Reakcia na článok Die Weltu!

Počet zobrazení: 4298

Nemecký Die Welt uverejnil v humornej sekcii (kde predtým priniesol podobne ladené príspevky o Rusku, Rumunsku či USA) článok o Slovensku, ktorý v našich končinách mnohých pobúril. Možno aj pre titulok, pod ktorým o ňom informovali Topky.sk: Významný nemecký denník totálne zhovadil Slovákov: Vysmiali Tatry a označili nás za sraľov! Jednou z reakcií je aj nasledujúci príspevok, ktorý jeho autor zaslal redakcii Die Weltu ako aj nemeckému veľvyslanectvu v Bratislave. Uverejňujeme ho v miernej úprave.

die_welt_slovensko.jpgSloboda v médiách je opodstatnene obmedzovaná (ľudskými právami, humanitou, neurážať rasizmom, holokaustom a tiež „nekvalifikovanosťou“). Žarty o Slovensku sú nie nadnesenými žartmi, ktoré by som bral, sú úbohé. Slovensko viac ako 1 000 rokov vždy bolo Slovenskom. Podobne ako napr. Sasko – ale často pod nadvládou hocikoho! Pred 300 rokmi úplne národné štáty ani neboli. Slovensko s Českom občas bolo pokope (Samova ríša, Veľká Morava, v Československu). Nejaký názor Maďarov o Hornom Uhorsku je hantírkou.

Vysoké Tatry sú vraj trpasličie na spoznanie za jednu dovolenku. Chodím tam už 50 rokov (aj s priateľmi z Nemecka). Ale ešte aspoň 50 rokov mi treba na ich pochodenie a spoznanie. Bol „pisálek“ na štítoch aspoň s horským vodcom (napríklad Gerlach, Vysoká, Končistá, Lomnický štít – všetko nad 2 500 metrov? A to nehovorím o stenách pre horolezcov. Za jednu dovolenku – hoci aj štvortýždňovú sa dá poznať len prízemie Vysokých Tatier na úrovni 1 000 metrov nad morom.

Pivo zo Slovenska nemusí chutiť každému. Ale v exporte ide!

Čo sú to za nekvalifikované pojmy o dobrodincoch Čechoch? Veď išlo o normálnu spoluprácu. Čo asi tak mohli, alebo mali Slováci robiť proti Mníchovskej dohode veľmocí  o roztrhaní ČSR? Ani Benešova vláda nevyhlásila vojnu Nemecku. A dnes vieme, že to mala urobiť! A bolo by to aj so Slovákmi z autonómneho –  vtedy – Slovenska.

Po vojne vraj bol na Slovensku strach pred sovietskymi tankami. Prečo práve len na Slovensku? Na Slovensku v roku 1946 vôbec nevyhrala komunistická strana! V rokoch 1966 – 1968 zo Slovenska sa výrazne formovala obroda socializmu s ľudskou tvárou (Dubček, Pavlenda za trhovú ekonomiku).

Ak bola Bushova administratíva nevzdelaná a mýlila si Bratislavu so Slovinskom – koho je to nekvalifikovanosť?

Celkove mi nejde o urážanie sa! Nekvalifikovanosť nemôže urážať. Iba sa nad ňou dá blahosklonne usmiať! Aj u vás kvitne a bujnie hlúposť.

Autor, Ing. Michal Majtán, PhD., je čestný predseda Futurologickej spoločnosti na Slovensku

Foto: Infografik Die Welt

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Juraj Janošovský
#1
Juraj Janošovský
22. január 2015, 08:41

Vcelku vtipne - aj keď s tradične veľmocenským nedovzdelaním a aroganciou - napísaný satirický článok vyprovokoval reakciu. ( hľa ako rýchlo vychladlo rozhorčenie nad právom na slobodu slova - sloboda slova je významná, ak sa nedotýka nás, najlepšie ak si satirik "kopne" do Islamu alebo Putina...).

Satira je pre mňa impulzom k zamysleniu sa nad informáciami a emóciacimi, ktoré ju inšpirovali. Priznám sa, že rozpaky nad nebotyčnou slávou Tatier ma po ich privatizácií oligarchami vzrušuje ponajviac preto, že sa im všetci " v rámci" podpory turizmu skladáme na dividenty o ktoré ich pripravila občianska vojna na Ukrajine a európsky bojkot Ruska ( devalvácia rubľu spôsobila úbytok tradičnej klientely). Slovenské pivo nepoznám, ak si nemyslím, že Heineken je slovenská firma ( apropó:  technológia výroby je už tak sofistikovaná, že technológovia vedia "namiešať" plzeň aj v Prešove- Zeman môže vyskúšať s rovnakým efektom aj Gambrinus).

V pôvodnom článku ( Die Welt,16.1.2015) ma zaujala informácia o tom ako sa G. Bush pri návšteve Bratislavy spýtal, ako dnes žije Tito. Horliví ochránci branchmark Slovenska vtedy taktne "mlčali" nad hlúposťou amerického prezidenta a dnes sa čudujú, že Slovensko je vnímané ako nevýrazná krajina, bez individualít a génia loci. Skutočne sme vstúpili do európskych dejin iba ako  vazali sklonených hláv, tisícročie pod Maďarmi vychovalo generácie tŕstinových lídrov a elít ( Janko Jesenský v jednej básni píše " duby vyváľalo, ostalo len tŕstie ohýbajúce sa prevládajúcimi vetrami".... voľne parafrázované). A čo iné - okrem schopnosti prežiť na chlebe z brezovej kôri ( Maďarov, Tatárov,Turkov, ...Nemcov a Američanov) chceme vložiť do svetového politicko-kultúrneho dedičstva? 

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984