Po Ukrajine vyznamenáva fašistov už aj Slovensko

Počet zobrazení: 5230

Prezidentka republiky Zuzana Čaputová odovzdala 8. mája 2022 v Slovenskej filharmónii najvyššie štátne vyznamenania 25 osobnostiam. Ústavný akt, ktorý je určený zákonom, bol však rozporuplný nielen miestom konania, termínom, ale i ďalšími skutočnosťami, ktoré však mainstreamu unikli. Lebo ten je v prípade prezidentky očarený najmä jej outfitom, pričom mu uniká absencia štátnického rozmeru. Akoby maľovaná prázdna amfora bola cennejšia než  zaprášený hlinený hrniec plný zlatých dukátov... Nebudem sa zbytočne rozpisovať o dôvodoch, prečo sa hlava štátu opakovane vyhýba udeľovať v zmysle zákona najvyššie štátne vyznamenania k termínu vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Ani o tom, prečo by tá parádna ceremónia mala byť v reprezentatívnych priestoroch na Bratislavskom hrade a ktorú by nemal moderovať hovorca Kancelárie prezidenta republiky, ale protokolárne  kancelár. „Lebo to, čo sa uskutočnilo v Slovenskej filharmónii, bola skôr televízna šou s hrubým porušovaním ústavy a zákonov SR“, upozorňuje aj expert na protokol Jarolím Antal, pričom poukazuje na hlavnú príčinu. „Je to preto, lebo Slovenská republika nemá oficiálne vypracovaný a schválený štátny protokol, ktorý je oveľa, oveľa viac ako len diplomatický protokol.“

Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila okrem iných In memoriam aj Alberta Púčika, Eduarda Tesára a Antona Tunegu, členov antikomunistického kresťanského hnutia, ktorí boli v rámci politických procesov v 50. rokoch odsúdení na trest smrti.

statne_vyznamenania_2022_1.jpg

Záber zo slávnostného večera.
Snímka: TA SR, Pavel Neubauer

Aby som nevychádzal iba zo svojich školských vedomostí a poznania nadobudnutého z literatúry faktu i z rozhovorov s členmi Svetového kongresu Slovákov ešte v roku 1989, prečítal som si aj čerstvejšie informácie na portáli Christianitas. Branislav Michalka v článku z 24. marca 2020 o Bielej légii píše: „Väčšina z nich totiž vyrástla na ideách samostatného Slovenska a katolíckej Cirkvi. Neboli to teda v prvom rade bojovníci za demokraciu. To však zaváňa mladým liberálom tzv. klérofašizmom a preto tieto veci radšej ani nespomínajú.(...)

Slovenská Biela légia bola inšpirovaná katolíckym nacionalizmom a kresťansko-sociálnym hnutím v takej podobe, v akej sa rozvíjal na území Slovenska približne od vzniku Ľudovej strany v Uhorsku a vydaní encyklík pápeža Leva XIII. Rerum novarum (o sociálnej otázke), Libertas praestantissimum (proti liberalizmu) a Humanum genus (proti slobodomurárom).(...) O tom, že by bojovali za ideály liberálnej demokracie, môžeme oprávnene pochybovať.“

V ďalšej časti potom autor vysvetľuje, štruktúru a organizáciu polovojenských organizácií, kooperujúcich so západnými tajnými službami. Napriek organizačnej nejednotnosti poukazuje na jednotu idey a cieľov. „Cieľom boja Bielej légie bolo: odstránenie komunistického režimu,

obnova samostatného Slovenska a obnovenie kresťanskej spoločnosti.“

Stručne zhrnuté – návrat k vojnovému Slovenskému štátu. Nechcel som veriť svojim očiam a ušiam, že v jednom „koši“ prezidentkiných ocenení sa popri stúpencoch fašistického režimu ocitlo tiež meno Laury Špánikovej, ktorá prežila prvý transport do koncentračného tábora v Osvienčime. Rad Ľudovíta Štúra I. triedy si však už nestihla prevziať, keďže pár dní predtým – v apríli – zomrela.  „To jsou ale paradoxy!“ – glosoval by toto faux pas dramatik a posledný prezident ČSSR Václav Havel. A vo svojom čerstvom hrobe sa musel obrátiť aj náš priateľ Pavol Mešťan, zakladateľ židovských múzeí na Slovensku, ktorý skonal 29. apríla 2022. Nájomníčke Grasalkovičovho paláca a jej poradcom to zjavne neprekáža. Pritom uplynul iba mesiac odvtedy, čo predseda ĽSNS Marián Kotleba prišiel rozsudkom Najvyššieho súdu SR o poslanecký mandát v slovenskom parlamente za rozdávanie šekov v hodnote 1488 eur, ktorým sa „previnil z prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.“ A toto konanie hlavy štátu je potom čo?! Generálna prokuratúra SR by mala konať ex offo a tento škandál rovnako dôsledne preskúmať.

Prezidentka s úpadkom popularity, upravená na ústavnú ceremóniu ako na šoubiznisové odovzdávanie Oscarov, vo svojom príhovore – okrem iného – povedala: „Opravujme teda našu demokraciu, keď vidíme jej chyby. Zdokonaľujme ju, ale nerozkladajme ju. Nerozoberme ju na súčiastky, ktoré nebudeme vedieť spojiť." Súčasne vyzvala na dialóg, ktorý je vraj predpokladom nachádzania najlepších riešení. „Môžeme pri tom spolu nesúhlasiť, môžeme si nerozumieť, ale rešpektujme sa. Vnímajme rôznosť našich postojov ako niečo, čo nás nielen rozdeľuje a zaťažuje, ale čo je zároveň príležitosťou. Stavajme na hodnotovom súlade aj pri pestrosti názorov," dodala prezidentka. Neviem ako vy – pani Čaputová – no my ostatní sme si nielen všimli, no aj boľavo pocítili cenzúrne nožnice a okovy blokovania, ktoré ste vy spolu s Matovičovou štvorkoalíciou zaviedli na likvidáciu a umlčanie odlišných názorov a pohľadom na svet a na politické dianie. Tvrdíte, že ste „rozviazali ruky“ polícii a orgánom činným v trestnom konaní... To je ale najhoršie, čo sa v demokracii môže udiať. Veď tak ústavné a štátne orgány, ako aj celá verejná správa i silové zložky musia mať ruky zviazané zákonmi. Nesmú konať inak, iba a len v intenciách zákonov! Rozviazanie rúk umožňuje svojvôľu, chaos, protiústavnosť, nezákonnosť i vyšliapanie fašistických chodníčkov...

Pred pár dňami sa (najmä koaličným poslancom a vláde v slovenskom parlamente) prihovoril komediálny herec v tričku prezidenta Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Neprišiel osobne, na čo aj...?! Stačilo, že rozdal úlohy – ako veliteľ – na diaľku a ešte mu spoluvinníci v stoji za vydarené predstavenie aj zatlieskali...

Dočítal som sa, že prezidentka Slovenskej republiky práve zvažuje cestu do Kyjeva na pozvanie ukrajinského prezidenta. Nuž čo..., kedysi sa putovalo do Mekky, teraz sa chodí ako „na hodiny klavíra“ do mesta, ktoré v druhej polovici 9. storočia založil Rus Oleg. V súvislosti s množiacimi sa najnovšími článkami v Izraeli aj v USA o súčasnej Ukrajine je dobré, že Kancelária prezidenta republiky SR cestu „zvažuje“. Cesta Z. Čaputovej za V. Zelenským by po tohtoročných vyznamenaniach totiž mohla získať aj neželané konotácie.

SÚVISIACE:

Klamať netreba, stačí nepovedať všetko, celú pravdu 1
Klamať netreba, stačí nepovedať všetko, celú pravdu 2

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984