Reklama

Pápež ako maskot vakcinácie?

Počet zobrazení: 2493

Noc./Koľko je hodín?/Odpoveď neprichádza. Thákurove verše vyznievajú na Slovensku o to mrazivejšie, že nepočuť ani otázky. Okrem tých, pri ktorých sa nepotí hosť pred kamerou, ale redaktor. Od úsilia vpasovať sa otázkami do vopred známych odpovedí člena odborného konzília. Profesionálnejšie nevyzneli ani otázky, prečo polícia nezakročila, len čo demonštranti proti tzv. očkovaciemu zákonu zahatali dopravu v centre Bratislavy. Posivený svedok nevychádzal z údivu, že okamžitý a razantný zásah chýbal tým istým médiám, ktoré spolu s vtedajšou opozíciou tlieskali farmárom i autodopravcom počas blokády ciest traktormi či kamiónmi. Ukázalo sa, že ani pani prezidentka neoplýva bohvieakou pamäťou. Na to, že každý názorový stret si pýta „pokojný a vecný tón diskusie“, si spomenula až po výkrikoch pod oknami Prezidentského paláca. Teda až v čase, keď vládnych predstaviteľov a médiá rozboleli nohy od kopania do nezodpovedných občanov, „nenašich“ epidemiológov i politických nepriateľov. Nečudo, že posivený svedok si v duchu zanôtil s Dušanom Grúňom Kde si bola, bola, bola, keď tu hrmelo, keď sa blýskalo... Hoci bez mučenia priznáva, že nad jej statusom ju najprv chcel dakam poslať. Krčmovým slovníkom, akým médiá a celebrity dodnes častujú „ulievačov“ z očkovania.

Zrejme to spôsobila len pamäť, prečo pani prezidentka ani medzi riadkami nenaznačila, kde a kedy ten „pokojný a vecný tón diskusie“ rozhodol, že so Svätým Otcom sa môžu stretnúť iba zaočkované ovečky. Aj tak, klobúk dolu, lebo takto rozdeliť veriacich nedokázali ani komunisti. A už vôbec nie deklasovať Kristovho zástupcu na zemi na očkovacieho maskota, resp. na akúsi duchovnú odnož Matovičovej lotérie. Len aby prevzácny hosť – ako kuvikajú konšpirátori – v poslednej chvíli nezrušil návštevu zo zdravotných dôvodov. A neprišiel o sprostredkovateľský bonus.

Isteže, topiaci sa aj pápežského plášťa chytá. V tejto zúfalej a nedôstojnej situácii sa ocitol štát. Štát, ktorý tridsať rokov dal na seba kydať, že je zlým správcom. Že čím menej sa vytŕča, tým lepšie. Že éra kolektivizmu i dirigizmu sa Novembrom 89 skončila a nastala éra osobných rozhodnutí. A predstavitelia zahriaknutého štátu teraz vypliešťajú oči, koľkých ľudí nemobilizuje ani apel na nejakú kolektívnu imunitu, ani taktovka v ruke prezidentky alebo vlády. No medzi nami: ako má prezidentkina výzva na diskusiu osloviť verejnosť, keď premiér nazýva diskusiou každú prestrelku v rámci vládnej koalície a najnovšie aj medzi generálnym prokurátorom a šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry. Dôveryhodnosti a vážnosti štátnych orgánov neprospieva ani alibizmus. „Covid pasy majú chyby. Nik za to vraj nemôže.“ (spravy.pravda.sk, 30. 7. 2020) Ak chce vláda zvýšiť a presadiť autoritu našich odborníkov, nemali by niektorí ministri označovať výsledok práce iných odborníkov za zbraň hybridnej vojny. Očividne pre pohladkanie i granulku z Bruselu.

Posivený svedok sa naozaj obáva, že dusno v spoločnosti má hlbšie korene a čoraz divokejšie, ale aj zložitejšie výhonky, ktoré začínajú prevyšovať aktuálnu politickú garnitúru. Ako celok. Vrátane prezidentky. Toto médiá ako strážcov demokracie netrápi? Že niekto hore alebo dolu znervóznie a siahne po najjednoduchšom riešení: po krompáči alebo po mačete...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy