Reklama

Ohlasy na článok Husákova anabáza do Žemberoviec

Počet zobrazení: 3591
Niekedy stačí kratší článok zo zaujímavej kapitoly našich dejín, hoci aj spred 74 rokov, a vždy sa ešte nájdu svedkovia či ich potomkovia, ktorí môžu priniesť čosi nové v objavovaní histórie.

„Ďakujem za zaujímavý text. Práve pred niekoľkými dňami mi napísal syn evanjelického farára Ľudovíta Borteľa, ktorý Husáka aj s jeho skupinou po potlačení Povstania do hôr sprevádzal po Nízkych Tatrách a ubytoval ich na svoje fare v Hornej Lehote. Tak isto nevšedné,“ – napísal český historik Michal Macháček, autor knihy Gustáv Husák. Vyšla vlani v pražskom nakladateľstve Vyšehrad a v decembri 2017 ju pod záštitou Klubu Nového slova autor prezentoval v bratislavskom hoteli Devín.

zemberovce_posta-kopia.jpg
Budova pošty, v prízemnej časti sa od 19. novembra do 21. decembra 1944
schovával u rodiny Hyllovcov Gustáv Husák. Foto: Autor


Gustáv Husák asi po týždni skrývania sa v Hornej Lehote so svojím švagrom Vladimírom Lokvencom a jeho snúbenicou Emíliou Hyllovou po určitých ťažkostiach dorazili do Žemberoviec k Emíliiným rodičom. A to už nasleduje druhý ohlas z obce Štefanov v okrese Senica. Prvá zmienka o nej sa viaže k vojenskej udalosti v roku 1092, keď sa kráľ Ladislav I. pochvalne vyjadril o jej udatných bojovníkoch – kresťanoch pokrstených Cyrilom a Metodom.

„Volám sa Peter Kozolka. Mám 76 rokov. V rokoch 1979 až 1981 som pracoval na Okresnom pedagogickom stredisku v Leviciach. Moja milá staršia kolegyňa Helenka Bátovská  zo Žemberovciach mi spomínala, ako nosila potajme jedlo do pivnice Hyllovcov doktorovi Husákovi. Mala vtedy zo 15 rokov. Už zrejme nežije, ale viem, že bola hodnoverná. Nie je to asi dôležité, no je to aj dôkaz o tom, ako stačí ešte jedna výmena generácií a už pravda nebude pravdou. Asi tak, ako je to s rodiskom Jána Amosa Komenského (podľa viacerých zdrojov sa narodil na siedmich miestach) alebo s Jánošíkovými krpcami (originály nájdete asi v siedmich múzeách). Dobre, že ste to v Slove zachytili a má to zmysel.“

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy