Pôjde George W. Bush do basy?

Počet zobrazení: 4584


abu_ghraib_75.jpg

Osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva a boj proti terorizmu Ben Emmerson vyzval na trestné stíhanie predstaviteľov administratívy prezidenta Georgea W. Busha, ako aj vedenia CIA, lebo naplánovali a schválili brutálne metódy tajného vypočúvania zadržaných osôb podozrivých z podpory terorizmu. Emmerson tak urobil na základe správy Senátu USA  uverejnenej v utorok 9. decembra. Uvádza sa v nej, že išlo o „jasnú stratégiu zosnovanú na najvyššej úrovni Bushovej administratívy“.

Keby existovala na svete spravodlivosť, tak titulok tohto článku by sa nekončil otáznikom, ale bol by iba konštatovaním skutkového stavu. Najmä keď aj hovorca CIA potvrdil, že Bush mladší o mučení nielenže vedel, ale ho dokonca aj osobne schválil. Lenže, mám taký dojem, že spravodlivosť v tomto prípade nie je ani slepá, ale ani hlúpa. Dobre vie, že postaviť pred súd tohto sveta bývalého prezidenta najsilnejšej mocnosti neprichádza do úvahy, aj keby mal na svedomí oveľa väčšie prehrešky proti zákonom vlastnej krajiny, medzinárodnému právu a ľudskej spravodlivosti ako tie, ktoré napáchal počas svojho osemročného účinkovania v Bielom dome. A nebolo toho málo. Pohŕdanie medzinárodným právom, klamanie pred svetom i vlastným národom vo forme vymyslených zámienok útoku na Irak, prepadnutie suverénnej krajiny bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN, státisíce obetí na ľudských životoch. A k tomu všetkému ešte aj senátna správa, že CIA sa počas jeho pôsobenia v Bielom dome dopúšťala veľkého množstva brutality, nečestnosti a svojvoľného násilia takej povahy, že to dokázalo otriasť aj slabšími povahami niektorých vyšetrovateľov zvyknutých inak na všeličo. Napokon, ako konkrétny príklad možno uviesť inštrukciu, ktorú CIA dostala priamo z Bieleho domu, aby podrobnosti o vyšetrovaní neposkytli vtedajšiemu ministrovi zahraničia Colinovi Powellovi, lebo ten by dostal záchvat zúrivosti.

Senátna správa vyšla po piatich rokoch skúmania vyšetrovacích metód CIA a to, čo bolo vhodné pre oči a uši verejnosti, je len stručný, 528-stranový výťah zo 6 200-stranovej správy. Nemožno pochybovať, že redaktori stručného „výcucu“ dbali na varovania úradov, že plná pravda môže mať vážne následky pre USA a mohla by vystaviť riziku americké zariadenia i jednotlivcov po celom svete. Napokon, možno to vycítiť aj z úvodných zjemňujúcich slov, ktoré napísala predsedníčka senátneho výboru Dianne Feinsteinová. Konanie CIA neoznačila ako mučenie, ale tvrdí, že trauma z 11. septembra 2001 viedla agentúru k tomu, že „použila brutálne vypočúvacie techniky v rozpore so zákonmi USA, povinnosťami vyplývajúcimi z dohôd a našimi hodnotami“. Uviedla, že správa má slúžiť najmä ako varovanie do budúcnosti. „Nemôžeme opäť dovoliť histórii, aby bola zabudnutá a aby sa zopakovali vážne chyby minulosti,“ napísala Feinsteinová.

Dick Cheney a jeho chabá obrana

Proti zverejneniu správy protestovali republikáni a, samozrejme, aj predstavitelia Bushovej administratívy, ktorí sa podieľali na týchto nezákonnostiach. Bývalý viceprezident Dick Cheney v pondelok pre noviny The New York Times vyhlásil, že akýkoľvek pokus vykresliť program ako nejakú „gaunerskú operáciu“ je iba „znôška somarín“ a bránil použitie takýchto metód násilia ako „absolútne, absolútne oprávnené“. Profesorka medzinárodného práva univerzity Notre Dame Mary Ellen O´Connellová poprela tvrdenie bývalého viceprezidenta vyhlásením: „Tým, že CIA klamala Kongresu, exekutíve, ministerstvu spravodlivosti, generálnemu inšpektorovi, súdom a iným, táto správa oslabuje šancu republikánov, ako je bývalý viceprezident Cheney, obrániť CIA.“

Vážnosť viceprezidentovho vyhlásenia znižuje aj fakt, že tie najotrasnejšie pasáže správy nepochádzajú od obetí, ale z dokumentov samotnej CIA. Ďalšie pochybnosti vyvoláva skutočnosť, že mnohé videopásky z vyšetrovania podozrivých osôb boli zničené v roku 2006 na príkaz šéfa protiteroristického centra CIA Jose Rodrigueza.  CIA pritom tvrdila, že videopásky z vyšetrovania sa nerobili, čo by bolo v rozpore so základnými zásadami profesionality. Napriek tomu sa podarilo zhromaždiť dostatok faktov o nedovolených metódach vyšetrovania.

Jednou z najdlhších pasáži v správe je priebeh vyšetrovania prvého väzňa, ktorým bol Abú Zubajda z al Káidy. Zadržali ho v marci 2002 v Pakistane potom, ako bol vážne zranený. Zo správy vyplýva, že vyšetrovateľom vychádzal v ústrety, no napriek tomu ho podrobili mimoriadne krutému výsluchu. Premiestnili ho do tajného väzenia v Thajsku, kde ho držali  47 dní v izolácii napriek tomu, že za ten čas mohol poskytnúť významné informácie o aktivitách al Káidy. Až 4. augusta ho začala CIA intenzívne vypočúvať, čo trvalo celých 24 hodín. Počas vypočúvania narážali ním o stenu, napchali ho do úzkej truhly, podrobili simulovanému topeniu, až kým sa nepovracal a nedostal kŕče do končatín. Takto s ním zachádzali sedemnásť dní. Keď správa z Thajska naznačovala, že vyšetrovanie Zubajdu dosiahlo „limity zákona“, spomínaný šéf centra CIA Rodriguez varoval podriadených, aby sa vyhli takým špekulatívnym výrazom ako legálnosť vypočúvania. „Také slová nepomáhajú,“ odkázal podriadeným do Thajska.

Zubajda bol až 83 -krát vystavený simulovanému topeniu a zatvorený v úzkej truhle strávil celkove 300 hodín. V októbri dostal prezident Bush správu, že Zubajda ešte stále zadržiava niektoré významné informácie. CIA to tvrdila napriek faktu, že od začiatku s vyšetrovateľmi spolupracoval a že jeho výpovede sa ukázali ako pravdivé.

Kŕmenie cez konečník

V správe sa objavuje aj doteraz málo známa metóda mučenia – rektálna rehydrácia a kŕmenie cez konečník. V dokumentoch CIA existuje popis situácie, keď obed prinesený pre väzňa najskôr prepasírovali a potom ho ním „nakŕmili“ cez konečník. V správe existujú údaje o najmenej piatich zadržiavaných, ktorých vyživovali a napájali takýmto spôsobom.

Na verejnosť sa už predtým sporadicky dostávali informácie o krutosti vyšetrovateľov, ale ich nadriadení vždy tvrdili, že takéto fámy sú buď prehnané, prípadne že niektoré metódy sú nevyhnutné, lebo práve prostredníctvom nich sa podarilo získať dôležité informácie a zabrániť tak nesmiernym materiálnym škodám a stratám na životoch. Senátna správa konštatuje, že kruté zaobchádzanie neprinieslo nijaké konkrétne výsledky a všetky dôležité informácie sa vyšetrovatelia dozvedeli od zadržiavaných ešte predtým, ako ich podrobili neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu. Skôr to vyzerá tak, že v radoch CIA našli uplatnenie sadisti, ktorí by v civilizovanom svete sami skončili vo väzení. V tejto organizácii mali na ukájanie svojej zvrátenosti dokonca požehnanie svojich nadriadených.

Senátna správa zlikvidovala aj rozšírený mýtus, že vypátranie Usámu bin Ládina bolo výsledkom takýchto tvrdých metód vypočúvania, lebo nakoniec pomohlo identifikovať kuriéra Abú Ahmad al Kuvajtího. Ten napokon doviedol CIA do mesta Abbottabad v Pakistane a nakoniec aj k domu, kde sa ukrýval šéf al Káidy. Senátny výbor dospel k názoru, že zistenie identity kuriéra bola skôr skladačka zostavená z informácií pochádzajúcich z rozličných zdrojov, pričom tie najpodstatnejšie poskytol terorista Hassan Ghul zadržaný v Iraku. Jeden z pracovníkov CIA prezradil, že Ghul spolupracoval od samotného začiatku vypočúvania a že „čvirikal ako vrabec“

Cena poľského svedomia

Správa poskytla reálnu odpoveď aj na fámy, že CIA mala svoje tajné väznice rozmiestnené vo viacerých krajinách východnej Európy. Vlády podozrivých štátov takéto možnosti odmietali ako smiešne konšpiračné teórie, ale zo správy možno vydedukovať, že CIA väznila a vypočúvala zadržiavaných v Poľsku, Rumunsku a Litve. Keď sa Poľsko stalo podozrivou krajinou podporujúcou takého praktiky CIA, odmietlo v roku 2003 prijať ďalších väzňov. Rozhodlo sa podvoliť až potom, keď mu vláda USA sľúbila za to 15 miliónov dolárov a zriadilo tajné väzenie vo vojenskej základni neďaleko dediny Stare Kiejkuty. Tento fakt prezrádza aj to, za koľko je poľská vláda ochotná predať svoje svedomie.

V súvislosti so zverejnenými informáciami prezident Barack Obama vyhlásil: „Správa potvrdila moje dlhodobé presvedčenie, že tieto kruté metódy nielenže sú v rozpore s hodnotami nášho národa, oni neslúžia ani širšiemu protiteroristickému úsiliu našich národných bezpečnostných záujmov.“ Tým potvrdil, že tento program vypočúvania (presnejšie mučenia) významne poškodil americké záujmy vo svete a sťažil možnosť presadzovať ich medzi spojencami a partnermi. Zároveň ale treba dodať, že správa musela zapôsobiť ako hojivý balzam na prezidentove rany utŕžené po neúspechu demokratov v nedávnych kongresových voľbách. Nemožno obísť ani fakt, že republikáni nástojčivo presadzovali, aby sa správa, keď sa ju už nepodarilo zablokovať úplne, nedostala sa na verejnosť skôr, napríklad pred voľbami, ktoré boli začiatkom novembra. Malo by to nepochybne zničujúci účinok na snahy republikánov o ovládnutie oboch komôr Kongresu USA.

Prezidentovi Obamovi možno pripomenúť aj jeho predvolebný sľub, že nechá zatvoriť väznicu na základni Guantánamo, ktorá slúži práve na takéto účely a kde sa už roky nachádza mnoho zadržiavaných bez toho, aby bolo voči ním vznesené nejaké obvinenie. Po tejto afére CIA má teraz prezident dobrú zámienku, aby konečne konal.   

Ilustračné foto: Creative Commons

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Palo
#1
Pavel Novota
12. december 2014, 00:15

K CIA som tu vo svojich príspevkoch označil ako štátnu teroristickú organizáciu. Je mi záhadou prečo sa odhalenia o činnosti objavujú až teraz. Teraz sa tu pretriasa hlavne mučenie väzňov, pritom pestrosť činnosti tejto teroristickej organizácie je ďaľeko širšia - od obchodovania s drogami, cez fyzickú likvidáciu osôb, vojenské diverzné akcie, štátne prevraty. 

Niektoré z akcií sú už dávno notoricky známe, Chile, Gutemala Irán , Kuby - známa Zátoka svíň. Proti akcii v Zátoke svíň mal výhrady aj J.F.Kennedy, čo ho pravdepodobne aj stálo život. Vražda jeho brata, rovnako poriadne neobjasnená, len potrvdzuje, že L.H.Oswald asi ťažko bude jediný slabomyselný vrah. Aj tu sa objavili "domnienky", že v záležitosti má prsty CIA. Že výsledky vyšetrovania sú aké sú, napovedá aj Warrenovej vyšetrovacej komicie, ktorej členom nebol nikto iný ako Allen Welsh Dulles - riaditeľ CIA.

Myslím, že nemá zmysel vymenovávať nespočetné aktivity CIA, ktoré svet pozná. K zamysleniu je, že napriek tomuto poznaniu svet (aspoň jeho časť ) je stále ochotný akceptovať "demokraciu" formátu USA.

Je to dôsledok ekonomickej závisloti ?

Takáto forma "demokracie" vyhovuje špičkám v jednotlivých krajinách a preto s ňou v podstate súhlasia ?

Myslím, že aj obraz dnešného sveta s jeho bojom s terorizmom je dôsledkom postoja k týmto skutočnostiam. Vojna vyvoláva vojnu, terorizmus vyvoláva terorizmus.

Obrázok používateľa Milan Antal
#2
Milan Antal
15. december 2014, 15:02

Ťažko možno očakávať, že americkí predstaviteliabudú stíhaní.

1. Americká verejnosť je v tomto smere rozdvojená, nie jednotná v smere postihu podobných praktík. Mohutný tlak americkej verejnosti by k tomu mohol viesť, ale tento chýba.

2. Hlavným problémom je tu však absencia globálnych správnych, zákonodarných inštitúcií (súdne už aj v obmedzenej miere existujú), ktoré by garantovali fungovanie právneho svetového poriadku. Ľavica z veľkej časti si mýli globálny kapitalizmus a /demokratickú) globálnu správu, ciivilizáciu a kontraproduktívne bojuje proti utvoreniu takejto globálnej správy a tým necháva voľné pole deštruktívnemu pôsobeniu globálneho kapitalizmu.

Prečo USA nemajú záujem na posilnení úlohy, postavenia OSN, alebo utvorení nového subjektu medzinárodného práva a správy? Ale nahrádzajú ho pri akciách rôznymi koalíciami ochotných, anonomným tzv. medzinárodným spoločenstvom, ap. ? Pretože silné OSN s plnými právomocami by bolo prekážkou svojvoľného napádania krajín a zasahovania do ich vývoja, keďže to odporuje aj prijatým medzinárodným deklaráciám o nezasahovaní, či mučení. A tak OSN sa správa niekedy až naivne, prosí, alebo vydáva všeobecné vyžvy, hoci by malo pri každej svojvoľnej akcii účinne zasiahnuť - trestnoprávne, ekonomicky, politicky, či vojensky.  USA jednoducho vyhovuje, ak sa globálne inštitúcie udržiavajú v takejto nekompetentnej podobe.

Aj v tomto prípade by globálna správa mala jednoznačne prinútiť predstaviteľov USA sa postaviť pred Medzinárodný trestný súd. Keďže však takáto globálna správa nefunguje, tak právo tu neplatí pre všetkých, ale len pre niektorých, ktorí sa nevedia brániť (napr. pre juhoslovanských predstaviteľov)

Obrázok používateľa Peter Dolina
#3
Peter Dolina
16. december 2014, 04:50

Pani,

Ja som ani nedocital clanok, ale pripada mi to dost slabe: Davat Busha II do basy za vysetrovacie metody?  Co takto za utok na Irak?  Tam predsa bolo ovela viac obeti, utrpenia a bolo to jasne porusenie medzinarodneho prava, to mucenie je proti tomu slabota.

Ale mimochodom, ked sa Vam tak velmi nepacia USA a vsade inde je to krasne, nuz nehnevajte sa, ale ja mam trocha iny nazor.  Tot nedavno som videl cast interview v programe Pod Lampou o nejakom hlasovani za rodinu.  To mi pripadalo uplne slabomyselne, Hrib v porovnani s panom Chromikom vyzeral skoro ako genius: ja som mal chvilu dojem, ze ti dvaja Chromik a este jeden jeho spolocnik si robia srandu, ze to je prosto show na pobavenie, ale nie oni to mysleli vazne!!!.

A kde je v tom Putin?  Ci presnejsie Rusko?  Presne v tom istom smere: za "rodinu" proti homosexualom, vaznenie Pussy Riot, a mate dojem, ze v Cine to je velmi ine?  V Indii, teraz, ked tam vyhral volby ten nacionalisticky blbec?  Prosto, ano USA sklzlo, uz tam niet vlady pre Ameriku, to co tu je, su poskokovia monopolov, ale bolo to kedysi ine, povedzme za T. Roosewelta (nie FDR)...riesenie je napravit Ameriku, nie pomahat este horsim rezimom ju znicit.

Obrázok používateľa Palo
#4
Pavel Novota
16. december 2014, 21:44

Peter, pán Moravčík si je veľmi dobre vedomí, že Bush do basy nepôjde. Neviem pokiaľ ste si článok dočítal, ale ak by ste dočítal do konca dozvedel by ste sa, že nejde len o vyšetrovacie „metódy“.

Samozrejme, že súhlasím s Vami, že vojna je väčší zločin ako akékoľvek mučenie. Ale nemá toto mučenie, ale nie len mučenie, celá činnosť CIA spojenie s vojnou ? I s tou v Iraku, či v Afganistane a predtým v ďaľších krajinách sveta.

Tiež mi nejde o nejakého Busha, či iného predstaviteľa USA, hoci je to tá najpovolanejšia osoba zodpovedná za dianie v štáte. Ide o to, že praktiky CIA nijako nezaostávajú za praktikami teroristov, nakoniec som čítal, že mnohý z nich, včítane Bin Ládina, boli CIA cvičení, alebo so CIA spolupracovali.

Kúsok vyššie máte môj príspevok k tejto téme. Zaujímalo by ma, čo si Vy myslíte o vraždách bratov Kennedyovcov..

Pri hodnotení udalostí sa snažím najsť väzby a dôvody prečo k nim dochádza. Dá sa konštatovať, že celá história USA je postavená na násilí, ktoré je povyšované na prejav demokracie. Dohadovali ste sa tu k článku okolo nepokojov vo Fergusone. Nechcem sa tu k tomu vracať, len chcem vyjadriť prečo som už v podstate rezignoval na hľadanie nejakých väzieb na pojmy ako je sloboda, demokracia v spojení s USA. Prostredie je to čo najviac formuje človeka. Prostredie v USA, celá história a ako sa ukazuje aj súčasnosť je určovaná silou – si tu určený k víťazstvu, víťazstvo ti prinesie slobodu. Byť druhý, je byť porazený.

Čo však viac mrzí je, že mi európania sa podvolujeme tejto dominancii USA a strácame chrbtovú kosť. Keby sa kdekoľvek prezidentské voľby v Európe odohrali na spôsob volieb v USA boli označené za vrchol korupcie, to nehovorím, že v Európe sme v tomto smere svätí. Napriek tomu mnohí naši politici vidia v USA vrchol demokracie.

Ešte poznámka k problematike tohto a iných článkov, kde ako aktér vystupuje USA. Za tých 25 rokov od tzv. „nežnej“ sa toho tu hodne zmenilo. Ľudia, ktorí sa o politiku zaujímajú a registrujú všetky tie zmeny a nie su slepí musia jednoznačne konštatovať, že pôvodná predstava budovania novej spoločnosti je v nedohľadne a čo je horšie registrujú hrozbu otvoreného vojenského konfliktu. Keď predtým vojny bola niečim strašne vzdialeným, napriek naparovaniu sa oboch kohútov na svetovom smetisku, dnes je vojna za humnami a môžeme ju sledovať tak povediac v priamom prenose. V mojich očiach ten, ktorý toto riziko vojny prináša sú USA. Pokiaľ Vás to zaujíma prečo si to myslím, vyhľadajte si v mojom blogu čo som k tomu napísal.  

Obrázok používateľa Peter Dolina
#5
Peter Dolina
17. december 2014, 05:26

Vrazda JFK je neobjasnena, ze by to zvladol Oswald sam a potom bol nahodou zastreleny Rubym. bez nejakej koordinacie je skoro nemozne, takisto bolo tam viac strelcov, to je myslim podlozene.  RFK neviem.  Obaja sa niekomu asi nehodili, ale neboli to ziadni mierotvorci, ovsem "sily" tam chceli Johnsona no a nie JFK.

Historia USA je postavena aj na nasili, takisto ako historia Ruska alebo zjednocovanie Talianska ci Nemecka.  Len v USA bola navyse este genocida povodneho obyvatelstva a otroctvo.  Povedzme zeleznica sa budovala uplne rovnako v USA ako v ZSSR.  A zlocinec Sherman je vsade oslavovany, to uz nez on mi je milsi KKK.

Ale ano, riziko vojny uz dlho prinasaju prave USA, pred 1989 to nebolo inac.  Ale je to dobry business, teda zbrojenie no a cim sa viac zbroji, tym viac sa zvysuje nebezpecenstvo vojny, lenze ceska vlada pozyvala radar a polska raketovu zakladnu, to je iba chyba USA? ked suka neda ani pes neskoci hovori prislovie.

Prosto zakladom upadku je konzumny pristup k zivotu, nielen v USA ale vsade aj na Slovensku a ja si myslim, ze Vas talent pan Novota, by bol prospesnejsi lokalne, keby ste sa trebars postavili lokalnym blbom ako je Chromik, pretoze to cele hnutie je hanbou Slovenska, nastastie nic podobne u nas nemame.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984