Reklama
Reklama

Oskar Krejčí: Charakter budúcej vojny

Počet zobrazení: 6483

Vo štvrtok 5. novembra 2015 bol hosťom Klubu Nového slova prof. Oskar Krejčí, podujatie moderovala Gabriela Rothmayerová.  

Oskar Krejčí svoju prednášku nazval: Charakter budúcej vojny. Keďže video nie je úplne od začiatku, uvedieme v upravenom znení, čo kamera nezaznamenala. V úvode mu išlo o to – zaradiť danú tému do globálneho rámca. Väčšina z nás, čo tu sedíme, prežíva tretiu premenu rovnováhy vo svetovom politickom systéme. My starší sme zažívali bipolárne usporiadanie, potom sa Sovietsky zväz zrútil a mali sme hegemonistické usporiadanie. To, čo v súčasnosti charakterizuje svet je, po prvé, vytváranie či obnovenie vojensko-strategickej rovnováhy medzi Ruskom a USA. A druhým faktorom, ktorý určuje povahu svetového politického systému, je neuveriteľná dynamika Čínskej ľudovej republiky.

Obnovená vojensko-strategická rovnováha začína byť zrejmá a dostala aj podobu faktických činov využiteľnosti na svetových bojiskách. To znamená, že Západ stratil monopol na použitie násilia. To nie je ani tak dobrá správa o samotnom fakte násilia, ale je to dôležitá informácia o charaktere rovnováhy vo svetovom politickom systéme...

Videozáznam: OTV
Foto: Alexander Piekov


kns_asa_fss.jpg

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Dolina
#1
Peter Dolina
12. november 2015, 06:44

Mne sa pan profesor vzdy paci, ale tentoraz mam namietku.  Tvrdil, ze Rusko sa da porazit iba ak sa najprv porazi samo, ked Rusko nie je v rozklade, tak ho nemozno porazit.

Nie som zbehly v historii, takze neviem, ako to robili Tatari, ale fasisti napadli Rusko, ktore uz v rozklade bolo.  Ci snad nebol stalinizmus prejavom rozkladu z pohladu ludskeho?  Vsemocna NKVD, mocenska korupcia, strach...

Predsa sovietski vojaci vedeli, co ich vacsinou caka ked ustupia, aj slavny general Cujkov vydaval rozkazy "kto ustupi, zastrelit" a podobne jednal Zukov.  Nie je to prejav rozkladu?  A Rokosovskij nastupoval z Gulagu a vrchna vrstva generality bola vybita...

Fasisti boli sami v rozklade, na cele mali patologickeho hlupaka, ruky zakrvavene terorom, ktory v Rusku este vystupnovali a tak prispeli k odhodlaniu narodov ich porazit, ale tiez zemepis nehral v ich prospech: na tak velke vzdialenosti neboli pripraveni viest vojnu navyse Sovietsky Zvaz disponoval obrovskym ludskym potencialom.

Malo sa hovori o tom, ze tie rozne vitazstva Sovietskej Armady stali ovela viac zivotov vitazov, nez porazenych, ci v rozklade ci nie, proti takej mase sa vyhrat v tom type vojny neda.  USA tiez nebolo mozne porazit, hlavne preto, lebo zemepis.

Dnes Rusko ci v rozklade ci nie (myslim, ze za Putina sa drzi pomerne dobre, uz sa z rozkladu Jelcinovskeho dostava) nemozno porazit jednoducho preto, lebo vie strategicky udriet spat.

Cina a Rusko je spojenectvo, ktore pricitam zapadnym hlupakom ale neverim, ze vydrzi, Cina, nie USA sa pozeraju na ruske uzemie...

Tesil by som sa, keby sa vratili pomery 15. storocia a vsetky tie ine narody (Cinania, Indi) zostali pekne vo svojich risach, to sa zial nestane.

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama