Predčasné voľby – nádej, alebo pohroma pre Slovensko?

Počet zobrazení: 4513

Tak, karty sú zrejme rozdané. Opozícia sa opája víťazstvom, vládna koalícia sa zmieta v obrovských problémoch a smeruje k predčasnému koncu svojho vládnutia. Život, a politiku nevynímajúc, nie je len o víťazstvách a úspechoch, ale aj o prehrách a sklamaniach. Sám som to mnohokrát zažil, predovšetkým v športe i politike. To ma však naučilo jednu zásadnú vec. S pokorou prijímať víťazstvá a s triezvou hlavou vyhodnocovať prehry. Bujaré oslavy, znechutenie a zvaľovanie viny z prehier, je vždy zlou alternatívou. Nakoniec, je dobré, že život je pestrofarebný ako dúha, no musíme vždy počítať s tým, že sú tam i tmavé farby.

Osobne si myslím, že ohavná vražda dvoch ľudí, nie je hlavnou príčinou dnešnej politickej situácie na Slovensku. Skôr to vidím ako dôsledok niečoho, na čo sa koniec koncov, často upozorňovalo aj na stránkach Slova. Koľkokrát sa tu písalo o sebareflexii predovšetkým Smeru-SD. Koľkokrát tu pisatelia upozorňovali na chyby a vážne prešlapy koalície. Koľkokrát sa tu díhal varovný prst po rôznych voľbách a ich zľahčujúcich hodnoteniach. Tých koľkokrát je nespočetne veľa. Nikdy som však nebol z tých, čo len plakali nad rozliatym mliekom, alebo sa snažili to rozliate mlieko zvaliť na iných. Mlieko je naozaj rozliate, čo však neznamená žiadnu tragédiu.

V čase, keď píšem tieto riadky o ničom nie je ešte rozhodnuté. Poznám len stanovisko vládnej strany Most-Híd a „éto vsio“. A nechcem ho ani komentovať, lebo nepoznám dôvody, pre ktoré sa takto rozhodli. Takže možno s týmto článkom by som mal počkať, až sa veci vyjasnia, ak páni politici nejako o nás rozhodnú. Úmyselne som napísal o nás, aj keď určite rozhodujú aj o sebe. Píšem tieto riadky hlavne preto, aby som nebol ovplyvnený ich rozhodnutiami, ani názormi politológov a už vôbec nie „nezávislými“ novinármi.

Osobne si myslím, že nech to už dopadne akokoľvek, napätie v spoločnosti bude naďalej pretrvávať. Naši politici a, žiaľ, aj najvyšší ústavní činitelia Slovensko rozdelili. Tá ich vzájomná nevraživosť, nenávisť, nezmieriteľnosť sa preniesla už aj na občanov. Takže, ak si politici myslia, že predčasné voľby urobia Slovensko opäť pokojnou krajinou, tak sa mýlia. V jednom však majú pravdu. Slovensko je dnes iné. To iné Slovensko je však vinou našich politikov. Preto si myslím, že predčasné voľby v takejto rozhádanej a rozdelenej krajine nie sú pre nás tou najšťastnejšou alternatívou. Voľby sa asi zmenia na boj. Súťaž myšlienok, nápadov a cieľov sa zmení na znevažovanie, ohováranie, vyťahovani špiny a pod. A tu občan volič sa bude môcť len ťažko orientovať a rozhodovať. Nakoniec to môže byť tak, že znechutený zostane doma, alebo podporí extrémizmus.

Všetko, čo som dnes napísal, sú len moje myšlienky a predstavy. Nakoniec som už vyše desať rokov mimo akéhokoľvek politického vplyvu, tak sa teda môžem veľmi a zásadne mýliť. Čo však isto viem, som rád, že som dnes mimo politiku. Takúto politiku, aká sa robí dnes, by som robiť nevedel. Napokon, ani robiť nechcel.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984