Ohlas na článok
Každý robí chyby

Počet zobrazení: 3705

Obsah článku vyjadruje názory normálnych občanov tohto štátu – prehnaná ústretovosť k pochybným indivíduám zo strany štátnych orgánov a polície môže vytvárať podhubie anarchie. Odhliadnuc od arogantných vyhlásení organizátorov farmárskeho protestu po stretnutí na rokovaní vlády a bezprecedentnom zablokovaní Staromestskej ulice, popri koordinovanej účasti na vraj „spomienkovom proteste“ (výsostne protivládnom) Za slušné Slovensko vrcholom rozlúčenia s „pohostinnou“ Bratislavou bolo rozhádzanie hnoja pred ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Je zaujímavé, že zo záberov kamier novinárov, ktorým organizátori včas avizovali túto akciu, v televíziách nebolo vidieť, že by niekto z budovy, napríklad vrátnik, vôbec sa unúval vystúpiť a  okamžite zavolať políciu. Tú napokon po dlhých minútach rozhadzovania hnoja bolo vidieť, ale čo policajti následne vykonali (skôr nekonali) okoloidúcim muselo vyraziť dych. Namiesto normálneho postupu pri nedovolenom znečistení verejného priestoru, aby ho znečisťovateľ okamžite dal do pôvodného stavu s mastnou pokutou, na odstránenie hnoja privolali iných pracovníkov. Blokovanie verejnej dopravy obsadením komunikácie bez súhlasu správcu by v každej obci (nieto v meste) bolo vážnym narušením všeobecne záväzného nariadenia obce a príslušný starosta sotva by sa vyjadril, tak ako primátor Bratislavy, že s tým nemôže nič robiť. Takéto svojvoľné konanie si aktéri podobných činov zatiaľ môžu dovoliť, lebo naša polícia nepoužíva svoje oprávnenia zo zákona (zo strachu z opozície?), ani razantné postupy bezpečnostných útvarov zo západných metropol.

farmari_4.jpg
Foto: Emil Polák

Ak organizátori protestov za vyriešenie osobných problémov prekrytých celoplošnými požiadavkami dúfajú, že z večera do rána ich vyriešia ministerskí úradníci či samotná vláda, a nie polícia, súdy v regióne, sú na veľkom omyle. Požiadavky na okamžité vyčlenenie pôdy malým vlastníkom od súčasných veľkovýrobných užívateľov bez nejestvujúcej komasácie zostávajú ilúziou. A čo by s ňou vlastník urobil, keď trend hospodárenia na pôde a v živočíšnej výrobe aj v západných krajinách sa uberá práve opačným smerom? Systém prideľovania dotácií určite treba upraviť, sprehľadniť, avšak prostredníctvom rokovaní, a nie v uliciach. Plošné poskytovanie dotácií podľa výmery, a nie na základe preukázanej produkcie je nespravodlivé voči poctivým roľníkom a práve tento systém treba zmeniť.

Opoziční poslanci, aj vševediace poslankyne v televízii vyjadrujú podporu organizátorom traktorových výletov bez toho, že by mali aké-také vedomosti o poľnohospodárskej výrobe. Zhodu s ministerstvom však nachádzajú v napĺňaní smernice EÚ o poskytovaní dotácií začínajúcim „farmárom“, ktorí často nemajú ani šajnu o hospodárení na pôde či o živočíšnej výrobe, nemajú skúsenosti, odbornosť ani potuchy o rizikách roľníka z prírody, nákupných cien a pod.) Sú to vyhodené peniaze do vzduchu, z ktorých spoločnosť neuvidí žiadny výrazný efekt. Už sme to videli v podobných prípadoch v 90. rokoch, keď mnohí začínajúci „farmári“ z dotácií si postavili namiesto maštalí vily a z farmárčenia nebolo nič. Ešte pred dvadsiatimi rokmi som navštívil mnohé farmy v Rakúsku, Nemecku a vlastníci vysoko oceňovali naše poľnohospodárstvo – mnohí za celý život neboli na žiadnej dovolenke, rekreácii. Mladí nemali najmenší záujem pokračovať vo farmárčení bez voľných sobôt a nedelí a lopotiť na poli či pri kravách. Každoročne stovky menších hospodárstiev končili a končia – to naši vladári a novodobí maloroľníci (za štvrť storočie) nepostrehli? Zámerne nepíšem farmári – väčšina nezodpovedá náplni tohoto pomenovania. Bolo by zaujímavé zistiť, koľko z tých protestujúcich už dostalo dotácie a aký úžitok z nich poskytli na verejné zásobovanie. S tým sa na transparentoch vylepených na vlečkách protestujúci akosi nechválili.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984