Prázdna hlava alebo Jasmínine slzy Woodyho Allena

Počet zobrazení: 3597

jasminine-slzy.jpgČasto sa mi pri návšteve kina stáva, že vidím iný film, o akom som predtým čítal v recenziách publikovaných v slovenských serióznych periodikách. To sa mi stalo aj pri sledovaní filmu Woodyho Allena „Jasmínine slzy“ (Blue Jasmine).

Woody Allen je známy svojimi neopakovateľnými vtipnými dialógmi a nepredstaviteľnými komickými náhodami rozhodujúcimi o osude človeka. Niekto považuje jeho komédie za lacné, hodnotné práve len vtipnými dialógmi a komickými situáciami. V tom možno súhlasiť, pokiaľ ide o jeho trochu nadľahčené muzikály, ktoré tvoria najmenšiu časť jeho tvorby,  spadajúce u nás pod pojem veselohry, komédie bez pointy. Za serióznejšie a hodnotenejšie sa považujú jeho tragédie a drámy. S tým nemožno súhlasiť, pretože na rozdiel od jeho komédií, sú jeho tragédie značne tézovité a vývoj deja predpokladateľný, dialógy frázovité až „statické“.   Nový film „Blue Jasmine“ je radený v našich končinách medzi drámy (tragédie). To od začiatku znamenalo zaradenie medzi jeho lepšie diela, hlavne po sérii „európskych komédii“, ktoré neboli považované za príliš nápadité a hlbokomyseľné, samozrejme, s výnimkou filmu „Vicky Cristina Barcelona“. A posledný film z rodného New Yorku (Užívaj si, ako sa len dá!“), ako sa písalo, už ničím neprekvapil, aj keď dialógy určite stáli ako vždy zato. Našťastie film, ktorého názov „Blue Jasmine“, nepochopiteľne u nás preložený ako „Jasmínine slzy“, odvodený od romantickej skladby „Blue Moon“ (význam: smútok a samota, pokiaľ nenájdete lásku, a to musí byť iba  pod modrým mesiacom) a kvetu jazmín, sa najviac podobá jeho azda najlepšieho filmu „Celebrity“, ktorý  možno označiť, podobne ako „Jasmínine slzy“, za komediálnu drámu resp. trochu nepresne ako tragikomédiu.

Bývalá manželka amerického milionára na prahu štyridsiatky Jasmine (vynikajúco zahraná Cate Blanchettovou, ako aj ostatné roly) sa nachádza v polovici svojho života. Prišla o všetko, t. j. o všetok majetok a peniaze, a nevie, čo ďalej so sebou. Psychicky sa zrútila, ale ani odborné liečenie jej nepomohlo. Ale ako má ďalej žiť? Do zlomu v jej živote sa žila/venovala organizovaniu rôznych párty a sama sa ako hosť zúčastňovala na iných, od manžela pravidelne prijímala šperky a dary, vymieňala si s ním frázy o láske, organizovala charitatívne akcie, deň trávila jedením, opaterou tela, nákupmi a rozkazovaním služobníctvu, križovala s manželom svet (v malebnej Európe bola ako doma);  a zrazu koniec. Čo ďalej? Vzdelanie nemá, pretože z dôvodu lásky na celý život so svojím neskorším manželom (on sa do nej zamiloval pri skladbe „Blue Moon“) zanechala štúdium medicíny v poslednom ročníku. Počas doterajšieho života jej vzdelanie nechýbalo. Nevedela ani nič robiť, okrem bežných činností bohatých paničiek. Nechávala sa viesť životom. Môže prežiť „v novom živote“?

Jasmine sa pokúša pracovať ako predavačka luxusnej obuvi, kde ponižujúco skúša topánky na nohách svojich bývalých rovnocenných „priateliek“. Nakoniec sa uchýli k svojej nevlastnej sestre, ktorá žije v nižšej strednej triede. Nie je to dávno, čo sa za ňu ako predavačku a jej manžela stavebného robotníka hanbila... A niet divu, že svojej sestre ihneď po príchode začne  vytýkať status a jej priateľa, frajera z nižšej triedy. Požiada ju o finančnú výpomoc – ubytovanie a jedlo – pričom na druhú stranu USA priletela prvou triedou (kúpila si ju už len zo zvyku; ako sa môžu ľudia tlačiť v ekonomickej triede...?), prinesie si sebou iba drahé značkové oblečenie (prečo by to mala predávať? kto by to kúpil za normálnu cenu?). Jasmine trpiaca spomienkami na minulé časy a samovravou sa skúša pohnúť, ale nič jej nejde: nie je schopná sa naučiť pracovať s počítačom, v práci sekretárky zubára je dezorganizovaná (v USA vás zamestnajú bez praxe, odbornej školy a x-pečiatok!!), učenie na kurzoch jej nejde, hoci v minulosti  bola výbornou študentkou. Čím vlastne trávila život? Akože nič nevie robiť, keď bola na vrchole spoločnosti, elitou spoločnosti? Vykonávala nejakú prácu, kde bolo treba vedomosti? Asi áno, veď všetci boháči sa snažia, tvrdo pracujú v prospech spoločnosti a sú veľmi šikovní a preto sú náležite štedro odmenení na rozdiel od nižších tried, kde sú ľudia skôr hlúpi, nešikovní, leniví a priživujú sa na ostatných (Rómovia zvlášť). Jasmine sa životom viezla a jediný čin, ktorý vykonala „sama od seba“ bolo udanie manžela FBI, keď sa jej priznal po nevyvrátiteľných indíciách s neverami a navrhol jej rozvod so štedrým zabezpečením. Tento ospevovaný veľkopodnikateľ, hviezda medzi študentmi Harvardu, skončil za svoje finančné podvody, daňové úniky vo väzení, kde sa obesil na lane. Odkiaľ zohnal vo väzení lano? Ako poznamenáva jedna z postáv, aj vo väzení majú bohatí výhody. Ak by ho Jasmine neudala....

Jasmine sa ešte podarilo ukoristiť nádejného diplomata a budúceho kongresmana, ktorému však od začiatku klame o svojej minulosti (vraví diplomatovi, že je vdovou chirurga a on, diplomat nato, to ten stres (môže za jeho smrť)...). Keď sa zdá, že sa konečne šťastne vydá, náhoda zariadi všetko inak. Jasmine končí v strede života v bode nula, bez perspektívy, so spomienkami na jalovú minulosť, bez schopnosti niečo robiť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984