Reklama
Reklama

Potrebujeme Ministerstvo pravdy!

Počet zobrazení: 4128
Vojna je mier
Sloboda je otroctvo
Nevedomosť je sila

GEORGE ORWELL: 1984

 


Náš svet demokracie a slobody musí už niekoľko rokov neustále čeliť a brániť sa stálym ovplyvňovaním a nájazdom rôznych nepravdivých a podvrhnutých právd, poloprávd, lží, proste fake news a hoaxov. Vytvárajú sa neustále konšpiračné teórie, ktoré majú podlomiť reálne fungovanie sveta, pravdivých informácií, nahovoriť nám, že za všetkým zlým stoja USA. Západ, oligarchovia a nadnárodné korporácie a zviesť verných občanov na šikmú plochu. Ale my vieme, kto stojí za týmito klamstvami: Rusko, Kremeľ a Putin!

Mnohé vlády v EÚ už vytvorili špeciálne tímy, ktoré slúžia na odhaľovanie hoaxov, fake news a konšpiračných teórií. Napríklad v Česku majú špecializovaný tím pri ministerstve vnútra, my zatiaľ iba dobrovoľníkov. Kedy sa naša vláda odhodlá brániť našu pravdu a vytvorí aj oficiálne tím alebo úrad proti hoaxom a fakom valiacim sa na nás z Ruska? Neobávame sa, že naše voľby budú manipulované, ako tie v USA či v Česku, v Nemecku alebo vo Francúzsku alebo Brexit? Veď kto verí, že Hillary Clintonová kvôli nadutosti, tvrdohlavosti a lenivosti nešla do kritických štátov, kde bolo ohrozené jej víťazstvo a nakoniec tam aj prehrala a prišla o kreslo amerického prezidenta. Nuž, nedala na hlasy svojho skúsenejšieho manžela Billa a prezidenta Obamu, ktorý sa v tomto duchu vyjadrili. My dnes vieme, že ani oni nepoznali pravdu. V skutočnosti všetko manipuloval Putin.  Ovplyvňovali USA niekedy voľby v Rusku alebo v iných štátoch? Samozrejme, že nie. Kto tvrdí niečo iné, tak ten je ovplyvnený ruskou propagandou. Kremeľ nás zavádza s vojnou Sýrii, kde ruské vojská nemajú čo hľadať. Naopak nás balamutia, že sú tam americké vojská, pričom vieme, že sú tam len tisíce amerických vojenských poradcov, ktoré chránia demokratické sily. Ruské vojská a Iránci sú tam nelegálne, ale moslimskí občania zo západoeurópskych štátov, ako Veľká Británia, Francúzsko, Belgicko, Holandsko a iné tam išli na legálnu dovolenku, pozerať a popritom brániť slobodu proti Asadovi. Veď dnes vieme, že Brexit riadili z Moskvy, že to neboli Gove, Johnson a Farage, ale ruskí trollovia, ktorí všetkých manipulovali, že neklamali The Sun, Daily News alebo Daily Telegraph, že ich k tomu neviedli ich majitelia Rupert Murdoch, bratia Barclayovci alebo editor Paul Dacre, ako povedal bývalý šéf Liberálnych demokratov Nick Clegg. Veď demokrat a ochranca slobody mediálny magnát Rupert Murdoch povedal, že Veľká Británia musí odísť z EÚ, pretože na Downing Street 10 mu splnia, čo mu na očiach vidia – veď každý vie, že nový ministerský predseda mu ako prvému volá po zvolení do funkcie, pretože jeho víťazstvo vo voľbách a sila vo funkcii závisia od povesti v jeho médiách –, a v Bruseli s ním nikto nechce hovoriť, takže je lepšie odísť z EÚ. Kampaň založenú na klamstvách previedli podriadené noviny. Nie je to demokratické a výnimočná sloboda? Alebo je to fake, ktorý sa šíri z Ruska? Neriadi Assangea a Wikileaks Moskva, ktorá mu dodáva informácie? A prečo Snowden utiekol do Moskvy? A neskopírovali a neznehodnotili mechanizmus a systém, ktorý vynašli  a publikovali v roku 2008 americký právnik Cass Sunstein s Adrianom Vermuelom o kognitívnej infiltrácii a jej prospešnom využití. Sunstein sa stal vysoko postaveným pracovníkom v Obamovom Bielom dome? Neobávame sa z podkopania a zničenia našej demokracie, slobody a ľudských práv? Kedy naši občania všetko pochopia?

Preto potrebujeme Ministerstvo pravdy! Nielen na Slovensku, ale vo všetkých krajinách EÚ i demokratickej Európy i v celom demokratickom svete, hlavne v USA. Mali by sme si záväzok vytvoriť ich do roku 2024.

