Prdiprášok na pravdu

Počet zobrazení: 3779

Sobotný popoludňajší prenos RTVS z biatlonu sa začal informáciou trénera i manžela reprezentantky Slovenska Nasti Kuzminovej o rannej antidopingovej kontrole. Manželky, partnerky, babky aj sestry v slovenských rodinách mrzuto pobehovali a frflali, keďže muži sedeli  prikovaní k obrazovkám.  Do víkendu sa do litrovej fľaše verejnoprávneho televízneho programu nalialo päť litrov športového diania: okrem biatlonu prebiehal súčasne dramatický záver tenisového turnaja Australian Open, Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní v Garmisch-Partenkirchene, ME v krasokorčuľovaní, hokejová Tipsportliga. Deti aj ženy mali smolu a obmedzený výber. Alternatívny kanál pre osvieteného diváka sa prirodzene i účelovo zmenil na TROJKU. Kdeže lanské snehy sú...?

Česká televízia to všetko vysielala na špeciálnom športovom okruhu a tak som popri tom na jej Dvojke zachytil aj zaujímavú pohľadnicu českej speváčky Marthy Elefteriadu v cykle „Posřehy odjinud“.  Náhoda alebo čaro nechceného? Dozvedel som sa, že najstarší olivovník na svete rastie už niekoľko tisíc rokov na Kréte pri dedinke Ano Vouves. Vysoký je len necelých 5 metrov, no jeho obvod dosiahol úžasných 12 a pol metra! Nečudo, že tento olivovník je posvätným stromom Grékov. V roku 2004 aj 2008 z neho počas kultových obradoch odstrihli zopár prútikov, z ktorých uvili vence víťazov s olivovými ratolesťami pre maratónskych víťazov na olympijských hrách v Aténach i v Pekingu. „Náhrdelník“ z vouveského olivovníka zdobil tiež gréckych atlétov prinášajúcich pochodeň pred dvoma rokmi  na olympijský štadión v Londýne. Najzasvätenejší už asi tušia kam týmito riadkami smerujem a hoci sa to nezdá, aj toto všetko spolu súvisí.  

Zo Správ RTVS ani z následných G-B-S sme sa nedozvedeli najzaujímavejšiu informáciu týchto dní, ktorá už koluje na internete (ako kedysi v Československu tajné tlačoviny chartistov, letáky disidentov či cyklostyly ochranárov). Švajčiarsky najvyšší súd totiž vyhlásil: Ruskí športovci sú nevinní! MOV vážne porušil práva ruských športovcov a dokonca zatajoval dôkazy o ich nevine!“ V prípade potvrdenia by to bol obrovský mediálny škandál, veď túto veľmi dôležitú informáciu slovenský mainstream dôsledne „zatĺka“.  Podľa toho chýru Najvyšší súd Švajčiarska v sobotu údajne zamietol odvolanie Medzinárodného olympijského výboru proti rozhodnutiu Športového arbitrážneho súdu (CAS) vydaného 1. februára 2018, ktoré oslobodilo 28 ruských športových reprezentantov obvinených z užívania dopingu počas ZOH 2014 v Soči. O tomto zatiaľ ani obraz, ani zvuk. Asi to bude zase len povestná ruská propaganda. Zrejme na odvedenie pozornosti od starostí s Brexitom bez dohody, od rastúcich problémov svetovej ekonomiky, od trápnych krokov a zmätočných rozhodnutí amerického prezidenta i od politickej krízy súvisiacej s voľbou sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky. Zato sme sa ale z večerného spravodajstva verejnoprávnej televízie dozvedeli o divadelnej hre pre deti o prdiacom prášku. Zámerne to nepíšem v úvodzovkách. Celá reportáž v kultúrnom bloku hlavných správ bola fakt venovaná „Prdiprášku doktora Proktora“... Úpadok našej kultúry aj kultúrnosti pokračuje napriek výmenám na ministerských postoch. No čo už, veď aj staré pravidlo nás učí, že: „Jednoduchá, jasne vyslovená lož vždy porazí zložito vysvetľovanú pravdu“...

doktor_proctor-orez320.jpg
Detail z plagátu k filmu Doctor Proctor´s.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984