Ponaučenia z pandémie pre riešenia klimatickej krízy

Počet zobrazení: 2080

Je očividné, že sme to pri zvládaní pandémie zbabrali. Pred rokom bolo Slovensko najúspešnejšou krajinou v Európe. Dnes sme vo viacerých ukazovateľoch najhorší na svete.

V ideálnom svete sa dá vírus zlikvidovať tak, že počas 14 – 21 dní nedostane šancu prejsť na nového hostiteľa. V reálnom svete je takáto izolácia vraj nemožná (lebo ekonomika nepustí), ale aj tak sa dá vírusu prenos čo najviac sťažiť, čo úspešne potvrdzujú viaceré krajiny. Pre porovnanie – stav k 5. 3. 2021:

tabulka_ar.jpg

Tajomstvo úspechu tých „lepších“ je šokujúco jednoduché – prerušili reťaz infekcie, nenechali narásť počty infikovaných nad hranicu, kde už nepomáhajú žiadne opatrenia.

prerusit-retaz-infekcie_copy2.jpg

Dilemu „zachrániť ľudské životy alebo ekonomiku?“ vyriešili nekompromisne v prospech života, lebo vedeli, že zachraňovať na dvoch frontoch sa nedá. Tak ako oni, aj my sme pred rokom mali a aj teraz máme k dispozícii len nefarmaceutické prostriedky ochrany pred nákazou – rúška, hygienu, odstup a minimálnu mobilitu. Kým oni postupovali systémovo, my sme uvoľnili priestor improvizáciám a konšpiráciám.

Za tie obrovské a tragické rozdiely môžu teda ľudia. Povedané bez obalu – sme nezodpovední, pravidlá vnímame ako niečo, čo z princípu treba porušovať, máme zvýšenú snahu získať osobnú výhodu, kde sa dá vybabrať s druhými, pričom nevidíme, že tak vybabreme najmä sami so sebou (túto národnú črtu dobre vystihol Pavel Vilikovský). Tým nechcem hádzať všetkých do jedného vreca – najmä tam nepatria ľudia z prvej línie, ktorí pomáhajú s nasadením vlastného života. Ale určite platí, že taká životná stratégia je u nás veľmi rozšírená, najmä vo svete biznisu a politiky.

Úlohy a možnosti ľudí pri riešení komplexných problémov sú rôzne. Lídri síce nemajú čarovný prútik, ale musia vedieť inšpirovať, viesť, motivovať, povzbudzovať, spájať, pomáhať interpretovať vedecké poznatky – a v tom všetkom tí naši zlyhali. Premiér, keď už možno pochopil, že opakované celoplošné testovanie narobilo viac škody ako úžitku, pokúsil sa zmeniť nepriaznivý vývoj svojich preferencií a znovu sa chcel stať „spasiteľom národa“. Neváhal porušiť pravidlá schvaľovania liečiv, obišiel odborníkov a nákup vakcín Sputnik V riešil v utajení. Jeho oponenti to neváhali označiť za geopolitickú zbraň hybridnej vojny. Bolo by to komické, keby to nebolo tragické. Sú to príklady neprofesionality, úbohosti a neschopnosti navrhnúť a realizovať včasné systémové riešenia.

Ostatní občania by sa mali držať odborných faktov (lebo vírusy a epidemiológia sú výsostne odborné témy) – a v tomto tiež väčšina našincov zlyhala. Vláda vyhlási „lockdown“ a ľudia si to vysvetlia ako „odomknutie“ – ulice, úrady a obchody sú plné ľudí. Namiesto toho, aby sme riešili problémy, strácame energiu tým, že jeden druhému nadávame a obviňujeme sa z chýb. Šíri sa tak navyše „vírus negativizmu“, kde už nejde o to ako problém vyriešiť, ale len ako poraziť, zdeptať či odstaviť zástancov iného názoru.

Aké máme možnosti dostať sa z tohto marazmu?

