Reklama
Reklama

O „zelených mužíkoch“ a modrých súvislostiach

Počet zobrazení: 3501

Veľký ruský spisovateľ Anton Pavlovič Čechov raz napísal: „Na jedného múdreho človeka pripadá tisíc hlupákov.“ Neviem, z ktorej štatistiky čerpal tento údaj, no vyzerá to tak, že si ho osvojili takmer všetky opozičné média. Dokonca by som povedal, že tých „hlupákov“ pripadá na každého „múdreho“ komentátora z opozičnej tlače ešte viacej, pretože každý z nich považuje za hlupákov všetkých voličov Smeru-SD, a pokiaľ viem, sú ich státisíce. Takže ak prepočítame ich počet k množstvu komentátorov a opozičných politikov, ktorí dnes režírujú naše myslenie, tento údaj môže byť aj nepresný. Počet „hlupákov“ sa mení podľa toho, ako sa menia preferencie v prospech Roberta Fica. Nemám zbytočné peniaze na to, aby som si kupoval napr. Denník N alebo Sme, ani na to, aby som si zaplatil Piano, no zo zvedavosti občas zablúdim na ich webové stránky, aby som sa aspoň podľa nadpisov a niekoľkých viet dozvedel, akými múdrosťami budú zasa páni a panie Nicholson, Kepplová, Ciel, Schutz... ohurovať svojich čitateľov. Stačí mi názov článku, aby som vedel, akým smerom sa budú uberať ich texty. Predsa však musím priznať, že aj opozičná tlač ma dokáže v niektorých prípadoch zaujať. Naposledy to bol Denník N, ktorý zverejnil úžasne zistenia o tzv., zelených mužíkoch, ktorí sa pohybujú v diskusiách pod článkami. Vlastne ich odhalil ako falošných diskutérov, ktorí obhajujú stranu Smer a jej predstaviteľov. Je to vraj čosi neuveriteľné a bezočivé, aby niekto takýmto spôsobom zneužíval slobodu slova.

Vždy som si myslel, že médiá, ktoré vznikli ako civilizačný výdobytok týchto čias, budú aj rešpektovať slobodu slova a názoru. Že budú kvôli objektívnosti rešpektovať a poskytovať priestor aj tým, čo nesúhlasia so všetkým, čo napíšu ich privilegovaní žurnalisti a komentátori. Nie je predsa normálne, aby iba zopár ľudí balamutilo hlavy celému národu. Ak tomu tak nie je, nehovorme potom o slobode slova a objektívnosti tlače. K tým „zeleným mužíkom“, ktorých je vraj viac ako 50, snáď len toľko – dozvieme sa niekedy aj tom, koľko sa ich vyjadruje v prospech Siete, KDH, Sulíka alebo Matoviča? Nebolo by jednoduchšie zariadiť to tak, aby sa každý diskutér podpisoval iba svojím pravým menom? A čo by sa stalo, ak by tieto denníky aj na svojich stránkach umožňovali čitateľom bežne sa vyjadrovať k aktuálnym témam? Potom by sme nemuseli čítať tie všelijaké oplzlosti, vulgárnosti a nenávistné vstupy pod článkami. Ako vidno, to však nikomu nevadí, dôležité je, aby nikto nevyjadroval podporu strane Smer.

Je toho viacej, čo všetko sa robí preto, aby sa volič Smeru so svojím názorom nedostal nielen do médií, ale už ani na námestie, kde by mohol slobodne a nahlas prejaviť svoj názor a nesúhlas s praktikami niektorých opozičných politikov. Námestia SNP a Slobody už patria až do volieb Matovičovi, ktorý si ich na celý čas „prenajal“. Iba on už rozhoduje o tom, kto sa môže v týchto priestoroch schádzať a využívať ich pre svoje potreby. Je to neuveriteľné, ale je to tak. Ktovie, po voľbách možno zakáže poslancom Smeru aj vstup do parlamentu. Veď aj z parlamentu si už urobil šapito, v ktorom sa správa akoby bol jeho majiteľom. Myslím si, že tento človek ohrozuje Slovensko rovnako ako Kotleba. Rovnako ako on má vo svojom repertoári šírenie nenávisti.

O tom, ako písali médiá o učiteľoch a ich štrajku, sa vari netreba rozpisovať, ani o tom, na ktorej strane sa angažovali. Ešte nikdy nemalo učiteľstvo zo strany médií takú podporu, ešte nikdy sme nepočuli o toľkých gavalieroch, ktorí im dopriali splnenie ich požiadaviek. Ešte nikdy sa však o takomto dôležitom zásahu do rozpočtu nežiadalo na poslednú chvíľu pred voľbami. Nikto ma nepresvedčí o tom, že za tým nie je politický záujem, ako vykrútiť Ficovi krk a zvrátiť jeho smerovanie do vlády. Medzi posledný takýto pokus patrilo mimoriadne zvolanie parlamentnej schôdze. Bože, ako len očakávali opozičné médiá, až sa to zvrtne na cirkus pod šapitom. Znova, tak ako sa očakávalo, o cirkusácky program sa postaral pred kamerami pán Matovič. Na jeho komediantske výkony sme si už zvykli a aj tento cirkus, skôr či neskôr upadne do zabudnutia. Na to, ako hanlivo však písala opozičná tlač o našich dôchodcoch, ktorí prišli do parlamentu, usadili sa na balkóne, aby si vypočuli na vlastné uši o tom, čo bude kto hovoriť, budem myslieť aj vtedy, keď budem vhadzovať hlasovací lístok do volebnej urny. Okamžite boli onálepkovaní ako Ficovi „zelení mužíci“, ktorí sem prišli iba pre to, aby zabrali miesto učiteľom. Aj učitelia ich posielali do čerta, lebo na schôdzi sa vraj nebude rokovať o ich problémoch. Snažil sa ich o tom presviedčať aj pán Matovič, no dôchodcovia  veľmi dobre vedeli, že to bude aj o nich. Veď kvôli tomu do parlamentu aj prišli.

Pochopili to už vtedy, keď dva dni pred touto mimoriadnou schôdzou predstúpili pred kamery páni Poliačik, Vašečka a Abrhan, aby verejnosť informovali o zvolaní mimoriadnej schôdze a teda aj o odovzdaní potrebných poslaneckých podpisov. Vtedy sa ich novinári spýtali, kde zoberú potrebné financie na zvyšovanie platov pre učiteľov. No predsa aj z Ficových sociálnych balíčkov, odpovedal im pohotovo poslanec Poliačik. To on ich vlastne pozval týmto svojím výrokom do parlamentu. Ak k tomu pripočítame, koľko kritiky sa už popísalo na cestovanie vlakom zadarmo, na vratky za plyn, ktoré mohli byť vraj použité pre učiteľov, vianočné prilepšenie a dokonca i avizovaný trinásty dôchodok... mali väčšie právo tam sedieť ako učitelia, ktorý požadujú 140 eur. Nie je predsa normálne, aby sa siahalo akýmkoľvek spôsobom na životnú úroveň tých, ktorým bolo valorizovaných iba 1,9 eur. Aj z tohto uhla pohľadu treba vidieť ich prítomnosť v parlamente a myslieť na to v deň volieb.

Anton Pavlovič Čechov svoju myšlienku o múdrom človeku a tisícke hlupákov rozviedol aj v tom zmysle, že každú myšlienku a každý dobrý skutok môžu zahlušiť tisícky hlúpych slov. Priveľa takýchto slov a sľubov sa na nás sype zo všetkých strán, preto sa radšej držme sociálnych istôt, ktoré už máme v hrsti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Palo
#1
Pavel Novota
19. február 2016, 19:54

Pán Slezák, Váš článok som ohodnotil 5 bodmi, že sa mi páči ako je napísaný a hlavne, že ma primäl nad jeho obsahom sa zamyslieť.

Čo sa týka mas médií, jednoznačne s Vami súhlasím a o Matovičovi … povedal by som, že ak niekoho je možné onačiť za populistu, tak je to on. Inak si totiž neviem vysvetliť prečo sa ľudia k nemu pridávajú a to by som povedal i vzdelaní ľudia a od ktorých by som očakával aj nejaké životné skúsenosti. Ja by som ich však nenazval „hlupákmi“ a to ani z pohľadu zľava, alebo sprava. Postoj voličov ovplyvňuje množstvo faktorov a ich životných skúseností a naviac politická orientácia s poznaním, nazval by som to, systémových hodnôt.

Za viac ako dvadsať rokov sa nám tu vystriedali vlády „pravé“ aj „ľavé“ vlády. Každá z vlád svoje vládnuce obdobie hodnotila ako úspešné, k čomu použila rôzne štatistické údaje, málo však z toho čo by sa dalo označiť ako rast životnej úrovne obyvateľstva ako celku.

Rád by som však vedel aké sociálne istoty máme ešte v hrsti.

Neviem či považujete za dostatočnú istotu, že v Ǔstave SR je napísané „Občania majú právo na prácu“. Dá sa predpokladať, že to v tej ústave ostane nech bude vo vláde ktokoľvek. Tak ako sa ani nič nezmení na postavení pracujúceho človeka s jeho námedznou pracovnou silou.

Alebo máte na mysli, že ešte nie všade k lekárovi musím platiť, hoci neviem o nikom kto potrebuje lieky, že by na ne nemusel doplácať. Niektorí majú s tým aj problémy.

Školstvo, ktoré sme priepastne znehodnotili po všetkých stránkach, nie je už dostupné pre každého.

Prosím, uveďte sociálnu istotu, ktorú máme ešte v hrsti.

Obrázok používateľa Rudolf Slezák
#2
Rudolf Slezak
20. február 2016, 13:35

Pán Novota, ďakujem Vám za hodnotenie a pokusím sa zareagovať na Váš vstup do diskúzie. Ešte pred tým však dovolte poznamku, na adresu našej opozičnej tlače. V deň, keď ste sa ozvali, denník Sme na svojom Webe zverejnil posmešný komentár Petra Schutza , na adresu obrovskej voličskej základne Smeru. Tvrdil,že nedokáže nájsť jediného voliča, ani v tých najnižších cenových kategóriach, ktorý by verejne priznal, že bude voliť stranu Smer. Je tomu tak preto, lebo ich vraj hanba fackuje z lava i z prava. V ten istý deň som sa zúčastnil stretnutia s niektorými poslancami i ministrami v našej obci, kde sa nám predstavili, ako kandidáti uchádzajúci sa o našu dôveru. Normalní ľudia z mäsa a kostí, no to hlavné, čo som si na nich všímol, bolo, že som z ich úst nepočul žiadne posmešky o tých druhých, ani z nich nekypela nenávisť ktorá je počuť z bratislavských tribún. Nebolo pekné počasie, no prišlo veľa ľudí, aby si ich vypočulo. Svojou prítomnosťou dali jasne najavo, koho budú voliť. Poznám tých ľudí a viem, že boli medzi nimi aj ľudia s vysokoškolským vzdelánim. Spomínam to iba preto, že nie je pravdou, že sa Smeráckí voliči hanbia za svoje rozhodnutie voliť stranu Roberta Fica. Títo voliči nie sú ani žiadne spoločenstvo kacírov, ktorí už iba potajomky vyznávajú svoju vieru. Ním sa iba nedostáva priestor v médiach a ani na námestiach, ktoré si až do volieb predplatil pán Matovič.

Teraz k tým socialným istotám, ktoré máme v hrsti. Naprosto súhlasím s Vašim názorom na zdravotníctvo a školstvo. Poburuje ma iba to, ak sa niekto snaži tesne pred voľbami, vytrieskať z toho politický kapital a iný zasa finančný zisk. Aj za cenu toho, že by to bolo úkor iných. Asi pred dvomi týždňami, predstúpil pred kamery pán Bugar a opovržlivo ukázal šek na 60 eur, ktorý mu prišiel ako vratka za plyn. "Pozrite, ako si Smeráci kupujú voličov, povedal. Keby to dali radšej učiteľom na ich platy": Ja nie som taký gavalier, aby som podobné socialné prilepšenie k mizernému dôchodku bagatelizoval, hlavne preto nie, že už mám plné zuby uťahovania si opaskov, ktoré som si užil za Dzurindových vlád. Od plynarov mi prišla vratka v hodnote 100 eur, držím ju "vhrsti".a teším sa z toho, lebo viem, že pán Bugar by mi ju nedoprial.Teším sa z tohoto sociálneho prilepšenia aj kvôli tomu, že si ešte pamätám na obdobie, keď nám Francúzi a Nemci aj dvakrát do roka zvyšovali ceny plynu pre domácnosti a pocítil som, aké dopady to malo pre náš rozpočet. Je to po prvý krát, čo sme si trocha  prilepšili a o kúsok sme posunuli svoju životnú úroveň Ak k tomu samozrejme pripočítame aj zlacňovanie energií.  Nechápem prečo by som to mal dopriať aj takým učiteľom ,ktorí nedokázali za celých deväť rokov na ZŠ, vzbudit v žiakovi záujem o vzdelanie alebo aspoň o učňovku. Aj oni majú podial viny na gramotnosti tohoto národa.

Zaiste ste si všímli, aké obavy má pán Kaník v súvislosti so zvýšenim minimalnej mzdy na 405 eur. Spávať nemôže kvôli tomu, že podnikateľ nebude môcť kvôli tejto výške zaplatit, ani len pasáka kozí. Preboha a koľko máme na Slovensku tých pasákov kozí, ktorí mu tak ležia na srdci? Aj túto mizernú minimalnú mzdu, považujem za socialnu istotu, ktorú  máme mnohí v hrsti. Obávam sa však toho, že aj po zmene vlády sa už nebude v jej navyšovaní pokračovať. Tak isto sa obávam o svoj Vianočný príspevok, ktorý tiež máme zatiaľ "v hrsti", no veľmi ľahko môžeme o neho prísť. Pri zmene tejto vlády už môžeme iba snívať o trinástom dôchodku.A čo to cestovanie vlakov zadarmo pre študentov a dôchodcov.?Aj to máme "v hrsti", no opozícia sa netají s tým, že bude škrtať v sociálných balíčkoch a teda aj vo všetkých sociánych istotách, na ktoré sme si už zvykli a ktoré tiež majú dopad na našu životnú úroveň. Pre niekoho je to bagateľ, pre iných to však znamená prínos do rozpočtu, tak ako ceny potravín a pod.

Bolo by toho aj viacej o čo všetko môže človek prísť, no už som sa priveľa rozpísal. To najhlavnejšie je však pre mňa to, aby  nikto neokrádal ľudí, o pokoj v tejto krajine.Ľudia ako pán Matovič, Lipšic, Hlina, Sulík...nám však ten pokoj nezabezpečia.

 

Obrázok používateľa Palo
#3
Pavel Novota
22. február 2016, 19:59

Pán Slezák, rozumiem Vám a aj ja mám podobný názor na politikov typu Matoviča, Kaníka, Sulíka a ďaľších podobných. Tiež si myslím, že aj vyjadrenie nesúhlasného názoru či postoja je možné s mierou slušnosti, i keď v podstate tu nie je problém v rozdieľnosti názorov. Cieľ je diskreditovať protivníka. A k tomu sa uchyľujú obe strany. Konkrétne čerstvý príklad – pán Fico označil primátora Rimavskej Soboty pána Šimka za výtržníka, ten sa mu odpláca vyhrážaním, že podá trestné oznámenie. V prezidentských voľbách pán Fico onačil pána Kisku za úžerníka a našlo by sa dosť príkladov pre obe strany. To je však súčasťou tohto systému, tak že tu nie je niečo čo sa nám má páčiť, alebo nie.

V rámci predchádzajúceho je aj hra o sociálne odrobinky ako ich argumentačne použiť proti druhej strane. Nechcem sa veľmi rozvádzať, mali sme tu už spolu debatu k voľným lístkom pre dôchodcov na cestu vlakom. Z hľadiska systému nič neriešia na postavení pracujúceho človeka. A pozorne si prečítajte „Priority programu strany Smer SD na roky 2016-2020“, je to len 5 bodov, ale ani zmienka o tom, že by sa mal meniť spoločenský systém, čo som nenašiel ani nikde v dokumentoch a programoch strany Smer SD.

Keď som si prečítal programové vyhlásenie niektorých iných strán, tak som nikde nenašiel, že by chceli ľuďom zle. Viac menej zhodne so sranou Smer SD majú za cieľ znižovať nezamestanosť, posilovať ekonomiku atď.

Naša diskusia mi pripomenula slová mojej starenky, čo myslím plne vystihuje to o čom sa tu bavíme :

„Tá pani grófka byua konc dobrý čovjek, ked išua okouo dicky mi neco dala.“

Na margo ešte čo poviete na vyjadrenie ministra zahraničia pána Lajčáka :“Slovensko považuje za dôležité posilniť vojenskú prítomnosť Severoatlantickej aliancie vo východných štátoch NATO, Bratislava však zriadenie na svojom území nepožaduje.“ Operačnú jednotku, ktorá pochopiteľne tiež musí mať svoju základňu, schválil poslanci strany Smer SD, aby som bol presný, všetci prítomni hlasovania v parlamente. Aj to patrí do hodnotenia politiky.

 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama