Pomôžu nám voľby?

Počet zobrazení: 3225

Keď Veronika Remišová (Za ľudí) po vzbure v strane „v záujme cieľa zabudla, že kedysi chcela byť slušnou političkou“ (dennikn.sk, 1. 6. 2021), posivenému svedkovi neostalo iné, len pokrútiť hlavou.

No to, čo vyčítame debutantke na čele strany, bez piskotu sa prepieklo nežno-revolučným klasikom. František Mikloško, Vladimír Palko, Peter Zajac, Ondrej Dostál, Martin Mojžiš, Eugen Korda a Štefan Bučko v roku 2012 „v záujme cieľa“ prijali pozvanie na kandidátku plagiátora Igora Matoviča. Ako plagiátor im začal prekážať až vtedy, keď ich poslal na detektor lži, aby potvrdili svoju bezúhonnosť. Po vypuknutí sporu mu na revanš odporúčali detektor lži s  otázkami typu: „Vypracovali ste samostatne svoju diplomovú prácu? Zaplatili ste človeku, ktorý vypracoval podstatnú časť vašej diplomovej práce, dovolenku pri mori?“ (dnes24.sk, 22. 2. 2012) Nádejným poberateľom poslaneckého platu v drese OĽaNO dovtedy neprekážal ani oligarcha Jozef Špirko, resp. „jeho úlohy pri zostavovaní kandidátky či príprave volebného programu“. (topky.sk, 22. 2. 2012) Keď napokon zdupkali, tak určite nie preto, že Jozef Špirko bol jedným zo zakladateľov finančnej skupiny Penta a „spomína sa aj v spise Gorila“. (slovensko.hnonline.sk, 13. 2. 2012) O to trápnejšie dnes vyznieva mediálny povzdych nad hodnotovým rozchodom poslanca Ondreja Dostála (SaS) „s tradíciou Petra Zajaca“. (dennikstandard.sk, 3. 6. 2021)

Ako sa Igor Matovič radil s Jozefom Špirkom, tak sa Richard Sulík radil s Marianom Kočnerom. Najprv o kandidátke SaS-u a neskoršie – ako predseda Národnej rady SR – o voľbe generálneho prokurátora. Akoby ústavnému činiteľovi Sulíkovi nestačili pracovné raňajky u Kočnera, v Salzburgu večeral s podnikateľom Jánom Sabolom. Leteli súkromným lietadlom „firmy VIP Wings, ktorá je blízka podnikateľovi Vladimírovi Poórovi“. (domov.sme.sk, 28. 2. 2012) Keď sa Sulík s Kočnerom rozkmotrili, Kočner vyhlásil, že „SaS nepriznala dar päť miliónov korún (na volebnú kampaň 2010 – pozn. autora) od Jozefa Špirka“. (Tamtiež.)

Hrejivejšie nepôsobí ani „nebankovková“ minulosť Andreja Kisku. Expredseda KDH Alojz Hlina tento druh podnikania „podozrieval z páchania trestného činu úžery“. (topky.sk, 3. 9. 2015) Igor Matovič zase nerozlišuje, „či je zlodej červený, zelený, či to je Fico alebo Kiska“. (spravy.pravda.sk, 16. 1. 2020) Niekomu inému sa nepozdávalo, že „jeho kroky smerujú do politiky k Igorovi Matovičovi“. (cas.sk, 4. 8. 2019) Išlo o kroky Ľuboša Kyselicu, bývalého šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila a neskoršieho príslušníka vojenského spravodajstva, ktoré ho doviedli až do poslaneckých lavíc. „Poznáme sa od prašiaka medzi činžiakmi. Hompáľali sme nohami na prašiaku, bavili sme sa o živote, boli sme mladí ľudia, deti.“ (dennikn.sk, 28. 2. 2016) Boris Kollár takto dojímavo objasnil prebleskujúce správy o jeho kontaktoch s mafiánmi.

Krátky výlet do minulosti podnietila krátka pamäť médií. Od rána do večera verklíkujú, že matovičovci, sulíkovci, kollárovci a kiskovci by mali dotiahnuť očistu Slovenska, lebo túto misiu majú zakódovanú v DNA. Že by ten, kto rozviazal ruky policajtom, zviazal ruky novinárom? Akosi prihorlivo sa pridržiavajú vládnej interpretácie napríklad kajúcnickej témy. Aby sa nepovedalo, zavše si podajú nejakého ministra a ponapínajú pred ním svaly.

Podľa posiveného svedka je politická scéna prehnitejšia ako prehnitá. Až spod nej čoraz jasnejšie presvitá takmer tridsaťdvaročná neviditeľná ruka trhu, na ktorú sú aj voľby krátke. Dosiaľ ani raz nepostrehla, ktoré figúrky vyhrali, ani raz sa neposťažovala, že by jej niektoré robili zle. Naďalej vliezala, kam sa jej zachcelo. Ako inak, v záujme cieľa. Dvojiciam dokonca aj pod pás a v rukavičke sledovanosti sa pretŕča pred kamerami. „Ty pred pánom manželom púšťaš plyny?“ Adela Vinczeová: „My v tom máme vlastne takú súťaž.“ (topky.sk, 9. 11. 2020) Keby nešlo o kvázi recenziu relácie Boris & Brambor z produkcie verejnoprávnej RTVdvojbodka, posivený svedok by sa možno aj pousmial.

Vždy keď sa neviditeľná ruka trhu až nechutne nezmestila do kože, figúrky v jej hrsti nahradili iné figúrky. Ešte sa volebný lístok nepohol, a už jej prisahali vernosť a otvárali manikérske kufríky... Figúrky, čo tak nabrať odvahu a vymaniť sa z Kristovho odtiaľ-potiaľ, ktoré nám ukazuje z krížov v kostoloch i pri cestách?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984