Psi brechať budú, no karavána pôjde ďalej

Počet zobrazení: 3971

Možno aj takto by sa dal jednou vetou zhodnotiť ostatný snem Smeru-SD. Kto čakal bombastické riešenie personálnych otázok, bol zrejme sklamaný. Kto však do politiky trošku vidí, ten nebol prekvapený. Skrátka nevyplnilo sa prianie, ani sen našich opozičníkov, nevyplnili sa ani scenáre našich mienkotvorných médií, že v Smere príde k poriadnemu personálnemu zemetraseniu. Bolo by naozaj naivné, a to od každej politickej strany, keby pripustila doslova personálnu smršť na svojich snemoch.

smersutre.jpg  Kresba: Ľubomír Kotrha 

Napriek tomu sa však z vystúpenia predsedu strany Roberta Fica dalo vycítiť, že k výrazným zmenám, a to nielen personálnym, musí postupne prísť. Aj keď na strane jednej vyhlásil, že nie je dôvod na žiadnu skepsu ani malosť, na strane druhej dal jasne najavo, že nie je dôvod ani na bohorovnosť. Myslím, že nielen sám predseda, ale aj úzke vedenie strany pochopilo, že úspechy a tým aj stabilita strany nezávisia len od vládnych krokov. Myslím, že si konečne uvedomili, že strana stratila kontakt s ľuďmi. Už niekoľkokrát som na Slove upozorňoval, že ich straníckych funkcionárov nie je v regiónoch absolútne cítiť. A teraz nemám na mysli len špičkových, ale aj regionálnych. Proste z nejakých dôvodov sa uzavreli do seba a nie je čas stretať sa ani len s radovými členmi, nieto ešte s občanmi. A keď aj niekto zhora príde, tak ho obkolesia miestni funkcionári, resp. sa niečo odreční z tribúny a zamáva sa na odchod. Navyše vidím ako ďalší nedostatok, že funkcionári strany nevyužívajú viac miestne média, alebo napr. aspoň Slovo na propagáciu strany, na vysvetľovanie svojej politiky, svojich krokov a cieľov. Samozrejme, to sú všetko veci, ktoré nevyrieši žiadny snem. Sebareflexia, ak už k nej má prísť, sa musí urobiť v samotnej kuchyni, bez emócií, bez tlaku médií a politických súperov.

Zvolenie p. Rašiho za podpredsedu Smeru-SD nasvedčuje, že tento pán sa bude venovať hlavne vnútrostraníckemu životu. Toto riešenie už malo byť na stole dávno. Malo prísť už vtedy, keď p. Maňku porazil v župných voľbách p. Kotleba. Malo prísť aj vtedy, keď p. Fico prehral prezidentské voľby. Toto riešenie prichádza, žiaľ, až keď strana stratila aj v župných voľbách a preferencie hrozivo klesajú. Určite nie je dôvod na skepsu ani malosť, no teraz bude zrejme všetko ťažšie a zložitejšie. Absolútne nezávidím p. Rašimu, ktorý bude prebúdzať z pohodlného spánku predovšetkým okresných funkcionárov.

Aj keď by ma to už nemuselo nejako zvlášť zaujímať, ani vzrušovať, no ako ľavičiar som zvedavý, ako Smer-SD zareaguje na súčasný politický vývoj. Je dobré, že má ďalej ambíciu nielen vyhrať ďalšie parlamentné voľby, ale aj viac sa otvoriť ľuďom. Nakoniec, ľavicové a sociálne strany, vždy boli úspešné len vďaka úzkemu prepojeniu s ľuďmi. A naopak, ak sa od ľudí odtrhli, uzavreli do seba, znamenalo to nielen ich pád, ale mnohokrát aj koniec. Dúfam, že aj v Smere-SD si všetci uvedomujú, že oni sú tu hlavne pre nás občanov, a nie naopak. Ostatný snem tejto strany naznačil, že tomu tak bude. No... uvidíme.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984