Rady budúcim politikom

Fejtónovým tónom
Počet zobrazení: 5174

Blíži sa čas, keď v našom parlamente zasadnú noví poslanci a z niektorých nových poslancov sa stanú ministri a štátni tajomníci. Niektorí už mali s politikou niečo spoločné, iní budú úplní novici vyjavene pozerajúci na to, čo ich to postihlo. Preto im nezaškodí zopár základných odporúčaní. Nazvime to rýchlokurz slovenskej politiky. Niečo také, čo im pomôže prejsť už od prvých dní touto našou politickou džungľou bez ujmy na tele či na duši.

Rada prvá – zbavte sa všetkého príbuzenstva. Nemôžem uviesť, akým spôsobom, ale pre politika je akékoľvek príbuzenstvo príťažou. V každej rodine sa predsa sem-tam vyskytne povestná čierna ovca. A ak doteraz neexistuje, istotne sa objaví už deň po tom, čo nový poslanec zasadne v parlamente. Čierna ovca v rodine sa okamžite začne dávať do súvislosti s novým politikom, najmä ak verejne prizná, na ktorej strane politického spektra sa nachádza. Naše médiá sú nielen nemilosrdné, ale aj neobjektívne, lebo sú príliš naklonené na jednu stranu. Keby naši novinári cestovali spoločne na jednej lodi, istotne by sa prevrátila vzhľadom na fakt, že takmer všetci na palube by sa nahrnuli na pravobok.

Rovnakou záťažou sa môžu stať aj tí, na ktorých sú všetci v rodine hrdí. Ak uspeli povedzme v podnikaní, tak sa to začne považovať takmer za zločin. Veď predsa má za sebou vplyvného politika!

koctalar843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Rada druhá – vyhýbať sa akýmkoľvek spoločenským podujatiam. Možno si niekto myslí, že recepcie či návštevy kultúrnych podujatí nemôžu nikomu uškodiť, ide predsa o nadväzovanie nevyhnutných kontaktov, známostí, zhromažďovanie potrebných informácií. Omyl. Akýkoľvek kontakt s nejakou inou, najmä neznámou osobou vytvára nebezpečenstvo, že vznikne z toho fotografia či nejaký iný korpus aj s deliktami, lebo nikto si nie je istý, aký osud postihne v krátkej budúcnosti toho druhého na snímke, s ktorým politik prehodil iba zopár zdvorilých slov. To ale postačí na to, aby médiá začali tvrdiť, že obaja sa dobre poznali a už dávnejšie spoločne kuli pikle. Pozrite sa, však sú na spoločnej fotografii!

Politikovi sa môže stať, že sa s ním bude chcieť skontaktovať nejaká osoba, bez ohľadu, či sa už predtým poznali alebo nie. Preto treťou zásadou je nikoho neprijímať a najmä s nikým si nesadnúť niekde na verejnosti hoci len na kávičku. Ak je tá osoba neodbytná a dožaduje sa stretnutia, požiadať ju, aby ešte pred stretnutím zaslala výpis z registra trestov nie starší ako pol roka, k tomu podrobný štruktúrovaný životopis, informácie o podnikateľských aktivitách a niekoľko fotografií urobených v rozličnom časovom odstupe. Ani potom si politik nemôže byť istý, či nemá ísť o snahu skompromitovať ho.

Štvrtá zásada je veľmi dôležitá, aj keď sa zdá absurdná. Politik by nemal vlastniť mobil, ani elektronickú adresu. To všetko sú záludnosti, lebo stačí, že sa mu niekto bude snažiť dovolať, prípadne mu pošle e-mailovú správu a potenciálny škandál je na svete. O pol roka sa zistí, že ten zúfalý odvážlivec nezaplatil dane, zmlátil manželku, nadával na Ameriku alebo nedajbože na EÚ a dopustil sa ešte ďalších ohavných činov. Ten jeho najťažší prečin bude to, že bol v kontakte s politikom. A médiá zverejnia doslovné znenie ich komunikácie.   

Piata zásada je ešte dôležitejšia. Nový politik sa musí podrobiť chirurgickému zákroku, ktorý ho zbaví jeho mužnosti. Musíte uznať, že človek je hriešny tvor, páčia sa mu osoby iného alebo aj toho istého pohlavia. Niektorým dokonca oboje. Lenže, svet je plný volaviek, ktorým nejde o nič iné, iba skompromitovať politika. Nemusí ísť o sex, však hriechom je už pohľad na atraktívnu ženu trvajúci dlhšie ako tri sekundy. Ako sa uvádza v evanjeliu, kto pozrie na ženu so zlým úmyslom, už scudzoložil s ňou vo svojom srdci. Iba chirurgický zákrok zabezpečí, že politik odolá tomuto pokušeniu. Inak ho treba vystríhať, že po nevinnom pohľade do očí bude nasledovať menej nevinné slovo, potom telefonovanie, ľúbostné návrhy a všetko skončí kompromitujúcimi fotografiami.

Piata zásada začínajúceho politika bude mať ešte jednu pozitívnu výhodu. Vďaka nej sa zaradí medzi sexuálnu menšinu. V súčasnej spoločnosti majú iba menšiny, nech sú akékoľvek, šancu na úspech.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984