Ministerstvo pravdy by skúmalo, čo kto píše, čo sa kde publikuje, čo škodí demokracii, čo je falošné a lživé, čo je pravda, čo treba písať na podporu slobody a demokracie, ktoré web stránky sleduje, s kým človek komunikuje na mailoch, sociálnych sieťach, telefonicky, čo číta, čo si myslí. Rozvoj smart výrobkov (chladničiek) by mu umožnil lepšie spoznať, čo robí doma, čo sa rozpráva s rodinnými príslušníkmi, mobil by sa nedal vypnúť, aby sa mohlo cezeň neustále odpočúvať, údaje by sa stále uchovávali a pri najmenšom podozrení prehodnocovali. Pripravovaný zákaz fyzických peňazí (bankoviek a mincí) nám zase dovolí sledovať, za čo človek zaplatil kartou, čo si kúpil, či neobchoduje s Rusmi a Číňanmi alebo inými podozrivými, či mu niekto neplatí a podobne. Zákaz šoférovať automobil a nahradenie všetkých vozidiel vozidlami s automatickými riadením nám umožní spolu s kamerami na každej ulici a v každom verejnom a súkromnom zariadení sledovať každý pohyb každého človeka. Nuž, veď keď nás ohrozuje terorizmus, musíme sa mu brániť. Či snáď niekto podporuje terorizmus?

Prehodnotiť by sa mali všetky periodiká a určiť, ktoré šíria ruskú propagandu, lži, klamstvá a podkopávajú našu demokraciu, slobodu a ľudské práva jedinečné na Západe, v Oceánii.

A opätovne by sme mali preskúmať zavedenia Indexu Librorum Prohibitorum. Nedopustila sa katolícka cirkev omylu v šesťdesiatych rokoch, keď ho zrušila? Ukrajina už zoznam zakázaných diela a autorov má. Čo keby sme zaviedli v EÚ a v NATO – v našej Oceánii –, zoznam diel a autorov podkopávajúcich demokraciu, slobodu a ľudské práva? Kto kedy napomáhal komunizmu, Rusku a Putinovi? Kto nebojoval proti nim? Napríklad taký Bohumil Hrabal, ktorý prijal sebakritiku v roku 1975, lebo mal dosť prenasledovania a aby mohol publikovať svoje diela. Známy český básnik, publicista a výtvarný kritik I. M. Jirous so svojimi kamarátmi – ale aj iné partie –, verejne pálili Hrabalove knihy. Nuž a dnes? Alebo taký Jaroslav Hašek, ktorý zosmiešňoval odhodlanie poctivého občana bojovať proti Rusku.  Kto by dnes bojoval za demokraciu a slobodu, proti ich ohrozeniu až do roztrhania  tela ako statočný Švejk? A kedy písal Hašek Švejka? No predsa, keď sa vrátil z boľševického Ruska, kde vykonával stranícke funkcie... Alebo taký Balzac, ktorý nepriamo kritizoval fungovanie trhovej ekonomiky a kapitalizmus a inšpiroval Marxa. Nebol už Balzac komunista? Alebo Hugo, Dickens, Zola, France, ktorí všetci hanili poctivých podnikateľov, politikov a robili hrdinov z chudobných, darmožráčov a sociek. Nikdy nepochopili spravodlivosť trhu, veľkosť kapitalizmu a demokratické pravidlá. Alebo taký Thomas Mann, ktorý utiekol pred fašizmom do USA a tam namiesto toho, aby bol vďačný, kritizoval boj proti ruskému komunizmu a mccarthizmu. Obviňoval vtedajších bojovníkov zo spirituálnej netolerancie, politickej inkvizície a z poklesu legálnej bezpečnosti v mene údajného štátneho ohrozenia. Dokonca vravel, že takto sa dialo aj v počiatkoch fašizmu  v Nemecku. Josephovi McCarthymu by sme mali stavať pomníky za jeho veľký boj. Vďakabohu, že dnes  má v USA nasledovníkov a že súčasné dianie sa tam najmenej vyrovná honbou na zradcov a násilníkov v päťdesiatych. rokoch (mali by sme sa inšpirovať obvinením ľudí z obťažovania po tridsiatich rokoch). Aj my máme svojho McCarthyho – Urválka, i Vaša, Rusi Vyšinského (emigroval do USA, kde zomrel).

Nuž, potrebujeme ľudí chrániť pred hrozbou  terorizmu a hoaxov, fake news a konšpiračných teórií z Ruska a Číny. Nemali by sme otáľať a mali založiť Ministerstvo pravdy, lebo inak ľudia podľahnú polopravdám, lžiam a výmyslom. My predsa vieme, kto má pravdu a kto chce ľudom dobre, kto ľuďom poskytuje slobodu a demokraciu, a čo vlastne znamenajú. Veď my v strednej a východnej Európe už máme v minulom storočí dve historické skúsenosti s bojom proti vonkajšiemu a vnútornému nepriateľovi, založme ako prvé krajiny ministerstvá pravdy.

Nech žije George Orwell a jeho dystopický román 1984! A ten by sa mal už tiež zakázať, veď podkopáva vieru v demokraciu, slobodu a pravdu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama