Reklama
Reklama

Pristavenie na Národnom cintoríne: Drahoslav Machala

Počet zobrazení: 4494

nahrobok_d.machala_1.jpgNa spomienku Jarky Procházkovej na Drahoša Machalu Výlet s Drahoslavom zareagovala literárna historička a spolupracovníčka Slova Jana Borguľová. Poslala fotografiu jeho náhrobníka na martinskom Národnom cintoríne a krátky sprievodný text:

„Drahoš Machala je pochovaný v blízkosti mojich starých rodičov, preto chodím aj jemu zapáliť sviečku. Hrob bol dlho bol bez náhrobníka, až vlani pred pamiatkou zosnulých dostal novú podobu. A tá je veľmi zaujímavá! Po jeho obvode je text z piesne Hojže, Bože. Autorom textu je Andrej Sládkovič, autorom hudby August Horyslav Krčméry, rodák z Hornej Mičinej, kde žijem. Náš rodák mal v jeseni výročie narodenia, tak sme si ho pripomínali rôznym spôsobom a pre mňa osobne bol Drahošov náhrobník veľkým prekvapením aj spomínaným textom. A ešte si všimnite nápis pri nohách – PAX!“

nahrobok_d_machala_2.jpg

 

 

 

 

 

 


HOJŽE BOŽE, BOŽE VEČNÝ

BER LEN – VEĎ ČOŽE STRATÍM?

NA TEN SVET SOM PRIŠIEL NAHÝ

A NAHÝ SA NAVRÁTIM;

LEN SA POTOM NEUCHYĽUJ!

ČI TO PRÁCA ČI TO BOJ:

POMILUJ, BOŽE POMILUJ!

NÁROD NÁŠ A NÁROD SVOJ!

 


Poznámka redakcie: Náhrobník ešte nie je dokončený, vo vyznačenom kruhu bude osadený bronzový reliéf, ktorého autorom je Marián Polonský. Sládkovičove verše si dal Drahoslav Machala do spevníka pred rokmi, že ich chce mať na hrobe. Pochovali ho Národnom cintoríne 12. januára 2015. Po tom, čo bratislavský magistrát zamietol pridelenie hrobového miesta v prednej časti cintorína v Slávičom údolí, z iniciatívy Matice slovenskej vedenie mesta Martin súhlasilo, že jeho pozostatky budú uložené na Národnom cintoríne. Je pochovaný v sektore D v piatom rade za Jánom Smrekom.

Foto: Autorka
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama