa dostane k moci. Ale potom bude neskoro. Tak teda citujem z článku Steliosa Kouloglou:

„Nedávno som počul spomínať jedného talianskeho novinára, ako našiel na pôjde staré noviny z roku 1922. A v nich objavil, že týždeň za týždňom, mesiac po mesiaci talianska spoločnosť strácala svoje demokratické reflexy a fašisti získavali na sile. Až kým prišiel október toho istého roku a Mussolini sa dostal k moci.

V Grécku je situácia podobná. To, čo sa považovalo za demokratické výdobytky, sa jedno za druhým znásilňuje. Počnúc nástupom krajnej pravice do parlamentu v roku 2007 a jej účasti na vláde v roku 2011, končiac neonacistickou lavínou v Parlamente vo voľbách roku 2012. Počnúc televíznou celebritou Plevrisom, končiac námestník ministra Adonisom, ktorý je síce momentálne vo vládnej strane, no už pätnásť rokov vydáva knihy a cez televíznu reláciu ich predáva, o nadradenosti gréckej rasy... Počnúc útokmi na emigrantov pichaním nožmi, končiac spievaním ód na grécku chuntu a neskôr na samotného Hitlera, a to na samotnej pôde Parlamentu.  

Šokovaná grécka spoločnosť, s rozkladajúcimi sa právnymi normami, dostáva každodenne svoju malú fašistickú dávku a zvyká si na jed. Dostala sa už do štádia závislosti a žiada si aj ďalšie dávky. A ak sa dávka pre nejaké príčiny oneskorí, stáva sa útočnou. Raz žiada vysvetlenia od učiteľky, prečo vyučuje o tureckom Atatürkovi Kemalovi a nie je dostatočná národniarka. Alebo si žiada hlavu historikov, ktorí spochybnili pravdivosť národných mýtov.“

A televízni moderátori sa tešia, keď môžu urobiť zase raz propagandu proti migrantom už len tým, že informujú o zverskom zločine Albánca, ktorý zviedol trinásťročnú Grékyňu, keď ju naviedol cez facebook, aby prišla za ním do severného Grécka, aj keď sa napokon ukázalo, že sa jej ani nedotkol. Alebo hneď na druhý deň o vražde gréckeho manželského páru Albáncom, pretože mu nechceli dať celý jeho plat. Správny Grék si pomyslí: „A má pravdu Zlatý úsvit, keď chce zamínovať hraničné pásmo medzi Gréckom a Tureckom. Nič iné si nezaslúžia tí emigrantskí psi, ako vyletieť do vzduchu...“  

„Keď je však spoločnosť pripravená zlynčovať profesorov kvôli pracovnej záležitosti, alebo kvôli výskumu, môžeme si predstaviť, čo sa môže stať onedlho, keď sa niekomu, čo je pri vláde, nebude páčiť iný politický názor…“ pokračuje v článku Kouloglou: „Pretože, nič si nenahovárajme, za takým rapídnym rozkvetom fašizmu, sa nachádzajú tí, ktorí ho chcú využiť pre politicke ciele…“

„Minulý týždeň priniesli noviny, ktoré patria vládnej strane (aj keď sú typicky pri vláde strany tri, ale vládne len jedna) článok istého Faila Kranidiotisa, v ktorom prirovnáva pederastov k janičiarskym exulantom, ktorí odbúravajú národné mýty, tých ,falošných ľavičiarskych ničomníkov, navzájom sa postrkávajúcich dopredu, diktátorčíkov v hlbokej tme ľavičiarskej duchovnej totality... zatiaľ čo majú podivné chúťky, takisto odporné ako telesné chúťky, ktoré majú pederasti... Obyčajne treba silnú policajnú silu, aby tohto netvora nezlynčovali nahnevaní občania...‘ A tento človek nie je nikým iným, ako poradcom premiéra, ktorý chce, aby krajina ostala v Európskej únii.

Vládnuca strana Nová Demokracia by dala všetko za to, aby sa členovia Zlatého úsvitu vrátili do jej náručia, a tak mohla vyhrať aj ďalšie voľby, no rovnako rada by dala mimo zákona stredoľavú stranu Demokratická ľavica, s ktorou spoluvládne, ako by zavrela do väzenia profesorku histórie.“

Zákon proti rasizmu, o ktorom sa teraz má hlasovať, je len prilievaním oleja do ohňa: majú byť trestaní tí, ktorí sú rasisti, no zajtra môžu byť s rovnakou ľahkosťou trestaní tí, čo majú jednoducho iný politický názor. Tresty namiesto toho, aby sa pozrelo, čo sa dá urobiť v škole a v spoločnosti cez kultúru. A v tom istom čase sa zatvára 45 miestnych gréckych knižníc, v rámci šetrenia vo verejnom sektore.

„V Taliansku začiatkom dvadsiatych rokov všetci videli známky rozmachu fašizmu, no utešovali sa tým, že napriek všetkému máme demokraciu. Až kým jedno ráno uvideli v novinách správu: Mussolini vyhlasuje impérium,“ hovorí taliansky novinár, spomínaný na začiatku článku.

Foto: Ggia / Creative Commons

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984