Reklama

Prečo som nebol na celoplošnom testovaní AG testom

Počet zobrazení: 3960

Odpoveď môže byť krátka a jednoduchá, lebo som sa nechcel nakaziť coronavírusom 19. Mám prírodovedné vzdelanie zamerané na chémiu a fyziku, som už na dôchodku, ale ešte nie dement a rozumiem tomu, čo hovoria odborníci z oblasti virológie a biológie. AG test nie je vhodný na plošné testovanie. Neviem, či bol podľa našich noriem aj certifikovaný. Z hľadiska odboru, v ktorom som pracoval (fyzikálna chémia), mám pochybnosti o bezpečnosti testovania. Počasie, ktoré bolo počas testovania (vysoká vlhkosť vzduchu), prispelo k ľahšej adsorpcii kvapiek na povrchu rúška a jeho nasýteniu vlhkosťou. Tento vírus sa šíri a prežíva vo vodných kvapôčkach hlavne pri teplotách pod 15 oC. Pri dlhých čakacích dobách mohla koncentrácia coronavírusu dosiahnuť vyššiu hodnotu na rúšku, ako bola v okolí. Testy boli vyhodnocované len subjektívne, chýbali prístroje, ktoré by dávali vierohodnejšie údaje. Ľudia, ktorí sa dali otestovať na viacerých odberových miestach, majú byť trestne stíhaní. Keď robím v laboratóriu experiment (ktorý sa urobil v sobotu a v nedeľu na celom Slovensku), tak si výsledok overím niekoľkokrát. To znamená, že vláda druhým testovaním poruší vlastné nariadenie. Overuj, ale preveruj! Ďalej, napriek dôvere k zdravotnému personálu, mám pochybnosti aj o tom, či boli vzorky odobraté vo všetkých prípadoch profesionálne. Nie všetci sú v tejto oblasti odborníci.

koroodbery843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

V stredu 4. 11. boli uverejnené výsledky testovania z predchádzajúceho dňa. Z 13 377 testov bolo 3 216 pozitívnych, čo je 24 %. Pri celoplošnom testovaní vyšlo niečo cez 1 % infikovaných. Nenašiel som ani údaj, v ktorom okrese a koľko bolo pozitívne testovaných. Zaujímali by ma výsledky testov, hlavne z okresov, kde bolo celoplošné testovanie urobené v pilotnom kole.

Na moje prekvapenie, napriek vyhláške č. 693 z 28. 10. 2020, ktorá je v rozpore s ústavou, kontrolovali v niektorých lekárskych ambulanciách potvrdenie o testovaní. V bode 5 tejto vyhlášky sa píše, že obmedzenie sa netýka: cesty do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky, vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným a cestu späť. Dnes takéto potvrdenie žiadali od všetkých, ba aj dôchodcov nad 65 rokov, aj od ich sprievodcu! Mám obavu, že niekoľko úchylov zneužije nariadenia o karanténe a bude s radosťou šikanovať spoluobčanov. Táto vláda je im príkladom.

Na jar tohto roku lamentoval náš premiér nad tým, ako treba pomôcť našim starenkám a starčekom v DSS. Teraz ho to nejako nezaujíma. V domovoch sociálnych služieb je katastrofálna situácia. Mnoho personálu chýba. Do pomocných prác, súvisiacich s opaterou starých ľudí, sa zapojili už aj údržbári a ďalší personál. Na tento účel mohli využiť medikov a ďalších dobrovoľníkov. Títo mohli byť zaplatení z finančných prostriedkov, ktoré sa vyhodili „do Dunaja“ pri plošnom testovaní. V mnohých DSS sú vyčlenené celé bloky pre corona pozitívnych ľudí. Ostatní nemôžu vyjsť ani na chodbu a strava je im podávaná do izieb a sú bez sociálneho kontaktu so svojou rodinou a blízkymi, ktorí sú bezprostrednou súčasťou ich života. Žijú v horších podmienkach ako väzni v tretej nápravnovýchovnej skupine. Tí majú aspoň nárok na hodinovú vychádzku denne.

Lekári mi, v súvislosti s mojím zdravotným stavom, odporučili, držať diétu, cvičiť, chodiť na prechádzky. Tieto rady dodržujem. V prostriedkoch MHD som necestoval už 4 mesiace, na prechádzky chodím s rúškom, do obchodu chodím raz za týždeň, a dodržiavam zásady hygieny. Podľa vyššie uvedenej vyhlášky môžem ísť na nákup do najbližších potravín, lekárne a drogérie. Nie je tam však uvedené, že najkratšou cestou, to znamená, že pôjdem na nákup potravín do najbližšej predajne 4-kilometrovou obchádzkou, alebo si urobím cestu hore-dole niekoľkokrát. Podobne sa môžem vyhovoriť, že mám špeciálnu diétu a idem do špeciálneho obchodu, ktorý je špeciálne vzdialený niekoľko kilometrov. Často počujem našich politikov, že máme ťahať za jeden povraz, no ten má dva konce. Ja som si vybral opačný ako naši vládni predstavitelia.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy