SLOVO o amerických prezidentských voľbách 2016

KAROL KRPALA, ĽUBOŠ BLAHA, EDUARD ŠEBO, FRANTIŠEK ŠKVRNDA, ĽUBO DZURÁK, OSKAR KREJČÍ, LADISLAV HOHOŠ, ILONA ŠVIHLÍKOVÁ, LEOPOLD MORAVČÍK
Počet zobrazení: 4273

KAROL KRPALA: Nový americký prezident nemá nijaké politické skúsenosti, je to člen americkej buržoázie s mierne(?) škandalóznym pozadím. Jeho viceprezident a politické okolie sú prakticky takí istí „jastrabi“ ako okolie Hillary Clintonovej a ona samotná. V istom zmysle slova pripomína slovenského prezidenta Andreja Kisku, aj keď je tu rad dôležitých rozdielov.
Prekvapenie Trump? To sotva. Zmena? Ťažko. (9. 11. 2016)


usa_volby_donkey-_hotey.jpg  Foto: DonkeyHotey / Flickr

ĽUBOŠ BLAHA: Bežný Američan nie je liberálny mestský intelektuál, a tak ho viac oslovila Trumpova prostoduchosť. Bežný Američan má svoje predsudky a je konzervatívnejší než hlavné médiá. Výsmech proti Trumpovi týchto ľudí iba mobilizoval – chápali to ako súboj arogantných elít a utláčaných más. To, že Trump je takisto súčasťou arogantných elít, sa už skoro nedalo vidieť, pretože médiá ho odvrhli. Tým mu urobili veľkú službu v kampani.
Trump - aj o priepasti medzi elitami a masami (9. 11. 2016)

EDUARD ŠEBO: Ak som správne interpretoval vystúpenia Donalda Trumpa, potom toto sú „nové piliere“ americkej domácej a zahraničnej politiky. Čo z toho sa stane skutočnosťou, nebude závisieť iba od neho, ale aj od budúcich zložitých domácich a zahraničnopolitických problémov, o ktorých dnes možno iba ťažko diskutovať. Rovnako, ako je ťažko odlíšiť, čo z toto patrí do balíka štandardných volebných sľubov a za čo bude chcieť nový prezident bojovať. To ukáže čas.
Občania EÚ, neplačte – mohlo to v USA dopadnúť aj horšie! (10. 11. 2016)

FRANTIŠEK ŠKVRNDA: ... víťazstvo D. Trumpa sa môže stať výzvou (azda aj šancou) pre USA. Dnes síce nevieme, aké zmeny prinesie, ale dá sa predpokladať, že budú postupné a pomalé. V každom prípade jeho myšlienky, program i spôsob vystupovania vytvárajú priestor pre zmeny v politike USA, ktorá už veľmi dlho svet zaťažuje a destabilizuje.
Pre koho sú výsledky volieb v USA šokom? (10. 11. 2016)

KAROL KRPALA: Najpravdepodobnejším výsledkom celého procesu bude to, že Trump po silných populárnych rečiach o zrušení NATO, priateľstve s Ruskom a odchode zo Sýrie, urobí presne to isté čo predtým Obama a ukáže obligátnu tvár skutočnej americkej politiky. Tak ako Američania po roku 2009 hovorili o „podvode Obama“ (Obama deception), budú môcť hovoriť o Trumpovi.
Reálne riziká Trumpovej vlády (11. 11. 2016)

ĽUBO DZURÁK: Je naozaj zaujímavé čítať vyjadrenia rôznych profesionálnych politikov, politológov či iných odborníkov na výsledok prezidentských volieb v „najdemokratickejšej krajine“, v Amerike. Komu má vlastne bežný človek veriť? Tým, ktorí to označujú za katastrofu, alebo tým, ktorí to vidia ako veľké víťazstvo amerických občanov? Myslím si, že akékoľvek prognózy sú dnes úplne zbytočné. Možno ani sám Donald Trump ešte nevie, ako povedie prezidentský úrad. Kto trošku vidí do politiky, ten vie, že voľby sú jedna vec a zodpovednosť spravovať krajinu je vec druhá.
Jedni Hosana!, druhí Ukrižuj!  (12. 11. 2016)

OSKAR KREJČÍ: Rusko je mnohem méně závislé na výkyvech americké politiky a ekonomiky než Evropská unie. Trumpovo heslo „Amerika především!“ znamená, že Washington nebude brát ohled na nic jiného než na své vlastní zájmy. Což je varování především pro spojence. Jenže „mít Ameriku opět mocnou“ nelze ve světě narůstajícího chaosu. Obávám se ale, že ani (neo)konzervatismus, ani pravicový populismus choroby současného světa nevyléčí.
Nemyslím, že Trump vyléčí choroby světa  (13. 11. 2016)

LADISLAV HOHOŠ číta Josepha Stliglitza: Trumpovo zarážajúce víťazstvo v  prezidentských voľbách znamená, že príliš veľa Američanov, najmä bielych Američanov-mužov má pocit, že sú odpísaní. Nie je to iba pocit, naozaj sa ocitli niekde pozadu, čomu zodpovedá ich rozhorčenie. Ekonomický systém, ktorý nedokáže obslúžiť veľké časti populácie, je zlyhávajúcim systémom.
Čo americká ekonomika vyžaduje od novozvoleného prezidenta Trumpa: Podľa názoru Josepha Stiglitza (13. 11. 2016)

LADISLAV HOHOŠ – Ako to vidí Alain Badiou: „Stalo sa počas hrôzy za jednej hlbokej noci“ (parafráza dramatika Racina). Takto  reagoval na výsledok prezidentských volieb v USA známy francúzsky postmarxistický filozof, ktorý sa hlási k idei komunizmu.
Svet obchádza strašidlo: A. Badiou o víťazstve globálneho kapitalizmu (14. 11. 2016)

ILONA ŠVIHLÍKOVÁ: Přesto mají Spojené státy ještě řadu silných stránek, především v oblastech technologie, v síle vojensko-průmyslového komplexu a rozšíření amerických vojenských základen po celém světě, a samozřejmě v roli amerického dolaru – hlavní internacionální měny, což je velice významný faktor, vlastně jeden z klíčových pilířů americké moci. Nezapomínejme ani na tzv. soft power, okouzlení americkou pop-kulturou, rozšíření jazyka, a také americký koncept selfmademana, který se ovšem ukazuje být čím dál více iluzí. Ten pozlátkový svět pomalu odchází a zvolení Trumpa to do značné míry zosobňuje – a je to šok jak pro Američany, tak i pro „spojence“, respektive vazaly.
Pozlátkový svět odchází – a zvolení Trumpa to do značné míry zosobňuje (16. 11. 2016)

LEOPOLD MORAVČÍK:  Spojené štáty sa teda menia. Výsledkom je aj zvolenie Donalda Trumpa za nového prezidenta, ktorý zviedol tvrdý boj s celým doterajším establišmentom. Otázkou je, nakoľko sa táto zmena premietne do reálnej politiky. Ešte na začiatku primárnych volieb sa objavila v amerických médiách jedna vtipná úvaha vyvolávajúca dojem, že ide naozaj o historické chvíle. Ak by sa prezidentom stal socialista Bernie Sanders, tak podľa tejto úvahy by to bol prvý prezident židovského pôvodu. Ak by vyhrala Hillary Clintonová, tak by to bola prvá prezidentka v histórii USA. Ak vyhrá Donald Trump, tak to bude posledný americký prezident. Ako zvyknú hovoriť Rusi, požijeme, uvidíme.
USA postihol jánošíkovský syndróm (17. 11. 2016)

PETER DOLINA: Ja som bol ako volič v primárkach za Trumpa.  Lenže moja viera sa zlomila, keď som ho počul v našom meste rozprávať.  Samozrejme, že rozprával o tom, ako zlepší život amerického robotníka a baníka, ktorého Hillary chce vyhodiť. Rozdá si to obchodne s Čínou, s Mexikom… (som za) a všetko bude zasa ako predtým.  Lenže nespomenul odbory.  Bez nich by otrocká práca bola dnes nielen v Číne, ale aj v Amerike. Bez odborov sa život nášho robotníka zlepšiť nedá, a teda Trumpovi sotva o toho robotníka ide.
Ako vidím Trumpa (20. 11. 2016)

 

ČLÁNKY A ROZHOVORY PRED VOĽBAMI


OSKAR KREJČÍ: Trump a dalajlama, jak se to rýmuje  (6. 11. 2016)

OSKAR KREJČÍ: Trumpův populismus ve vroucím kotli idejí  (23. 10. 2016)

OSKAR KREJČÍ: Americké volby – Zahraniční politika USA: hesla a priority (29. 9. 2016)

LEOPOLD MORAVČÍK: Voľby v USA: Prvá debata nepriniesla riešenie (27. 9. 2016)

OSKAR KREJČÍ: Clintonová a demokrati - mystická víra v předurčení USA! (31. 7. 2016)

OSKAR KREJČÍ: Amerikanizace, ne globalizace, volá Trump! (24. 7.2016)

OSKAR KREJČÍ: Americké volby, to je souboj demagogických hesel (12. 6.)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984