Predčasne odtajnený dokument

Epizóda z poľsko-ruských vzťahov
Počet zobrazení: 4612

Poľské ministerstvo zahraničných vecí nedávno odtajnilo dokument z roku 2008, ktorý naznačuje, že v Poľsku v tom čase boli predstavitelia, ktorí hľadali cestu  k „proruskej politike“. Ruské noviny Kommersant priniesli o tom článok z pera Galiny Dudinovej. Pre Slovo z neho podstatné vybral a preložil Juraj Purgat.

Poľský minister zahraničných vecí Vitold Vaščikovski kritizoval svojho predchodcu Radoslawa Sikorského za  pokusy nájsť spoločný jazyk s Ruskom. V. Vaščikovski zvolil nepriamu cestu: jeho úrad odtajnil a zverejnil dokument z roku 2008, ktorého autori predpokladali (a vtedajší minister Sikorski ich podržal) potrebu upevniť zväzky s Ruskom. Súčasný minister je presvedčený, že  zdôvodnenie „proruského kurzu“ obsahuje „pochybenia a nesprávne hodnotenia“.  Zároveň poľské ministerstvo zahraničia dáva na vedomie: podobné tézy  už dávno nie sú pre Varšavu hodnoverné.

Sedemstránkový dokument Tézy o politike Poľska vo vzťahu k Rusku a Ukrajine poľské ministerstvo zahraničia zverejnilo na svojej stránke po tom, čo sa o ňom zmienila Poľská tlačová agentúra. Podľa Vitolda Vaščikovského, zverejnený text bol začiatkom „odchodu vlády Donalda Tuska od proukrajinskej politiky k politike proruskej“.

Dokument z marca 2008 podpísaný Jaroslavom Bratkevičom, vtedajším politickým riaditeľom poľského ministerstva zahraničných vecí, obsahuje  viac ako dvadsať téz o (podľa autorov žalostnom) stave poľsko-ruských vzťahov a o návrhoch na ich nápravu. Otázke Ukrajiny sa tézach venuje menšia pozornosť.

„Materiály tohto druhu sa neodtajňujú skôr ako za 30 rokov od ich vzniku, preto je to bezprecedentný prípad poľskej zahraničnej politiky,“ uviedol docent medzinárodných vzťahov Igor Greckij. Podľa jeho názoru hovoriť o „proruskom“ charaktere dokumentu je však nenáležité. „Išlo o možnosti Poľska ako usporiadať vzťahy s Ruskou federáciou. To bol jeden z bodov programu Donalda Tuska, ktorý sa ujal vlády v roku 2007.“

„Donald Tusk chcel oslabiť existujúcu konfrontáciu vo vzťahu  s Moskvou, preto v tom čase mimoriadne navštívil Rusko. Dokument svedčí aj o tom, že poľské  ministerstvo hľadalo možnosti získať maximálny osoh zo vzťahov. Pravda, už koncom roku 2008, po rusko-gruzínskej päťdňovej vojne, sa situácia zmenila. A hovoriť o rozdielnosti názorov vo vtedajšom poľskom establišmente  je taktiež nenáležité: 95 % politikov Poľska negatívne posudzovalo pôsobenie Ruska vo vzťahu k svojim susedom.“

Autori dokumentu označujú za  „polopravdu“ tvrdenie, že „Rusko  je večným nepriateľom Poľska“,  ako aj očakávania nových a nových konfliktov s  Moskvou, pričom víťazom z nich môže byť len jedna strana. Podľa ich mienky, by to tak bolo iba vtedy, ak by sa Poľsko stretlo s Ruskom „jeden proti jednému“ – teraz si však Varšava ako člen Európskej únie a NATO môže s Moskvou vydobyť výhodnejšiu politiku a tým upevniť na medzinárodnej aréne  svoju reputáciu. „Čím viac vieme o Rusku a čím ho môžeme pravdivejšie hodnotiť, tým môžeme aj silnejšie vplývať na všeobecnú politiku EÚ a celého Západu vo vzťahu k RF a celému postsovietskemu priestoru,“ –  hovorí sa v dokumente.

Zároveň, podľa hodnotenia diplomatov, Rusko zanechalo svoje „imperiálne ambície“ a je pripravené na partnerstvo so Západom v podmienkach „oslabenia“ zo strany Číny a Blízkeho východu. „Možnosti ruskej expanzie v politickom, ekonomickom, a tým viac v zmysle  vojenskom,“ sú ohraničené. Radoslaw Sikorski, ktorý riadil diplomatický úrad v rokoch 2007 až 2014, hodnotil tézy ako: „Veľmi dobrý materiál.“

Súčasný minister Vitold Vaščikovski v roku 2008 zastával funkciu námestníka ministra zahraničných vecí (pre škandál bol uvoľnený) a podľa svojich slov dokument nepoznal. Jeho hodnotenie sa rozchádza s názorom predchodcu. V komentári uviedol, že „tézy“ sa hemžia „pochybeniami a nesprávnymi hodnoteniami“. „Autori dokumentu sa domnievali, že proruská pozícia bude svojráznym nástrojom, trikom Západu, aby tak vylepšil svoju povesť,“ vyhlásil minister. „Ukrajine sa nenavrhovala cesta integrácie, ale akési pseudovzťahy so Západom, fiktívna integrácia.“

Podľa slov docenta I. Greckého, táto situácia pripomína dlhodobú konkurenciu aj osobnú nevraživosť medzi Vitoldom Vaščikovským  a Radoslawom Sikorskim. Obaja poprední predstavitelia svojich  strán v oblasti zahraničnej politiky aj predtým už neraz otvorene kritizovali jeden druhého, pripomína expert. Napríklad, Vaščikovský obviňoval Sikorského, že sabotoval zahraničnú politiku Poľska voči Ukrajine, ktorý zase neskôr vymenovanie Vaščikovského za námestníka ministra zahraničia pokladal „za svoju osobnú chybu“. „Nie je vylúčené, že odtajnenie dokumentu je zamerané na to, aby sa zlepšil Vaščikovského imidž,“ myslí si Igor Greckij.

Pripomeňme, že nedávno sa Vaščikovski stal terčom posmeškov na stránkach médií a ironických poznámok zo strany kolegov po tom, ako porozprával o svojej návšteve v New Yorku a absolvovaní diplomatických schôdzok vrátane stretnutia s kolegom z (neexistujúcej) krajiny San Eskobar.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984