Tie čísla hore potvrdzujú ľudské zlyhanie. Vymeniť občanov za viac zodpovedných sa evidentne nedá, ale vymeniť lídrov sa dá. Ak klub či firma opakovane dosahujú slabé výsledky, tak sa vedenie vymení. Rozhodujúce musia byť len a len výsledky, a nie vysvetľovanie, že za chyby môžu tí druhí. Ak nemáš výsledky, kamarát‑nekamarát, z hrušky dole. Prečo by politickí lídri mali tvrdnúť na svojich pozíciách do konca volebného obdobia? Veď ide o činnosť, kde musia výsledky rozhodovať predovšetkým.

Skúste si predstaviť, o čo lepšie by bolo na svete, keby prezidenta Trumpa odvolali hneď po zvolení. Vtedy 27 psychiatrov a psychológov zverejnilo posudok jeho mentálneho stavu so záverom, že jeho konanie môže nebezpečne ohroziť záujmy a potreby USA. Ale nie, čakalo sa štyri roky, nechali ho rozbiť množstvo globálnych štruktúr a dohôd, aby svoje ťaženie zavŕšil najväčšou blamážou americkej verzie demokracie, keď vyprovokoval útok na sídlo Kongresu. Pod jeho „vedením“ USA zaznamenali za rok viac obetí ako počas prvej aj druhej svetovej a vietnamskej vojny spolu.

Osobnosť voleného vodcu sa musí vyznačovať altruizmom, empatiou, schopnosťou inšpirovať, vytvoriť víziu a motivovať ostatných pri úsilí o jej naplnenie. To sú však vlastnosti úplne neznáme egocentrikom, sociopatom, ľuďom s narcistickou poruchou osobnosti, ktorých, žiaľ, tak veľmi politika priťahuje. Je najvyšší čas uzákoniť, že do vrcholovej politickej pozície môžu nastúpiť len ľudia s vhodným psychologickým profilom. Vyžadujeme testovanie pilotov lietadiel, rušňovodičov a iných, ktorí by svojím konaním mohli ohroziť životy ľudí. Ale keď ide o lídra, ktorého konanie sa týka celej spoločnosti, tak sme nepochopiteľne benevolentní.

mackay_four_waves-sk.jpg

To všetko uvádzam len preto, že našu pozornosť si vyžaduje ešte náročnejší problém, ako je pandémia. Ak budeme pri riešeniach klimatickej a ekologickej krízy postupovať tak ako v boji s vírusom, potom naše straty budú devastujúce. Keď sa pandémia vymkla spod kontroly a preťažila zdravotnícky systém, ľudia na rôznych úrovniach sa chytali povestnej slamky, a tak sa objavili pochybné riešenia. Ak toto urobíme aj pri klimatickej kríze, tak zelenú dostanú riešenia geoinžinieringu, čo je cesta do pekla. Ešte máme čas na optimálne, systémové riešenia, ale ten čas sa kráti.

Budeme potrebovať výnimočných vodcov, ktorých však bude ťažké nájsť, lebo v súčasnom systéme povrchnosti nemohli vyrásť. Ešte viac budeme potrebovať vzdelanú a uvedomelú verejnosť, ktorá vymení záujem o lacné letenky a novinky SUV
za čosi zmysluplnejšie, čo pomôže zvrátiť deštruktívne procesy v prírode, ktoré sme rozbehli, okrem iného aj tými letenkami a autami.

Ekologicky vnímavá verejnosť však nespadne z neba – najmä mládež je potrebné vzdelávať o širších súvislostiach, o tom, aký podiel majú konzumný životný štýl a ekonomický systém trvalého rastu na príčinách a dôsledkoch zmeny klímy, na kolapse ekosystémov a rozpade biodiverzity. Užitočným príspevkom k tejto osvete môže byť netradičná učebná pomôcka Hrdinovia klímy, ktorú denník Pravda a vydavateľstvo PRO chcú bezplatne dostať do základných a stredných škôl. Pripojte sa a finančne podporte dobrú vec.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984