Reklama
Reklama

Prvý slovenský politik, čo videl texty TTIP

Počet zobrazení: 5511

Ako prvý slovenský politik som dnes navštívil slávnu Reading Room, kde som mohol nazrieť do konsolidovaných textov k TTIP, čo je kontroverzná transatlantická dohoda o voľnom trhu s USA. Všetko prísne tajné a ja pod hrozbou sankcií nemôžem o tom, čo som videl, hovoriť. Aby sa náhodou európska verejnosť nedozvedela, ako dobre to s ňou vyjednávači myslia. Tak ja teda len toľko, že v TTIP vlastne nie je ešte dohodnuté nič – absolútne nič. Spomedzi zhruba 30 oblastí sa uzavrelo 14, kde existujú konsolidované texty (tie nedávno leakli Greenpeace z Holandska). Konsolidované ale neznamená, že ide o uzavreté oblasti, sú to len pracovné texty, kde Amerika aj Európa napláca svoje často úplne rozdielne predstavy a jedného dňa ešte budú musieť zviesť o ne ťažký boj.

Toto, prosím pekne, trvalo tri roky! A teraz tu niekto blúzni o tom, že do konca roka bude TTIP vyjednaná? Zabudnite na to! Aj keby po TTIP všetci túžili, tak to nie je možné uzavrieť skôr ako za niekoľko rokov. Chvalabohu! A je čoraz viac dôvodov veriť, že nie všetci po TTIP túžia, ani v Európe, ani v USA. Prezidentskí kandidáti v USA sú čoraz skeptickejší, francúzsky prezident mal pred pár dňami tvrdé vyhlásenie voči TTIP, nemecký minister hospodárstva a šéf SPD sa neobvykle ostro vyjadril voči americkým návrhom... Poľnohospodári sa búria po celej Európe, v Nemecku sa plnia ulice odporcami TTIP v státisícoch, v Rakúsku je proti TTIP obrovská nevôľa, odbory po celej Európe volajú po akcii, ochranárske združenia mobilizujú Európu.

Môj osobný odhad je, že TTIP nemá šancu prejsť – aj vďaka tomu, že aktivisti vyniesli TTIP na svetlo sveta a už sa viac nedá skryť pre očami verejnosti. Korporácie tento zápas prehrávajú... To však neznamená, že máme v kritike TTIP poľaviť. Ak transatlantická dohoda neprejde, tak neprejde len vďaka ľuďom. La lotta continua!

SÚVISIACE:
Ľuboš Blaha: TTIP dlhodobo kritizujem, sociálny štát by sme nemali obetovať na oltár voľného trhu

Ďalšie články: ĽUBOŠ BLAHA

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Dedo
#1
Ján Šteuček
14. máj 2016, 14:42

Nie zbožné prianie. Dôkaz. Jasný. Priamy. Ty sa rozhodni.

6 dôvodov že Boh existuje. = Žonglovanie s pojmami ? 6 dôvodov ? nie dôkazov ! A tak to necháme na individuálne rozhodnutie jednotlibca, ergo na je ho "ZBOŽNÉ PRIANIE" !!!

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama