Robotník nie je turista. Jemu ide o chlieb!

Počet zobrazení: 5774
O stanovisko k  statusu J. Suleimana, ktorý sme pôvodne uverejnili v nedeľu 5. februára 2017, sme požiadali Martina Borguľu, poslanca Mestského zastupiteľstva v Bratislave. Jeho vyjadrenie zo dňa 7. 2. 2015 uverejňujeme:

Martin Borguľa: „O tomto probléme viem. Uvedený poplatok sa mi zdá neprijateľný, a preto sa chystám v blízkej budúcnosti žiadať o jeho zrušenie. Ľudia, ktorí cestujú za prácou, sú postihnutí  týmto cestovaním, nevidím dôvod, prečo by sme ich mali zaťažovať ešte viacej.“



V nedeľu 5. 2. 2017 som sa stretol s jedným mladým mužom, pracujúcim vo fabrike v Bratislavskom kraji. Tento robotník pochádza z východu a k rodine chodieva slávnostne v rámci šetrenia nákladov. Nie je to nič zvláštne, nakoľko v relatívne bohatej Bratislave pracujú tisícky podobných robotníkov z krajov na východe a strede Slovenska a bývajú väčšinou v ubytovniach. Naše stretnutie sa uskutočnilo, aby ma upozornil na skutočnosť, že bratislavské zastupiteľstvo v lete minulého roka odsúhlasilo nariadenie, na základe ktorého od 1. 1. 2017 bude každý, kto sa zdržiava prechodne na území Bratislavy platiť denne 1,70 eura ako poplatok za pobyt na území hlavného mesta. Tento poplatok odvádzajú ubytovacie zariadenia, akými sú hotely a penzióny, za každého hosťa. Nové nariadenie zahŕňa aj robotnícke ubytovne.

Dotyčný má pravdu, keď argumentuje tým, že agentúra, ktorá mu poskytuje zamestnanie a zabezpečuje bývanie, mu bude strhávať ročne viac než 620 eur, t. j., viac ako jeden mesačný plat. Dotyčný je občanom Slovenska a cíti sa diskriminovaný, keďže Bratislavčan, vlastniaci trojizbový byt, platí oveľa menej ako tento robotník z východu!

Dotknutý pán skôr, než sa so mnou stretol, pokúsil sa stretnúť s poslancami mestského zastupiteľstva, ktorí toto nariadenie odsúhlasili. Niektorí z nich mu tvrdili, že to nevnímali, iní, že si to nevšimli a nevedeli, o čom hlasujú. Navštívil teda sídla vládnych strán. Zo sídla Smeru ho vykázali preč, a to i napriek tomu, že im len chcel dať najavo, ako hlasujú ich poslanci. Oveľa drsnejšie s ním zaobchádzali v sídle strany Most-Híd.

Tento reálny príbeh sa netýka len jeho, ale tisícov pracujúcich. Rád by som pomohol, ale ako, keď nie sme v mestskom zastupiteľstve či v parlamente alebo vo vláde? Personálna agentúra kupuje pracovnú silu a predáva ju vo fabrikách. Oficiálna moc koncipuje zákony tak, aby to bolo možné uskutočniť a miestna samospráva ich posiela ďalej!

(Autor je podpredseda ÚV KSS)

(Status na FB, 5. 2. 2016, titulok a úprava Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984