Reklama
Reklama

Pamätník Jozefa Gabčíka v rodnom Poluvsí

Počet zobrazení: 7126


gabcik_jozef_1-pomnik-poluvsie.jpgjozef_gabcik.jpg

Otvorenie pamätníka slovenskému hrdinovi
2. svetovej vojny, plukovníkovi in memoriam
Jozefovi  Gabčíkovi v Poluvsí, mestskej časti
Rajeckých Teplíc.

Sobota, 11. októbra 2014 o 14. hodine.

Slovenský vojak, pôsobiaci v exilovej československej armáde, účastník operácie Antropoid, ktorá mala za úlohu zlikvidovať  Ríšskeho protektora Čiech a Moravy  Reinharda Heydricha, vlastenec, hrdina. Všetky tieto prívlastky sa s spájajú s menom Jozefa Gabčíka, rodáka z Poluvsia.

Občania mesta Rajecké Teplice a celej Rajeckej doliny sa mu rozhodli vzdať úctu postavením pamätníka oproti jeho rodného domu v mestskej časti Poluvsie. Projekt predstavili na jar tohto roku a v týchto dňoch s ním finišujú.

Podľa poslanca mestského zastupiteľstva v Rajeckých Tepliciach a koordinátora projektu Petra Fajbíka „postavením pamätníka chcú vzdať hold osobnosti, ktorá má medzinárodný, ale pre miestnych aj osobný význam“.

gabcik_jozef_2-rodny_dom_a_stavba_pomnika.jpg„Moja rodina poznala Jozefa Gabčíka osobne, pretože bol rodák z Poluvsia. Dedko sa narodil v roku 1915, bol teda od Jozefa mladší o tri roky, ale boli s Gabčíkom priatelia. Rád mi o ňom rozprával, napríklad spomínal, ako mu kupoval háčiky na ryby. Sú to pre mňa dodnes veľmi živé, autentické spomienky na osobne prežité príbehy. Navyše treba zdôrazniť, že hrdinské činy Jozefa Gabčíka, neskôr aktívneho dôstojníka, dosiahli medzinárodný rozmer a význam, čo ma inšpirovalo k návrhu na postavenie pamätníka,“ vysvetľuje Peter Fajbík.

Podľa informácií primátora mesta Rajecké Teplice RNDr. Petra Dobeša, mestskí poslanci  projekt bez pripomienok schválili. Na jeho financovanie organizátori vyhlásili verejnú zbierku. Celkové náklady tvoria približne 12 500 eur. Každý, kto chcel prispieť na  vybudovanie pamätníka Jozefa Gabčíka, mohol poslať – a ešte stále môže – ľubovoľnú sumu na účet 3125097655/0200.

„Chcem sa poďakovať za prístup všetkým, ktorí sa na financovaní podieľali,“ hovorí primátor Peter Dobeš. „Peniaze na účet prišli zo Slovenskej, aj Českej republiky. Nezabúdame však ani na tých, ktorí priložili tu, na stavbe ruku k dielu. Zapojilo sa mnoho rodákov z Poluvsia a Rajeckej doliny, pomohlo nám viacero firiem. Všetkým patrí úprimná vďaka, bez nich by toto dielo nemohlo vzniknúť.“

Počas zbierky a výstavby pamätníka pre všetkých záujemcov navyše pripravili aj vzdelávací a podporný program, s ktorým nás zoznámil spoluorganizátor stavby pamätníka, občiansky aktivista Ing. Miroslav Bellan: „Zorganizovali sme autobusový zájazd na pamätné miesta v Prahe a Lidiciach. Jeho účastníci navštívili Chrám sv. Cyrila a Metoda v Prahe, v ktorom po boji s presilou okolo ôsmich stoviek elitných vojakov Wermachtu a SS zahynul Jozef Gabčík so svojimi siedmimi spolubojovníkmi. Tiež sme si prezreli národný pamätník v Lidiciach, miesto útoku na protektora Reinharda Heydricha i popravisko pomocníkov akcie Antropoid a Hradčany. Účastníkom to osvetlilo potrebu likvidácie Heydricha v kontexte celoeurópskych dejín a budovania povojnovej Európy.“

Bustu pamätníka v Poluvsí vytvoril poluvsiansky rodák Jozefa Gabčíka sochár Peter Repka. Obrátená je tvárou k rodnému Gabčíkovskému domu, a preto je podľa slov umelca oproti ostatným bustám výnimočná.

gabcik_jozef-5_stavba_pomnika.jpg„Naša busta sa bude ʼpozeraťʼ priamo na miesta, kde Jozef Gabčík prežil svoje krásne detstvo, na dvor, kde sa hrával so súrodencami, s matkou. Na tvári busty som preto vyčaril príjemný, milý úsmev. Takým človekom – príjemným a milým – totiž Jozef Gabčík podľa spomienok jeho rovesníkov aj v skutočnosti bol.“

Pamätník je prvým krokom k ešte bližšiemu oboznámeniu širokej verejnosti s pôsobením skupiny Antropoid a významom jej historickej misie. Nadšenci, združení okolo stavby pamätníka, už teraz hľadajú, zhromažďujú a dokumentujú listiny a predmety súvisiace so životom Jozefa Gabčíka. Ako uviedol Miroslav Bellan, ich zámerom je vydať publikáciu o Jozefovi Gabčíkovi a zriadiť v Poluvsí jeho pamätnú izbu alebo múzeum.

Pamätník v sobotu 11. októbra 2014 odhalia za medzinárodnej účasti. Okrem širokej verejnosti a predstaviteľov slovenských štátnych i samosprávnych inštitúcií, organizátori pozývajú aj historikov z Českej a Slovenskej republiky, ako aj zástupcov veľvyslanectva Českej republiky a  ambasády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v Slovenskej republike. Čestnú stráž budú tvoriť príslušníci  elitného útvaru Ozbrojených síl SR – 5. pluku špeciálneho určenia Jozefa Gabčíka v Žiline, vedno s členmi bratislavského Klubu vojenskej histórie v dobových uniformách britského Kráľovského letectva – Royal Air Force (RAF).

Pre účastníkov slávnosti budú k dispozícii historické pohľadnice, pamätné mince a ďalšie spomienkové predmety.

Pre aktívnych spolutvorcov pamätníka J. Gabčíka a významných sponzorov je pripravená odmena – Pamätná medaila, ktorej grafiku zberateľ medailí a iných historických artefaktov Ondrej Jančík navrhol na túto slávnostnú príležitosť.

Foto zo stavby pamätníka: Miroslav Bellan

SÚSIACE
Atentát na Heydricha

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama