Reklama
Reklama
www.svetla.sk

Osobnosť a „celebrity“

Počet zobrazení: 3406

Tak ako väčšina Slovákov aj ja som prial úspech p. Lajčákovi pri voľbe na post generálneho tajomníka OSN. Aj keď asi rovnako ako on som triezvo odhadoval jeho šance. Možno, keby bol z väčšej krajiny, ako je Slovensko, jeho šanca na zvolenie by bola väčšia, no spôsob, akým sa prezentoval, ako viedol svoju kampaň, ako zabojoval s ostatnými protikandidátmi, musel zarezonovať aj u súperov i u tých, ktorí nakoniec rozhodli. Keď sa začal uchádzať o tento post, mnohí len krútili hlavami, no už v prvých prieskumoch vďaka svojim postojom a vyjadreniam jasne ukázal, že medzi kandidátmi nebude len do počtu. Decentné vystupovanie, rozhľad, nesporná odbornosť, slušnosť i pokora z neho priam sršali. Vtedy som si uvedomil, že aj keď nebude zvolený, takýto človek prehrať nikdy nemôže. Navyše, ako hrdý Slovák som bol rád, že moja krajina ponúkla svetu takéhoto kandidáta.

lajcak_kotrha_650.jpg Kresba: Ľubomír Kotrha

Áno, aj malé Slovensko má svoje veľké osobnosti. No nie sú to tie, ktoré nám podsúvajú a snažia sa umelo vyrobiť naše médiá. Žiaľ, dnes naozaj stačí byť v nejakej prihlúpej reality šou a hneď je tu hviezda. A to už nepíšem o našich „politických celebritách“, ktoré nás reprezentujú v parlamentných laviciach. Ako by mali vznikať skutočné osobnosti, alebo ak chcete, aj celebrity, jasne teraz ukázal pán Lajčák. Skromnosť, pokora, odbornosť a za tým všetkým kus tvrdej a poctivej práce, to je cesta osobnosti. Potom už nie je problém, aby si takýchto ľudí národ ctil a vážil. Takíto ľudia si nepotrebujú vytvárať autoritu umelým zvyšovaním kompetencií a právomocí. Nepotrebujú to preto, lebo ju majú prirodzenú. Samozrejme, pán Lajčák nie je jedinou takouto našou osobnosťou, no o tých ďalších naše mienkotvorné médiá mlčia. O osobnostiach majú svoju predstavu a tak ich radšej umelo vytvárajú. Raz sa možno budeme hanbiť za to, koho všetko sme považovali za osobnosti či celebrity. Tento pán však, našťastie, ukázal inú cestu. Cestu hrboľatú, plnú prekážok a skutočných hodnôt.

Aj preto si myslím a opakujem sa, že pán Lajčák neprehral. On vlastne ani prehrať nemohol. On sa len nestal generálnym tajomníkom OSN. A možno je to pre naše Slovensko aj dobré. Aspoň budeme mať skutočnú osobnosť a skvelého kandidáta na najbližšie prezidentské voľby.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama