Putin ako užitočný idiot Západu

Počet zobrazení: 3487

Chorvátsky filozof Boris Buden nie je v slovenskom mediálnom prostredí vychytenou značkou. Na túto výraznú osobnosť s ojedinelou životnou i intelektuálnou skúsenosťou, s citlivým intelektuálnym seizmografom sa pred časom síce odvolávali matičné Slovenské pohľady pod taktovkou prozaika a literárneho managera Bystríka Šikulu, ale k veľkoplošnému predstaveniu reflexií Budena tam nedošlo.

putimur2.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Preto nie je bez zaujímavosti všimnúť si prílohu denníka Právo Salon /31.marca 2022/ kde Buden analyzuje, že pokiaľ niekto terajšiu vojnu naozaj potreboval, bol to Západ a pokiaľ túto vojnu niekto naozaj nepotreboval, bol to Putin a to všetko len zvyšuje neistotu celej situácie.
 

Odstrániť systém

Buden sa o. i. odvoláva na u nás dobre známe práce ekonóma Thomasa Pikettyho a hovorí že všetko sa chybne personifikuje. Nemalo by však ísť len o odstránenie jednej osoby či časti elity, ale ide odstránenie systému, ale o tom nikto nehovorí. V Rusku totiž funguje parlamentná oligarchia a Ukrajina sa v tomto v podstate neodlišuje. Parlamentná oligarchia je totiž dokonalým systémom pre fungovanie neoliberálneho kapitalizmu, práve preto má Putin toľko prívržencov na pravom krídle európskej a medzinárodnej politiky.
 

Strata Európy

Okrem tohto je pre nás pozoruhodné Budenovo upozornenie na skutočnú najväčšiu tragédiu rozpadu Juhoslávie, a to na stratu tej Európy, ktorá by bola schopná prevziať zodpovednosť za tretí svet a vytvárať koncepty politickej solidarity a ekonomickej spravodlivosti.

Keďže túto poznámku upozorňujúcu na české médium píšeme v deň prvého kola francúzskych prezidentských volieb, možno v tom istom denníku upozorniť na dlhoročného komentátora F. Mrázeka s textom Vojna na Ukrajine katapultovala Macrona. Tiež sa odvoláva na Thomasa Pikettyho a jeho fundovanú analýzu v denníku Le Monde uverejnenú pod názvom Sankcionovať oligarchov a nie ľudí.
 

Vybičovaná konfrontácia

Tam sa o. i. uvádza, že bičujeme konfrontáciu medzi demokraciami a autokraciami, ale zabúdame, že západné štáty zdieľajú s Ruskom a Čínou bezuzdnú hyperkalitalistickú ideológiu a stále priaznivejší právny, fiškálny a politický systém voči veľkým majetkom a vlastníkom.

Rusko a jeho koristnícky systém je pevnou súčasťou globálneho neoliberálneho kapitalizmu a Západ chce ukončiť túto vojnu bez toho, aby tento systém spochybnil. Preto elity na Západe snívajú o tom, že niekto zorganizuje puč a odstráni Putina. Cieľom je odstránenie jednej osoby, a nie systému.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984