Odmietame odstránenie sochy Marka Čulena!

Počet zobrazení: 1952

Oblastný výbor SZPB Bratislava protestuje proti vyjadreniam na adresu významného účastníka boja proti fašizmu Mareka Čulena a návrhu zastupiteľstva MČ Bratislava - Staré Mesto na odstránenie jeho sochy z verejného priestranstva v našom hlavnom meste.

V parčíku pri Úrade vlády SR nestojí pomník nejakému zločineckému režimu, ale konkrétnej historickej osobnosti, na ktorú sa treba dívať komplexne, a nie čierno-bielo. Marek Čulen ako člen ľavicovej parlamentnej strany za prvej ČSR obraňoval práva a obhajoval životné záujmy drobných roľníkov, ktorí osobitne v rokoch hospodárskych kríz patrili medzi najchudobnejšie vrstvy spoločnosti.

V 30. rokoch minulého storočia sa angažoval aj na podujatiach zameraných proti rastúcej hrozbe fašizmu a nacizmu a na obranu republiky pred agresívnymi požiadavkami hitlerovského Nemecka. Nie náhodou ho v roku 1939 medzi prvými zatklo a väznilo gestapo. Marek Čulen sa aktívne zúčastňoval na protifašistickom hnutí v zahraničí aj doma, počas SNP ho zvolili za poslanca povstaleckej Slovenskej národnej rady.

sochu_mareka_culena_od_akademickeho_sochara_vladimira_motovskeho_odhalili_v_roku_1978.jpg

Pokiaľ ide o jeho „osobnú zodpovednosť za osudy desaťtisíce roľníkov počas násilnej kolektivizácie“, treba pripomenúť, že bol povereníkom SNR pre poľnohospodárstvo v rokoch 1952 a 1953, keď odišiel do dôchodku a až do svojej smrti v decembri 1957 sa už ako ťažko chorý na politickom dianí nepodieľal.

Ak sa uvažuje o inom využití priestoru súčasného parčíka, napríklad aby sa tam postavil Hrob Neznámeho vojaka, umelecky hodnotnú sochu od akademického sochára Vladimíra Môťovského netreba likvidovať či zatvárať do depozitáru, ale by sa mala preložiť na iné dôstojné miesto na území Bratislavy.

Martin Krno, predseda OblV SZPB Bratislava

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984