Reklama
Reklama

Odkiaľ sa to vzalo?

Počet zobrazení: 4372

Pred niekoľkými dňami som si potreboval overiť nejaký údaj  na bytovom podniku, ako som robieval roky i v minulosti. Vždy tam za okienkom vo vrátnici sedával nejaký starší pán, ktorý vedel poradiť, kde ktorá referentka sedí i ktorá je už na materskej. Teraz, keď som tam zašiel,  už za dverami stál mohutný chlap, ktorý sa tiež vecne opýtal, čo potrebujem, za kým idem a takisto mi poradil. No keby som sa nejako priečil alebo bol dotieravý, mal iste pokyn od nových majiteľov firmy uvaliť mi takú, že koniec života by som skončil v kotrmelcoch. Takže treba súhlasiť, že doba sa zmenila a mravy sa stali tvrdé, neosobné. Veď aj už tradičný Ples v Opere istili profesionáli z SBS, aby narušitelia a provokatéri či aktivisti nemohli provokovať či rozvinúť provokačné heslo a rušiť hladký priebeh zábavy pozvaných. Bystré očká zasiahli až tak, že muž z dvojice si ušpinil(chudák) po páde vypožičaný oblek.

Je to dávno tomu, čo vo vrátniciach sedávali dôchodcovia, aby ich dnes nahradili mladí a málo zhovorčiví vyslúžilci z armády či polície pripravení každého nespratníka priviesť k rozumu. Sú všade, v nákupných centrách, lepších lokáloch, herniach a svoju prácu vykonávajú podľa pokynov majiteľov týchto zariadení, aby dbali na pokojný priebeh podnikateľských činností. Niečo, na čo sme boli zvyknutí, sa stratilo a bolo nahradené profesionálnym, ale neosobným úsmevom. Stratila sa ľudskosť a darmo po nej volajú tí, čo ľudskosť majú v svojich povinnostiach, v popise práce.

Boli síce aj kedysi pred dverami na schodoch do Kryštál baru či pred vchodom do „Véčka“ vyhadzovači, o ktorých spievali Eláni – „Csaba neblázni“ a „Csaba vyhadzovač ignoruje Slovač“, ale to je už za nami i s textom B. Filana, pretože tak je to už všade, kde ide o peniaze. Je už len samozrejmé, že slečna pri prepážke v banke má pod pultom blízko kolienka spínač na spustenie alarmu. Keby niečo... A to všetko stojí peniaze, ktoré niekto musí zaplatiť, no ráta sa to do HDP. Veď to je služba, či nie? Len odkiaľ sa to všetko vzalo?

 

Priemer: 4.8 (25 hlasov)
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama