Rebel – bez oddychu

Počet zobrazení: 3895


chomsky_lenka.jpgAutorka s prof. Noamom Chomským








V súvislosti s návštevou prof. Noama Chomského – od zajtra na univerzitách v Prahe a v Olomouci – sa objavilo mnoho rôznych článkov, glos aj bonmotov. Ktosi poznamenal, vraj Chomsky má na dôchodku veľa voľného času, môže teda prísť aj do bývalého Československa… Tak to ma vážne rozosmialo!…

Verejnosť Noama Chomského pozná nielen ako akademickú osobnosť, ale predovšetkým ako aktivistu za ľudské, občianske, pracovné práva, za sociálnu rovnosť, trvalú udržateľnosť, ale aj ako – osamelý? – hlas svedomia demokratického systému samotného a jeho ekonomických, politických a mediálnych inštitúcií, ktoré v ňom pôsobia. V dokumentárnom filme Rebel bez prestávky  (Rebel without a Pause, 2005) Chomského kolega z Massachusettského inštitútu technológií konštatuje, že vďaka kombinácii múdrosti a morálky je vedec Chomsky zároveň aktivistom Chomským.

Prednáškové turné a publikačná činnosť Noama Chomského je ako perpetum mobile. Pred niekoľkými týždňami som sa s ním stretla v Kalifornskej Santa Barbare, kde prednášal o aktuálnom stave bezpečnosti v Spojených Štátoch. O pár dní už o ňom agentúry informovali z Japonska.

2014-03-01_00.35.47.jpegSom nudný rečník a mám to tak rád,“ vyjadril sa kedysi.

No vypočuť si Chomského je dojímavá skúsenosť. Preto napĺňa auly, divadlá, amfiteátre, kostoly či námestia. Prednáša na akademickej pôde, aj pre ľudí bez prístrešia v brazílskych slumoch či v stanových mestách hnutia Occupy.

Arthur Naiman, editor knihy rozhovorov Davida Barsamiana s Chomským poznamenáva: Chomsky je najcitovanejší žijúci autor, a zároveň ôsmy najcitovanejší autor v histórii (po Marxovi, Leninovi, Shakespearovi, Aristotelovi, Biblii, Platónovi a Freudovi.)

Napriek tomu Chomsky – a  ďalší ľavicoví intelektuáli, ako Howard Zinn, či Chris Hedges – sú pre americký mainstream tabu. Chomsky prezradil, že ak ho aj občas oslovia z verejného rozhlasu, dostane k dispozícii – minútu vysielania a striktný scenár…

Zhodou okolností, v čase môjho stretnutia s Chomskym v Santa Barbare v médiách ešte rezonovala správa o úniku radioaktívneho odpadu zo skládky v Novom Mexiku (USA). – Ako sa poučiť z tejto skúsenosti – jednej z mnohých, ktoré poukazujú na nestabilitu zabezpečovacích systémov jadrovej energie, a teda vari aj civilizácie samej?…

Noam Chomsky: „Jediný spôsob, akým možno na tieto veci reagovať, je mobilizovať masy, verejnosť, ktorá je aktívna, plná energie, horlivá, nevzdáva sa, ide ďalej. To je jadro každej pozitívnej zmeny. Nikdy to nie je dar z nebies. Či dokonca dar od mocných tohto sveta. V skutočnosti mocní bojujú proti takýmto zmenám, preto je nutné zmeny si vydobyť. Toto je jeden prípad. Ale existuje ich oveľa viac. Napríklad nikto v skutočnosti nevie, nakoľko radiácia z Fukushimy kontaminovala lososa na západnom pobreží USA. Neštuduje sa to. A ani japonské obyvateľstvo nedostalo informácie, od ich vlastnej vlády, o následkoch radiácie priamo na mieste. – V okolí Fukushimy nemajú prístup k presným dátam o zjavne veľmi vysokom počte rakovinových ochorení u detí. Tieto informácie si musíte vydobyť, a teda mobilizovať sa, aby ste ukončili to, čo sa deje. Tak je to so všetkým.“

Teda aktivizmus. Chomsky ho nepozná len zo svojej vlastnej minulosti (počas protivojnových protestov ho mnohokrát zatkli a väznili) – pokračuje v ňom dodnes. O niekoľko dní bol už v Tokiu a zhováral sa s tými, ktorí výbuchy vo Fukushime prežili.

Nečakajte na charizmatického vodcu alebo úplnú a dokonalú odpoveď,“ odkázal z Japonska.

V jednom z mnohých rozhovorov s americkým rozhlasovým žurnalistom Davidom Barsamianom priznáva, že si všimol zásadný rozdiel medzi elitným publikom a poslucháčmi v menej privilegovaných podmienkach. Kým v elitných kruhoch sa ho zvyknú pýtať na hypotetické riešenia problémov, a jeho odpoveď o sile aktivizmu ich neuspokojuje, aktivisti za ľudské práva v Kolumbii, ktorí pracujú navzdory príšerným podmienkam, formulujú otázku inak: Pre riešenie problému robím toto a toto. Čo si o tom myslíte?

Hypotetické otázky,“ tvrdí Chomsky, „kladú hlavne ľudia, ktorí nechcú participovať. Až keď sa začnete angažovať, objavíte mnoho problémov, ktoré volajú po vyriešení.“

(Autorka je absolventkou bratislavskej FF UK, pracuje ako rozhlasová reportérka v USA, aktuálne v Santa Barbare, Kalifornia.)

Foto: Christopher Davis

SÚVISIACE

2. jún 2014 - 14:00
Prednáška prof. Avrama Noama Chomského v Prahe

3. jún 2014 - 13:30
Debata s prof. Noamom Chomským, Mestská knižnica, Praha – registrácia nie je potrebná, vstup voľný

4. jún 2014 - 19:00
Zmena: Noam Chomsky príde do Olomouca o deň skôr

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984