On-line stretnutie Si Ťin-pchinga s Charlesom Michelom a Ursulou von der Leyenovou 1. 4. 2022

Oficiálne čínske zosumarizovanie priebehu rokovania
Počet zobrazení: 2288

Keďže v európskych médiách sa stretnutiu venuje pozornosť najmä pokiaľ ide o postoje predstaviteľov EÚ, prinášame pohľad aj z čínskej strany, ktorý uverejnilo MZV ČĽR na svojej stránke.

Prezident Si Ťin-pching sa stretol prostredníctvom video spojenia s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v Pekingu večer 1. apríla. 

Prezident Si Ťin-pching pripomenul, že pred ôsmimi rokmi navrhol Číne a Európe posilniť partnerstvo medzi Čínou a EÚ pre mier, rast, reformy a civilizáciu. Čínska vízia zostáva nezmenená. Za súčasných okolností sa to stalo relevantnejším. Čína a EÚ zdieľajú rozsiahle spoločné záujmy a pevný základ pre spoluprácu. Berúc na vedomie konzistentnosť a kontinuitu čínskej politiky EÚ, prezident Si vyzval EÚ, aby si vytvorila svoje vlastné vnímanie Číny, prijala nezávislú čínsku politiku a spolupracovala s Čínou na podpore stabilného a trvalého rastu vzťahov medzi Čínou a EÚ a pridala stabilizačné faktory pre turbulentný svet.

si_-_michel_-_leyen.jpg

Prezident Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína a EÚ by mali pôsobiť ako dve hlavné sily presadzujúce svetový mier a kompenzovať neistotu v medzinárodnom prostredí stabilitou vzťahov medzi Čínou a EÚ. Obe strany sa musia ujať vedenia pri obrane medzinárodného systému, ktorého jadrom je OSN, medzinárodný poriadok podložený medzinárodným právom a základné normy upravujúce medzinárodné vzťahy založené na účeloch a princípoch Charty OSN, a spoločne odmietnuť vzkriesenie mentality konkurenčných blokov a oponovať pokusom o novú studenú vojnu s cieľom zachovať svetový mier a stabilitu.

Prezident Si Ťin-pching poukázal na to, že Čína a EÚ by mali pôsobiť ako dva veľké trhy podporujúce spoločný rozvoj a prehlbovať hospodársku globalizáciu prostredníctvom otvorenej spolupráce. Čína zostane odhodlaná prehlbovať reformy a ďalej sa otvárať. Čína víta európske obchodné investície a očakáva, že EÚ poskytne spravodlivé, transparentné a nediskriminačné prostredie pre čínske obchodné investície a rozvoj v Európe. Obe strany sa musia snažiť o väčšiu synergiu medzi svojimi rozvojovými stratégiami a preskúmať väčšiu komplementaritu medzi novou rozvojovou filozofiou a paradigmou Číny a obchodnou politikou EÚ pre otvorenú strategickú autonómiu.

Prezident Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína a EÚ by mali vystupovať ako dve veľké civilizácie podporujúce ľudský pokrok a čeliť globálnym výzvam prostredníctvom solidarity a spolupráce. Obe strany musia nasledovať skutočný multilateralizmus, presadzovať víziu globálneho riadenia s princípom rozsiahlych konzultácií, spoločného prispievania a zdieľaných výhod, pokračovať v čele medzinárodnej spolupráce v oblasti klimatických zmien a biodiverzity a spolupracovať na porazení COVID-19. Čína víta podporu a účasť EÚ na globálnej rozvojovej iniciatíve.

Predseda Michel a predsedníčka von der Leyenová povedali, že Čína je dôležitou silou vo svete. EÚ pripisuje veľký význam medzinárodnému postaveniu a úlohe Číny a rozvoju vzťahov s Čínou. Čína a EÚ sa tešia z dlhodobého vzájomne prospešného vzťahu. Obe strany sú odhodlané brániť mier a multilateralizmus. V súčasnej medzinárodnej situácii je nevyhnutné, aby EÚ a Čína zintenzívnili dialóg a spoluprácu. Strana EÚ opätovne potvrdila svoj záväzok voči zásade jednej Číny a vyjadrila želanie po úprimných výmenách názorov s Čínou, aby sa udržala dobrá dynamika vzťahov medzi EÚ a Čínou. Vyjadrila tiež pripravenosť pokračovať v prehlbovaní spolupráce s Čínou v oblastiach ako hospodárstvo, obchod, investície, energetika a ekologický rozvoj, aby sme spoločne čelili globálnym výzvam, ako je COVID-19, zmena klímy, ochranu biodiverzity a podporu svetového mieru, hospodárskeho rastu a spoločnej prosperity. EÚ poskytne podporu a spoluprácu pre úspech druhej časti COP15 v Číne.

Obe strany si vymenili názory na situáciu na Ukrajine. Lídri EÚ sa podelili o svoje názory a návrhy na ukrajinskú krízu.

Prezident Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína považuje za veľmi poľutovaniahodné, že sa situácia na Ukrajine dostala tam, kde je dnes. Postoj Číny k otázke Ukrajiny je konzistentný a jasný. Čína vždy stojí na strane mieru a svoje závery vyvodzuje nezávisle na základe podstaty každej záležitosti. Čína vyzýva na dodržiavanie medzinárodného práva a všeobecne uznávaných noriem upravujúcich medzinárodné vzťahy, koná v súlade s cieľmi a princípmi Charty OSN a obhajuje víziu spoločnej, komplexnej, kooperatívnej a udržateľnej bezpečnosti.

Prezident Si sa podelil o svoje názory na to, ako vyriešiť ukrajinskú krízu za súčasných okolností:

Po prvé, podpora mierových rozhovorov. Čína podporuje úsilie EÚ o politické urovnanie ukrajinskej otázky a podporuje mierové rozhovory. Mierové rozhovory sú jediným schodným spôsobom, ako zabrániť eskalácii napätia. Medzinárodné spoločenstvo by malo naďalej vytvárať priaznivé podmienky a prostredie pre rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou a vytvárať priestor na politické urovnanie, a nie prilievať olej do ohňa a zvyšovať napätie.

Po druhé, predchádzanie humanitárnej kríze vo väčšom rozsahu. Čína predložila šesťbodovú iniciatívu týkajúcu sa humanitárnej situácie na Ukrajine, poskytla Ukrajine viacero dávok núdzovej humanitárnej pomoci a poslala zásoby do európskych krajín, ktoré prijímajú veľké množstvo utečencov. Čína zostane v kontakte s EÚ, aby zabránila väčšej humanitárnej kríze.

Po tretie, podpora trvalého mieru v Európe a na euroázijskom kontinente. Hlavnou príčinou ukrajinskej krízy je regionálne bezpečnostné napätie v Európe, ktoré sa v priebehu rokov nahromadilo. Základným riešením je vyhovieť legitímnym bezpečnostným obavám všetkých relevantných strán. V dnešnej dobe by sa globálne a regionálne bezpečnostné rámce už nemali budovať s mentalitou studenej vojny. Čína podporuje Európu, najmä EÚ, v tom, aby zohrávala primárnu úlohu, a podporuje Európu, Rusko, USA a NATO v dialógu s cieľom čeliť napätiu, ktoré sa v priebehu rokov vytvorilo, a nájsť riešenia, aby sa vytvoril vyvážený, účinný a udržateľný bezpečnostný rámec v Európe.

Po štvrté, zabrániť zväčšovaniu regionálneho konfliktu. Ukrajinskú krízu treba správne riešiť. Človek by nemal užívať nesprávny liek alebo sa sústrediť len na jeden aspekt problému bez ohľadu na zvyšok, ani držať celý svet ako rukojemníka, a tým menej spôsobovať, že následkom budú trpieť obyčajní ľudia na celom svete. Čím kritickejšia je situácia, tým väčšia je potreba zachovať si vyrovnanosť. Súčasná globálna ekonomická konfigurácia je výsledkom dlhodobého úsilia všetkých krajín. Ide o integrálny celok. Strany by si tento výsledok mali vážiť a nesmú dovoliť, aby bol globálny ekonomický systém narúšaný podľa vlastného uváženia, a už vôbec nie dovoliť pokusy spolitizovať alebo vyzbrojiť svetovú ekonomiku ako nástroj slúžiaci vlastnej agende, keďže takéto pokusy spôsobia vážne krízy vo svetových financiách, obchodných, energetických, technologických, potravinových, priemyselných a dodávateľských reťazcov, okrem iného. Mnohí sa obávajú, že súčasná situácia môže zničiť plody medzinárodnej hospodárskej spolupráce dosiahnuté desaťročiami úsilia. Ak by sa situácia naďalej zhoršovala, môže trvať roky, ak nie desaťročia, kým sa veci vrátia do starých koľají. Čína a EÚ sa musia zaviazať, že udržia situáciu pod kontrolou, zabránia presahovaniu krízy, a čo je najdôležitejšie, že udržia stabilný systém, pravidlá a základy svetovej ekonomiky, aby posilnili dôveru verejnosti. Obe strany môžu v tomto smere koordinovať a spolupracovať. Čína a EÚ sa musia zaviazať, že udržia situáciu pod kontrolou, zabránia presahovaniu krízy, a čo je najdôležitejšie, že udržia stabilný systém, pravidlá a základy svetovej ekonomiky, aby posilnili dôveru verejnosti. Obe strany môžu v tomto smere koordinovať a spolupracovať.

Lídri oboch strán sa zhodli, že išlo o úprimnú a hĺbkovú diskusiu, v ktorej obe strany zvýšili vzájomné porozumenie a dosiahli spoločné porozumenie v mnohých oblastiach. Dohodli sa, že zintenzívnia komunikáciu a výmeny názorov a budú pokračovať v koordinácii a spolupráci.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984