Objektívnosť? Zabudnime!!!

Počet zobrazení: 4100

Hneď na druhý deň po tlačovkách p. prezidenta Kisku a predsedu Smeru SD p. Fica som zašiel do jedného zo supermarketov, aby som zistil, ako budú na to reagovať naše „nezávislé denníky“. Opäť ma nesklamali. Len denník Pravda na titulke uverejnil zásadné vyjadrenia oboch politikov : Kiska: „Fico ma vydieral“ – Fico: „Kiska je podvodník“.

Rovnako i na ďalšej strane sa približne rovnako venovali obom tlačovkám. Keď som zobral do rúk SME, Plus jeden deň či Nový čas, to už bola iná káva. To ako by mal tlačovku len pán prezident. A to som nečítal ešte „exkluzívny“ Denník N. Nemá význam sa k týmto komentárom a ich profesionálnej „ objektivite“ vyjadrovať.

kifipluvaci.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Žiaľ,  žijeme v dobe, keď nielen politici výrazne ovplyvňujú verejnú mienku. Médiá sa stali naozaj tou povestnou siedmou veľmocou v našej krajine. Ich majitelia, respektíve spoločnosti, rýchlo zistili, že cez dobre platených novinárov môžu rozhodovať a určovať, kto je dobrý a kto zlý. No a novinári v rámci hesla „Píš v zmysle toho, koho chleba ješ“ sú dobrým nástrojom na ovplyvňovanie verejnej mienky v záujme ich politiky. Ako by nestačilo, že do života nás bežných ľudí už aj tak dosť nevraživosti a nenávisti každodenne vnášajú naši politici.

Určite médiá sú v každej demokratickej dobe prepotrebné. Sú potrebné nielen na to, aby odhaľovali to, čo sa mnohí snažia utajiť, alebo zamiesť pod ten povestný koberček, ale predovšetkým na to, aby nestranne a pravdivo informovali o svojich zisteniach. Naše médiá sú však už aj v takom leveli, že vynášajú súdy a určujú vinníkov.

Práve v dobe, keď to v spoločnosti vrie, keď politici vymenili slepé náboje za ostré, keď nasadili bodáky s cieľom doslova zničiť svojich protivníkov, keď politickú súťaž vystriedal politický boj doslova na život a na smrť, práve vtedy by médiá mali byť čo najobjektívnejšie a upokojovať vášne. To by malo byť v demokratickej spoločnosti prvoradým poslaním objektívnych, nezávislých novinárov a médií. Veď každý z nás, kto trošku nezaujato a triezvo hľadí na našu politickú scénu, musí byť z toho všetkého, čo sa tu , znechutený. Lebo práve toto je, žiaľ, veľmi úrodná pôda pre nárast extrémizmu a pre ľudí, ktorí sa snažia našu roztrieštenosť, nenávisť a rozhádanosť, využiť vo svoj prospech.

V tomto roku nás čakajú dvoje dôležité voľby, v budúcom roku parlamentné. Každé voľby sú nesmierne dôležité pre budúcnosť Slovenska. Žiaľ, už dnes stretávam ľudí, ktorí nielenže nevedia, komu majú veriť, ale sú zo všetkého znechutení. Ani sa im nečudujem. Ak špičkoví politickí predstavitelia štátu sa obviňujú doslova z nehoráznych vecí, čo si má o tom myslieť človek, ktorý každodenne musí makať, aby uživil svoju rodinu? Veď tí, čo riadia túto krajinu, by mali mať našu úctu a dôveru, že spravujú našu krajinu tak, aby v nej ľudia, aj keď už nie dobre, tak aspoň spokojne žili. Žiaľ, rovnako ako naši politici, tak i naše média robia pre to veľmi málo.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984