Reklama
Reklama

Pred sto rokmi sa skončila prvá svetová vojna

Počet zobrazení: 2687

Bolo to v dnešný deň, kedy sa pred sto rokmi skončila prvá svetová vojna. 11.novembra 1918.

Rád by som práve v dnešný slávnostný dátum zdôraznil, že tou najdôležitejšou hodnotou bola pre mňa vždy hodnota mieru.

Preto som nikdy nehlasoval za vysielanie našich vojakov do zahraničia, vždy som otvorene kritizoval americké vojny v Iraku aj v Afganistane, tvrdo som odmietal americké bombardovanie Juhoslávie a pravidelne upozorňujem na vojnové zločiny, ktoré sa dejú vo svete, najnovšie predovšetkým zverstvá, ktoré pácha Saudská Arábia v Jemene.

Odmietam nenávisť voči iným národom, voči iným etnikám, odmietam rusofóbiu a provokovanie Ruska, odmietam barikádové myslenie, podľa ktorého je svet rozdelený na „my“ a „oni“ a našou úlohou je slepo poslúchať „našich“ spojencov a nenávidieť toho, na koho ukážu prstom – odmietam toto vojnové myslenie, túto mentalitu studenej vojny, takéto primitívne militaristické inštinkty. Pretože mojim cieľom nie je vojna a nenávisť, ale mier a spolupráca.

Spomeniem niekoľko vecí, ktoré v dnešnom svete potrebujeme na udržanie mieru:

1. Zastaviť agresívnu a imperiálnu politiku USA, najmä aktuálne americké nenávistné kampane proti Iránu, Číne, Kube, Venezuele a Rusku.

2. Ukončiť rusofóbiu a všetky formy ekonomických vojen, vrátane sankčnej vojny proti Rusku a Iránu. V prípade konfliktu s Ukrajinou prestať s jednostrannou averziou voči Rusku a hľadať mierové realistické riešenie, založené na dialógu, diplomacii a rovnováhe záujmov.

3. Prestať vyvážať zbrane do darebáckych štátov, ako je Saudská Arábia, ktorá pácha vojnové zločiny v Jemene, hoci je dlhé roky spojencom USA a Veľkej Británie.

4. Vytvoriť svetový poriadok, kde bude viac rovnováhy a multilateralizmu: ukončiť hegemóniu USA. V tomto smere je dôležité, aby moc Američanov vyvažovali také mocnosti ako Rusko, Čína či India.

5. Zastaviť nárast krajne-pravicovej imperiálnej osi zla, ktorá vzniká v trojuholníku USA-Izrael-Brazília (Trump-Netanjahu-Bolsonaro).

6. Hľadať mierové riešenia pre dlhotrvajúce konflikty a žiadať spravodlivosť pre utláčané národy (napr. pre Palestínčanov). V prípade Sýrie podporiť realistické riešenie, ktoré zničilo Islamský štát a prináša stabilitu a koniec krviprelievania, a teda riešenie, ktoré v regióne presadzuje predovšetkým Ruská federácia a Irán.

7. Zbaviť sa závislosti na Spojených štátoch amerických v obrane a bezpečnosti: Európa musí prestať robiť pudlíka USA a musí prestať kopírovať americké imperiálne postoje.

8. Pomáhať rozvojovým krajinám vyrovnať sa s otázkami nerovnosti, chudoby a ekologickej krízy a odvrátiť tak nové bezpečnostné hrozby, vrátane neregulovanej migrácie a terorizmu. Nastaviť nový model medzinárodnej ekonomickej spolupráce, ktorý zneguje neoliberálny model globalizácie a pomôže rozvojovým krajinám vymaniť sa zo závislosti a neokolonializmu.

9. Oslabiť moc vojensko-priemyselného komplexu a znižovať riziko použitia jadrových zbraní.

10. Prestať s imperiálnym vývozom liberálnych ideológií zo Západu do celého sveta. Arogancia západných veľmocí je čoraz väčšou hrozbou pre svetový mier.

Sto rokov po prvej svetovej vojne žijeme v celkom inom svete, ale jedno ostalo: neustála hrozba vojny.

Buďme šťastní, že žijeme v mieri – aspoň my na Slovensku. Ale nikdy nezabúdajme na to, ako ľahko a rýchlo môže vypuknúť vojna a aké dôležité je mier chrániť.

Ako malý štát toho veľa nezmôžeme, ale robme všetko preto, aby sme upozorňovali na nespravodlivosti a podporovali čo najviac rovnováhy vo svete. Rovnováha, právo a suverenita – to sú základné piliere mierovej politiky.

Len tam je mier, kde je rovnováha.

(Status na FB, 11. 11. 2018)

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama