Odstúpenie miništranta zdravotníctva
Mareka Krajčího

Počet zobrazení: 2625

Uverejňovaný text autor Mgr. Eduard Šebo poslal do redakcie 13. marca 2021. Žiaľ, nejakou záhadou sa ocitol v spamoch. Po jeho „objavení“ sme sa rozhodli publikovať ho aj napriek tomu, že niektoré okolnosti sa už zmenili. Redakcia.

Tak nakoniec sa to predsa len stalo. Najneschopnejší minister zdravotníctva v histórii SR skončil vo funkcii. Vo vláde SR tak nateraz máme o jedného nekompetentného menej, no niet dôvodov na optimizmus. OĽANO, respektíve Igor Matovič, určite vymenuje nového, možno aj ešte horšieho, než bol Krajčí (čo je síce ťažko predstaviteľné, no s božou pomocou je možné asi všetko).

Krajčí bol podľa môjho názoru najhorším ministrom zdravotníctva, akého sme kedy v SR mali. Stále bezdôvodne vysmiaty baptistický náboženský fanatik, ktorého predstava o riadení rezortu zdravotníctva spočívala – ako sám hovoril (pozri video) – v tom, ,,že reprezentuje pána a božie deti na Slovensku a toto je jeho hlavná misia, pre ktorú je teraz v parlamente“. Nešiel tam teda preto, aby odborne riadil rezort, aby zastavil korupciu, aby presadzoval kvalitnú odbornú zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov Slovenskej republiky. Nie, to nebol jeho cieľ a on sa za to ani nehanbil – jeho poslanie bolo totiž misionárske a jeho úlohou bolo presadiť ,,boží ľud“ do funkcií rezortu zdravotníctva. Čiže nie odborne kompetentných, ale takých, ktorí ,,milujú boha". On šiel do politiky preto, aby presadzoval evanjelium v príliš svetskom štáte (hoci ide o štát, ktorý cirkev priamo financuje). A tak sa teda aj realizoval.

zdraminis_843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Odborne kompetentných riaditeľov nemocníc začal bez udania dôvodu odvolávať a nahradzovať ich úplne nekompetentnými ľuďmi. Spomeňme aspoň zopár z nich – lesník riaditeľom bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch, výrobca okien a parapetov riaditeľom nemocnice v Prešove, hutník riaditeľom Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (namiesto pôvodného dlhoročného riaditeľa a profesora medicíny)! Za riaditeľa nemocnice v Poprade vymenoval človeka, ktorý tam vydržal 4 dni, nakoľko jeho menovanie spustilo ihneď protest zamestnancov a mnohí z nich podali okamžite aj výpovede.

Okrem tohto výseku deštruktívneho pôsobenia exministra môžeme spomenúť aj ďalšie epizódy jeho riadiacej neschopnosti, ako napríklad nefungujúce trasovanie chorých či rovnako nefungujúci systém internetového prihlasovania na očkovanie.

Skutočnosť, že po dlhých rokoch devastácie a rozkrádania rezortu, ktorý pokračoval aj v podobe „paškovského prístupu“ – mu odstupujúci Krajčí dokázal uštedriť ešte niekoľko ďalších bolestivých rán. Systematické rozkladanie rezortu bude jeho jediným politickým dedičstvom. A, samozrejme, to by bolo nespravodlivé nespomenúť, jeho boj proti prerušeniu tehotenstva. Najlepšie, samozrejme. všetkých žien, no ak to nejde presadiť, tak aspoň u tých, ktoré majú nad 45 rokov. Štát toto predsa financovať nemôže... a to ani keby to mal financovať zo zdravotného poistenia, ktoré si tie ženy platia. Úžasný výkon! Pokaziť toho toľko a v takom krátkom čase, na to treba nadanie. Posielam pozdravy a gratulujem.

Zlyhania a neschopnosť exministra Krajčího považujem za nespochybniteľné, no pre úplnosť je dôležité uviesť ešte jeden dôležitý aspekt jeho pôsobenia. Ako minister a ešte viac ako nominant OĽANO, čiže Igora Matoviča osobne, bol tento človek najmä vykonávateľom absurdných zadaní svojho šéfa, ktorý momentálne „okupuje“ funkciu premiéra Slovenskej republiky. Obrovský podiel na priebehu súčasnej pandemickej úmrtnosti našich spoluobčanov má práve premiér osobne. Nie, že by to Krajčího akokoľvek ospravedlňovalo, či vyviňovalo z jeho pôsobenia v práve skončenej funkcii. Ale je dobré mať tiež na pamäti, že pri deštrukcii systému verejného zdravotníctva mal dôležitého spolupáchateľa. Igor Matovič je totiž, podľa môjho názoru, jediným nespochybniteľne horším politikom, ako je Marek Krajčí. Nepochybujem teda o tom, že nech by bol, resp. nech bude ministrom tohto rezortu ktokoľvek, nebude to mať s premiérom, posadnutým testovaním Ag testami a mnohými ďalšími úchylkami, ľahké.

Keď vidím, ako na Krajčího plačlivú rezignáciu (ak by aj nič iné, tak aspoň hraniu na city sa od svojho šéfa I. M. priučil) reagujú skalní voliči OĽANO, rád by som im odkázal, že toto nie je slušný, morálny, ani dobrý človek, ako o ňom zvyknú referovať.

Toto bol a stále je neschopný diletant, ktorý lojálne vykoná čokoľvek, čo mu nariadi jeho stranícky šéf. Je to človek, ktorý ani len nepípne, ak sa kamarát jeho šéfa (momentálne vo funkcii predsedu NR SR) počas hospitalizácie v elitnej bratislavskej nemocnici U sv. Michala rozhodne dupať po nemocničnom personáli. Po personáli, ktorý nemá pochopenie pre prítomnosť jeho kurtizán pri jeho posteli (počas zákazu vychádzania) a ktorý mu odmieta robiť čašníkov a nosiť návštevám čajíček, ktorý pre ne Kollár požadoval. Ako minister zdravotníctva sa však Krajčí podľa mňa ozvať mal. Ale tak by snáď konal minister, ktorý by svoju úlohu videl v práci, orientovanej na fungovanie rezortu zdravotníctva. To predpokladá, aby ho vlastný šéf obhajoval a umožnil kompetentným riadne robiť svoju prácu.

Kedy mohol tento ex-miništrant zdravotníctva ukázať svoj morálny rozmer viac ako v prípade šikany zamestnancov ním spravovaného rezortu? Kedy mohol ukázať, že mu záleží na ľuďoch, na ich práci a na tom, aby vykonávali svoju prácu v takpovediac normálnych podmienkach, ak nie práve vtedy, keď ich šikanoval človek, ktorého morálka je absolútne neprijateľná? Ale ba! Na to, aby tak zareagoval, by musel byť ministrom s  etickými zásadami, ktoré chce a vie hájiť. Skutočnosť je však taká, že minister bol ticho a nezasiahol ani neskôr, keď sestry, ktoré odmietali robiť Kollárovi servírky, šikanovali ešte aj ich nadriadení.

Nie, vážení a milí, toto nebol a nie je odborne kompetentný, slušný a ani v rámci slovenských štandardov normálny politik a minister. Toto je iba jeden z mnohých úkazov slovenského politického marazmu. Jeho Boh mu možno jeho neschopnosť, neskromnosť (spočívajúcu v skutočnosti, že si vôbec trúfol riadiť takýto rezort), politickú servilitu a misionársku agresívnosť odpustí. Pochybujem však, že mu tieto vlastnosti odpustia rodiny už viac než ôsmich tisícov našich i jeho mŕtvych spoluobčanov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984