Pozor – byrokrati útočia

Počet zobrazení: 4511

Byrokracia je určite potrebná súčasť riadenia a teda aj štátu. No ak sa osamostatní, tak sa občan stáva jej hračkou a môže ho rozmanito zneužívať. Najnovším príkladom je brexit. Ešte v časoch premierovania Theresy Mayovej bola pripravená dohoda medzi EÚ a Veľkou Britániou – mala skoro 1 000 strán! Teraz sa budú byrokrati v Bruseli živiť celý rok na príprave novej dohody. Načo je vlastne dobrá taká dohoda?

Európske štáty, aj mocné ríše obchodovali, kam až dosiahli, po niekoľko tisícročí – a nevedeli, že k tomu potrebujú siahodlhé dohody. Starý Rím vytvoril jantárovú cestu k Baltu a hodvábnu cestu do Číny. Na obidvoch stranách vedeli, čo je to obchod a nezaujímali sa o to, kto tam vládne a čo je to za komunitu. Rimanky sa chceli pekne obliekať a krášliť – tak sa obchodovalo. Aj neskôr obchodovali Európania postupne s celým svetom, no niekedy išlo skôr o lúpež, ale to sa stáva aj dnes.

bureaucracy-pixabay1.jpg
Ilustračné foto: Pixabay

Európa bola skoro vždy rozdelená na mnoho štátov, a to nielen teritoriálnych, ale aj mestských. Boli ich stovky a obchodovalo sa mohutne.

Potrebné je mať nejaké širšie, ale konkrétne pravidlá, napríklad clá prípadne aj obchodné poplatky. No veľké dohody znamenajú obtiaže pre voľný obchod, veď ktorý obchodník bude čítať a študovať obchodnícko-byrokratickú bibliu?

V Bruseli však dobre žije niekoľko desiatok tisíc úradníkov. Títo musia vykazovať nejakú činnosť a tak produkujú zbytočnosti. Samozrejme, že po prijatí dohody bude potrebná kontrola a možno aj ďalší úradníci, prípadne dohody so súkromnými firmami, ktoré budú plnenie týchto dohôd sledovať. A tak sa nám zase byrokracia rozmnoží. Aj na druhej strane „Kanála“ bude potrebná kontrola a tak sa obchodníci majú na čo „tešiť“. Na rozdiel od byrokracie, ktorá sa bude tešiť skutočne.

Vrátiť sa o pár storočí dozadu a uskutočňovať skutočný voľný pohyb materiálov, financií, tovarov, služieb a ľudí – to by podstatne znížilo hodnotu eurobyrokracie a možno by niekto dal nemravnú otázku: načo je nám tento drahý moloch?

Zatiaľ však sú všetci spokojní – nechápem, prečo sa žiadny novinár, navyše nejaký „investigatívny“ a voľnomyšlienkársky nespýta v Bruseli na tému tejto dohody: čo konkrétne obsahuje, prečo je potrebné takto zakazovať a prikazovať? To by sa dalo opýtať najmä šéfky eurokomisie, ale aj národných premiérov a ministrov zahraničia. No ale nikto nie je na to zvedavý – iba o tom sa píše, dokedy bude nová „biblia“ na svete a ako bude schvaľovaná. Kto ju však konkrétne píše? Asi sú to svätí z Bruselu. Na bibliu sa to aj patrí.

Už existuje nový Európsky parlament, aj Európska komisia – nikto však neotvára otázku debyrokratizácie molocha. Skôr sa dožijeme zdôvodňovania jeho rastu. Čo však bude robiť zmocnenec pre brexit, aj so svojou suitou? No veď mu niečo vymyslia, aj on (a oni) chcú dobre žiť.

Slobodný trh je chiméra, žije iba v ekonomických teóriách. V praxi existujú rozmanité prekážky, ktoré mu bránia žiť. Veď treba vymyslieť nejaké špeciálne clá, poplatky, inštitúcie na ich výber a spravovanie, prípadne aj na vymýšľanie rôznych sankcií, ktoré ubíjajú voľný trh. Chce ho niekto zničiť?

Ideológovia vnášajú do obchodovania svoju zlobu. No to sa im ani nedivím, ak majú na mysli „zlé krajiny“. Tým sa musia mstiť za to, že existujú. Ale prečo sa pomstiť partnerom až spojencom? Jeden slovenský vtedy popredný politik sa vyjadril k brexitu v minulosti: ešte ich to bude bolieť. Prečo? Nechcú poslúchať Brusel tak, ako to robia naši politici – a za to ich treba potrestať.

Ideológovia sa spravidla nerozumejú do ekonomiky ani do vývoja sveta, ale zato majú svoje limity vnímania, a tak sa predvádzajú – nájde sa dosť nevzdelaných novinárov, ktorí im budú prikyvovať.

Byrokracia musí byť kontrolovaná politikmi, médiami a verejnosťou. Zdá sa však, že bruselská byrokracia si „velí sama“, nikto ju nekontroluje, akoby išlo o pánov tam hore. To je zlý postoj, ktorý umožňuje odpútanie sa byrokracie od niekoľko sto miliónov občanov štátov EÚ, ale aj od politického vedenia EÚ. Mal by nastať tlak verejnosti a médií, aby si to politici EÚ uvedomili a prestali byť kulisou pre eurobyrokraciu. Inak sa po úspechu s Britániou vrhne na ďalšie štáty únie a nás všetkých.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984