Odhodený štít vs Krutosť politiky

Počet zobrazení: 5074

„Je potrebné byť slušný a čestný k ľuďom, ktorých stretávame na schodoch pri ceste hore. Tých istý ľudí budeme totiž stretávať na ceste dole.“

Tak sa zdá, že toto staré nepísané, ale pravdivé príslovie opäť raz nájde svojho adresáta. A tá adresa bude – Prezidentský palác.

Celé svoje funkčné obdobie náš nezávislý a tým samozrejme aj nestranný prezident slúžil ako štít, za ktorý sa skrývala celá naša opozícia. Prakticky ruka v ruke to tiahli celé volebné obdobie. Naša opozícia akosi automaticky schvaľovala všetky kroky a postoje hlavy štátu a on naopak obhajoval kroky opozície. Jednotu dokazovali hlavne v mnohokrát nepodložených útokoch na koaličné strany a vládu. No najväčším tŕňom v ich oku bol premiér Robert Fico. Išlo to až tak ďaleko, že bol zodpovedný za každý neúspech či prešľap. Určite aj premiér je len človek, ktorý robí chyby. A tých jeho chýb či omylov nebolo, žiaľ, málo. Samozrejme, to všetko dokázala opozícia pod ochranným štítom pána prezidenta dokonale využiť. Dokonca do takej miery, že sám premiér musel odstúpiť zo svojej funkcie. To bolo asi najväčšie víťazstvo p. prezidenta a jeho koaličnej opozície. To ich tak oslnilo a nabudilo, že už sa začali pripravovať na predčasné voľby a delili si vládne funkcie. Sám prezident vyhlásil, že už nebude ďalej kandidovať, no aktívne vstúpi do politiky.

Dnes sme už trošku ďalej. Opozícii sa nepodarilo povaliť vládu, aj keď veľa vecí  tomu nasvedčovalo. Aj pán prezident sa stále menej a menej jasnejšie vyjadroval o svojej politickej budúcnosti. Udalosti totiž nabrali iný spád, ako títo páni a dámy čakali. Dnes už vieme, že je tu vážne podozrenie z daňových podvodov p. prezidenta. Dokonca už aj jeho verná opozícia žiada hodnoverné vysvetlenie celej kauzy okolo financovania ostatných prezidentských volieb. Pán prezident zrejme v tom zostane sám. Opozičné strany už jeho ochranný štít nepotrebujú. A načo aj. Veľmi dobre vedia, že ak by p. Kiska išiel do volieb v r. 2020, tak bude len ich súperom a zoberie hlasy len im. Tam naozaj nehrozí úbytok hlasov vládnym stranám. A zrejme nastrčenú ruku či ponuku veľmi rýchlo stiahnu aj ministraničky Progresívne Slovensko a Spolu. Myslím, že p. prezident s týmto tak trošku počítal, že sa niečo môže prevaliť. Preto jeho vyjadrenia o politickej budúcnosti sú neurčité a veľmi opatrné. Nakoniec aj posledné vyjadrenia a tlačovky našej opozície zrejme pána prezidenta asi nepotešili. No politika je aj taká. Vie vás dostať na úplné výslnie a všetci vám tlieskajú. No potom príde deň, keď vás zrazí na kolená a zistíte, že ste sám.

Poznám to z rozprávania starostov a primátorov, ktorí neuspeli v ostatných komunálnych voľbách. Mnohí naozaj makali pre svoje obce a mestá, nemali za sebou žiadny škandál, ani prešľap a napriek tomu svoje posty neobhájili. Proste v politike nemôžete čakať, že ľudia vaše kroky a rozhodnutia, aj keď boli správne a v ich prospech, aj ocenia. A už vôbec sa netreba diviť, že sa ľudia od vás odvrátia, ak ste spájaný s podvodom, klamstvom a nedôveryhodnosťou.

Môžete mi veriť, nemám vôbec radosť z týchto mojich riadkov. Pán Kiska je aj môj prezident, a to dokážem rešpektovať. Žiaľ, z nestraníckeho prezidenta sa na môj vkus až príliš rýchlo stal prezident stranícky, presnejšie opozičný. Škoda. Mohol vojsť do dejín aj učebníc dejepisu, ako prezident, ktorý sa vyhýbal straníckym šarvátkam, nedal sa vtiahnuť do straníckych súbojov a hlavne pre všetkých mal rovnaký meter. Mal šancu byť naozaj prezidentom všetkých a maximálne mohol tlmiť politické vášne. Teraz je vážna hrozba, že do tých učebníc dejepisu vojde úplne inak.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984