Reklama
Reklama

Putin žmurkol prvý?

Počet zobrazení: 3404


majdan_19_2_2014.jpg


Kyjev – 19. Február 2014

Ruská agentúra Regnum cituje Petra Porošenka, ktorý sa bol práve na tlačovej konferencii vyjadril, že Ukrajina je pripravená rokovať s Ruskom, ale v dvoch otázkach nepripustí nijaké ústupky: 1. Ukrajina nikdy neuzná „nelegitímne referendum“ na Kryme a „okupáciu“ polostrova; 2. je vylúčené, aby sa témou rozhovorov stala otázka integrácie Ukrajiny do EÚ, keďže, podľa Porošenkovho názoru, vo voľbách dostal výlučne mandát držať sa integračného kurzu: „ Krym je náš, integrácia do EÚ je prioritou, o ktorej nebudeme diskutovať. […] Inak je mnoho otázok, ktoré sa môžu stať predmetom rozhovorov.

Pripomenulo mi to epigram z českého Reportéra, z roku 1967, keď sa u nás diskutovalo o zrušení cenzúry: Ovšem, u nás se může psáti o všem. Ovšem, někdy se také o všem psáti nemůže. Ovšem, jinak se může psáti o všem.

Slovom, vláda oligarchie doviedla Ukrajinu k úplnému ekonomickému a mravnému kolapsu. Ale rozhodnutie podstatnej časti obyvateľstva povedať DOSŤ tomu všetkému sa oligarchii nehodí. Mrkvu a bič na tých oslov – približne takto to bol kedysi povedal Bismarck… Zdalo by sa – neopakovateľne. Ale dejiny sú zlomyseľné. Rady sa opakujú, hlavne ako fraška toho, čo bolo kedysi neopakovateľné: Čokoládu a bič na tých oslov. Ako inak rozumieť prísľubu nastávajúceho prezidenta Ukrajiny, že „obnoví kontrolu nad separatistickými regiónmi na východe prostredníctvom efektívnejších vojenských operácií“ (Reuters, 26. 5. 2014)?

Čokokracia – vízia pre 21. storočie…

Mal som totiž pôvodne dojem, že Ukrajinci volili, aby sa v ich domovine obnovil pokoj a stabilita. Omyl. Zaváňa to skôr Majdanom 2.

Kolegyňu Karen DeYoungovú z Washington Post  (24. 5. 2014) však zaujíma iné: „Ruský prezident, ktorý nazval súčasnú, Západom podporovanú ukrajinskú vládu nelegitímnou, zdá sa, v piatok žmurkol ako prvý, keď povedal, že »Moskva bude rešpektovať rozhodnutie ukrajinského ľudu« a je pripravená »spolupracovať s novými predstaviteľmi moci« po nedeľných voľbách.“ Takto infantilne (t. j. úplne nevhodnou metaforou z detskej hry Kto žmurkne prvý…) interpretuje situáciu na hrane celosvetovej tragédie komentátorka popredného denníka blízkeho Bielemu domu. Doslova v štýle Calamity Jane: Tieto slová ruský prezident naozaj vyslovil na investičnom fóre v Sankt Peterburgu v piatok (23. 5. 2014). Po nich však, bezprostredne a bez pauzy, nasledovala veta: „Chápeme, že to nezodpovedá aktuálnym štandardom, ale, Boh s nimi, nech už si urobia svoje!“ [„Мы понимаем, что это не соответствует каким-то стандартам современным, но Бог с ними, пускай уж хоть так проведут!“]

Zasa tá známa slovesná stratégia: Chybička se vloudí…Najmä, ak veľmi chceme.

Preto a len preto píše dnes ruská Svobodnaja Pressa: Teraz už je Petro Porošenko naozaj celý – v čokoláde…

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
26. máj 2014, 19:06

Konečne adresné, zrozumieľné a rád s Petrom Valčekom súhlasím. Netreba sa toho báť.

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama