RIGHT2CURE | PRÁVO NA LIEČBU
V utorok 2. februára 2021 sme uverejnili článok českého lekára Michaela Doubka Iniciativa Right2Cure: Z vakcíny by neměly profitovat farmaceutické firmy, ktorý vyšiel na českom webovom časopise pôvodne 9. decembra 2020 a vzhľadom na aktuálnosť témy opäť 29. januára 2021.
Je pozoruhodné, že o iniciatíve Right2Cure | Právo na liečbu u nás na Slovensku neprinieslo informáciu ani jedno súkromné médium, ale ani verejnoprávne... Pritom jej iniciátori – lekári z viacerých európskych krajín, ale aj rôzne organizácie – s ňou prišli už pred vyše dvomi mesiacmi. 30. novembra 2020.
Podporte túto iniciatívu, ktorú navrhli občania Európskej únie

ČO JE RIGHT2CURE?
Right2Cure je európska občianska iniciatíva, ktorej cieľom je počas 12 mesiacov zhromaždiť podpisy 1 milióna občanov EÚ. Ak sa to podarí, musí sa návrhmi iniciatívy zaoberať Európska komisia.
Organizátorov, ktorí sformulovali nasledujúce body, nájdete TU.
1 — Zdravie pre všetkých
Všetci máme právo na zdravie. V prípade pandémie by sa výskum a technológie mali zdieľať neobmedzene, rýchlo a po celom svete. Súkromná spoločnosť by nemala mať právomoc rozhodovať o tom, kto a za akú cenu má prístup k liečbe alebo očkovacím látkam. Patenty poskytujú jednej spoločnosti monopolnú kontrolu nad základnými farmaceutickými výrobkami. To obmedzuje ich dostupnosť a zvyšuje ich náklady pre tých, ktorí ich potrebujú.
2 — Transparentnosť okamžite!
Údaje o výrobných nákladoch, verejných príspevkoch, účinnosti a bezpečnosti vakcín a liekov by mali byť verejné. Zmluvy medzi verejnými orgánmi a farmaceutickými spoločnosťami musia byť zverejnené.
3 — Verejné peniaze, verejná kontrola
Daňoví poplatníci platili za výskum a vývoj vakcín a liečby. To, čo ľudia zaplatili, by malo zostať v rukách ľudí. Nemôžeme dovoliť veľkým farmaceutickým spoločnostiam, aby privatizovali rozhodujúce zdravotnícke technológie, ktoré boli vyvinuté z verejných zdrojov.
4 — Žiadny zisk z pandémie
Veľké farmaceutické spoločnosti by nemali profitovať z tejto pandémie na úkor zdravia ľudí. Kolektívna hrozba si vyžaduje solidaritu, nie súkromné profitovanie. Verejné prostriedky by mali vždy obsahovať záruky dostupnosti a cenovej dostupnosti. Spoločnostiam “Big Pharma” by nemalo byť dovolené drancovať systém sociálneho zabezpečenia.
Konkrétne ciele, ktoré organizátori predstavili Európskej komisii:
So zreteľom na Zmluvu fungovaní Európskej únie, a najmä jej články 114, 118 a 168, žiadame Európsku komisiu, aby predložila návrh všetkých právnych predpisov s cieľom
- zabezpečiť, aby práva duševného vlastníctva vrátane patentov nebránili v prístupnosti alebo dostupnosti akejkoľvek budúcej vakcíny alebo liečby v prípade ochorenia COVID-19,
- zabezpečiť, aby právne predpisy EÚ týkajúce sa údajov a trhovej exkluzivity neobmedzovali okamžitú účinnosť nútených licencií vydávaných členskými štátmi,
- zaviesť pre prijímateľov finančných prostriedkov EÚ právnu povinnosť podeliť sa o poznatky o zdravotníckych technológiách, duševné vlastníctvo a/alebo údaje súvisiace s ochorením COVID-19 v rámci technologického alebo patentového poolu,
- zaviesť právne povinnosti pre prijímateľov finančných prostriedkov EÚ, pokiaľ ide o transparentnosť verejných príspevkov, výrobných nákladov, ako aj doložiek o prístupnosti a cenovej dostupnosti v spojení s nevýhradnými licenciami.
AKO TO PREBIEHA:
Začiatok obdobia zberu: 30/11/2020
Koniec obdobia zberu: 01/02/2022
Európska iniciatíva občanov je úspešná vtedy, keď ju podporí jeden milión občanov z aspoň 7 krajín EÚ, pričom v každej z nich sa musí zozbierať stanovený minimálny počet vyhlásení o podpore.
Napríklad Francúzsko k dnešnému dňu dosiahlo 16 380 podpisov, pritom minimálny predpísaný počet je 55 695 podpisov, v percentách je to 29,41.
Belgicko dosiahlo už 12 008 podpisov, čo je 81,11 percenta z predpísaného počtu 14 805 podpisov.
No a Slovensko? Pri tej neinformovanosti o iniciatíve sa niet čo čudovať, že máme len 76 podpisov, čo je len 0,77 percenta z minimálneho počtu 9 870 podpisov.
Priebeh zbierania môžete sledovať na: Vyhlásenia o podpore zozbierané online.
AJ VY MÔŽETE PRISPIEŤ K ÚSPECHU:
Podporte túto iniciatívu, ktorú navrhli občania Európskej únie