Reťaz

Úvaha na margo koaličnej krízy
Počet zobrazení: 5552

Jedno staré, ale múdre príslovie hovorí, že reťaz je taká pevná, ako jej najslabšie ohnivko. Tak nejako by sa to dalo dnes povedať aj o našej vládnej koalícii. Koalícia je taká silná, resp. pevná, ako je najslabší prvok v nej. A tým je jednoznačne SNS so svojím predsedom. Vládna koalícia síce nemá v opozícii nejakú veľkú konkurenciu, čo sa týka odbornosti, skúsenosti, hodnôt..., v jednom však má veľkú prednosť. Vie dokonale potrestať každú chybu či prešľap koalície a pomocou médií to aj dokonale využiť. A keďže opozícia veľmi rýchlo našla to najslabšie ohnivko neváha využiť príležitosť. Žiaľ, vládna koalícia je príležitostí poskytuje na môj vkus až príliš veľa. Pritom koalícia veľmi dobre vie, že opozícia, možno s výnimkou SaS, na ňu nemá. Aj keď premiér už niekoľkokrát vyhlásil, že táto vláda dovládne, lebo tu nie je iná alternatíva, veľmi by som sa na to nespoliehal. Nikdy nie je len jedna cesta, nikdy nie je len jedna možnosť. Veď kto by ešte pred pár rokmi predpokladal, že SNS a Most-Híd, budú raz tvoriť vládnu koalíciu. Preto si osobne myslím, že po voľbách, či už predčasných alebo riadnych, môže vzniknúť koalícia, o akej sa nám dnes ani nesníva a pokladáme ju za sci-fi. Takže alternatíva tu v každom prípade bude. Či bude osožná pre občanov a Slovensko, to je už iná otázka. Tak trochu opozíciu aj chápem. Dostať sa teraz k moci by bolo pre ňu to najlepšie, čo by sa jej mohlo stať. Nielen preto, že sa ešte budú rozdeľovať veľké peniaze z eurofondov, ale predovšetkým preto, že Slovensku sa ekonomicky naozaj darí. Dôkazom toho je aj zvýšenie kúpyschopnosti obyvateľstva, zníženie nezamestnanosti, rast miezd... Určite ešte je stále čo vylepšovať, ale už na rôznych ukazovateľoch cítiť nárast životnej úrovne. A tak je úplne samozrejmé, že pre opozíciu by bolo radosťou prebrať krajinu v takomto stave, v takejto kondícii.

No vrátim sa k reťazi. Politická strana je zväčša taká silná, ako silný je jej predseda. Žiaľ, predseda SNS v posledných dňoch tej sily, rozhodnosti a politickej prezieravosti veľa neukázal. Už len to, že najskôr cez média vypovedal koaličnú zmluvu a potom to išiel do koalície riešiť, nepotvrdzuje jeho politickú silu, ani skúsenosť. Určite sa so skúsenosťami nemôže porovnávať so svojimi koaličnými partnermi, no v politike sa to neospravedlňuje. Je to možné ospravedlniť  vo futbale, ak mladý hráč urobí chybu a mužstvo prehrá.

Je tu však ešte jedna vec, ktorú celkom pán predseda SNS nezvláda. Podľa mňa je to akési opojenie z moci a zverenej funkcie predsedu NR SR. Zrejme pred voľbami ani on sám nepočítal s takýmto raketovým politickým štartom. Ešte pred pár rokmi o ňom takmer nikto nevedel. To jeho politické výslnie má veľmi jasný vplyv na jeho vystupovanie. Mám taký dojem, že ak má dnes pána Danka naozaj niekto úprimne rád a váži si ho, tak je to predovšetkým on sám. Až príliš často totiž vo svojich vystúpeniach používa slovko „ja“ v lepšom prípade „moja strana“ a snaží sa robiť zo seba politického martýra. No to je len môj osobný názor, ktorý, samozrejme, nemusí byť relevantný. Napriek tomu si myslím, že koalícia ustojí aj túto krízu a bude pokračovať ďalej. No bude asi fungovať ako roztrhnutá niť. Aj tá sa dá vždy nadviazať, no uzol tam už zostane.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984