Predobraz povolebnej Zmeny?

Počet zobrazení: 3245

Prezidentka v rozhovore pre časopis týždeň (9. 2. 2020) vyhlásila, že „voľby rozhodne túžba po zmene“. Nepostrehla, že o jednu zásadnú zmenu sa už postarala, keď odobrila premenu novinárov na straníckych nástenkárov, agitátorov, propagandistov či ideológov. „Ak po tom všetkom, čo sme sa dozvedeli, dopadnú voľby zle, budem si aj ja klásť otázku, načo som tu ako novinár a načo to tu všetko robíme,“ povzdychol si pred ňou Štefan Hríb. Prezidentka namiesto toho, aby redaktorovi pripomenula, že úlohou novinárov je poskytovať vyvážené informácie, povzbudila ho, že „je tu stále veľká šanca na dobrý výsledok“ a „nie je dôvod na rezignáciu ani v prípade, že by ten výsledok bol iný, než si želáme“. V úvodníku predmetného čísla Štefan Hríb priam čapajevovsky zavelil, koho nevoliť. „Ak má byť unesené Slovensko vrátené do rúk občanov, je samozrejmé, že nemôžeme dať hlas Smeru, SNS, Mostu a Dobrej voľbe. Nemožno voliť ani Harabina a Kotlebu, ktorí predstavujú to najhoršie v našich dejinách. Ani hlas pre Sme rodina nie je rozumným hlasom pre ozdravenie Slovenska.“ Isteže, prezidentka nemohla tušiť, v akom susedstve sa ocitnú jej vyjadrenia. Posivený čitateľ je však presvedčený, že nadstranícka prezidentka a prezidentka všetkých občanov dostala počas rozhovoru dosť impulzov na to, aby stopla nakrúcanie a vykázala z paláca politruka s diktafónom. Niekto sa ešte čuduje, že novinárov zaujíma jej názor na ústavného sudcu Mojmíra Mamojku (Ficovho človeka) pre jeho komunikáciu s Kočnerom, ale neopýtajú sa jej na dve Kiskove videá? (RTV dvojbodka, 19. 2. 2020)

Je toto ešte boj dobra proti deklarovanému zlu? „Fico, Danko, Pelegríny, Kotleba, vráťte sa späť do pravlasti Slovanov, medzi Vislu, Odru a Dneper! Pri vašej nenávistnej kampani nemáte tu žiadne právo na život medzi slušnými ľuďmi na Slovensku. Takže vráťte sa späť do Ruska! Tušil som, že vaši voliči nemajú problém s morálkou a dokážu sa ponoriť na najnižšiu balkánsku úroveň. A plagiátor Danko, Kotleba, Drucker, Harabin a ďalší idioti? Tí vám radi drukujú.“ (dennikn.sk, 16. 2. 2020) Obávam sa, že po podobných dávkach nevraživosti, nadradenosti, rasizmu, fanatizmu a extrémizmu môžu pokojne spávať len dôchodcovia. Od pracujúcich si firmy môžu vyžiadať nepoužité volebné lístky. Alebo ich predložia sami od seba, aby dokázali, že sú hodní férovejšieho, hrdšieho a európskejšieho Slovenska? A ako po voľbách označíme tých, ktorí budú stáť na chodníku, lebo nemilujú „slušnú a už nemafiánsku“ republiku? Čo po rokoch pribudne k žltým hviezdam a nápisom na plotoch kulak či komunistická sviňa? Naordinujeme im liečbu mediálnym šokom?

Sľubovanú očistu naznačujú aj zmeny, na ktoré sa už pozabudlo. Nezávislí kandidáti sa ešte neohriali v primátorských či starostovských kreslách v Nitre, Zvolene alebo v Spišskom Hrhove, a už – bezostyšne a bez ospravedlnenia voličom – naskákali do rodiacej sa Kiskovej strany. Niekoľkotýždňový nezávislý primátor Nitry Marek Hattas to dotiahol až na podpredsedu. Piruetu predviedol aj Daniel Lipšic. „Bývalý minister vnútra v čase vraždy Ernesta Valka dnes zastupuje jedného z obvinených. Podľa niektorých advokátov, ako aj generálneho prokurátora, môže byť Daniel Lipšic v konflikte záujmov. Nevie totiž vylúčiť, že ako minister vnútra disponuje informáciami, ktoré teraz môže využiť pri obhajobe klienta.“ (https://www.noviny.sk/krimi/268115, 12. 10. 2017) Nikoho netrápi, že v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice ako právnik stojí proti Alene Zsuzsovej, s ktorou si hrkútal ako Martin Glváč, Andrej Danko, Boris Kollár alebo Juraj Droba. Otočil aj Igor Matovič. Pred parlamentnými voľbami pred štyrmi rokmi v Zmluve so Slovenskom sme sa mohli dočítať, že „OĽaNO-NOVA plánuje zvýšiť dane pre banky a energetické spoločnosti až na 50 percent.“ (https://slovensko.hnonline.sk/512636, 11. 1. 2016) Matovič odvtedy zvolal desiatky tlačoviek a na jednej z nich dokonca vyhlásil, že USA „rozvracajú svet vojnami a šíria demokraciu dynamitom“ (https://www.hlavnespravy,sk, 1. 3. 2019), ale o ziskoch bánk a energetických spoločností nepadlo ani slovo. Dnes, keď mu hrozí premiérske kreslo, väčšmi ho trápi, že „zahraničnopolitické smerovanie Slovenska je vďaka geopolitickému blúzneniu SNS a časti Smeru plné chaosu a nejasnosti“. (Denník N, 14. 2. 2020) O ružových zajtrajškoch vypovedá zmena vzťahu k najčastejšie kritizovaným rezortom. Potenciálni budúci mocipáni sa nerujú o ministerstvo školstva, zdravotníctva, sociálnych vecí, financií či spravodlivosti, ktoré si vyžadujú koncepčnú a každodennú prácu. Ich métou je ministerstvo vnútra, ktoré môže  od prvého dňa a mediálne efektne predvádzať dosiahnuté úspechy v boji proti korupcii, zlodejom a ich ochrancom! Veď kto z divákov by nespozornel pri záberoch, ako kukláči vyvádzajú z bytu a vtláčajú do auta Počiatka, Haščáka alebo Fica! Dá sa odolať noci dlhých nožov, keď sú k dispozícii prokurátori ako Ján Šanta, ktorý v zmenkovej kauze vyhlásil, že „sila dôkazov sa posilnila z pôvodných 100 percent na 150“. (https://kosicednes.sk/udalosti, 10. 9. 2019) Ak šantovcom pomôžu médiá a skandujúci slušní ľudia pod oknami súdnej siene, sila dôkazov proti Počiatkovi, Haščákovi, Ficovi a ďalším lotrom sa môže posilniť aj na 200 percent...

Občan, buď vôľa tvoja! Zrejme to už neplatí. Ak budú výsledky volieb iné, ako si želajú strany demokratickej opozície, Andrej Kiska avizoval, že vytiahnu ľudí do ulíc. Do ulíc však môžu vyraziť aj ľudia spokojní s výsledkom volieb. Ako dlho ich policajný kordón udrží od seba?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984