O kultúre politického boja

Počet zobrazení: 2921

Iste nielen mňa znepokojujú vzťahy medzi koalíciou a opozíciou. Jednoduché riešenia, nenávisť, osobné útoky. Ako keby veľkosť jednotlivca rástla znevážením iného hoci aj ohovorením. Zmenu by som, samozrejme, vítal. Zrejme by však na to bola potrebná nielen zmena politického systému, ale aj politickej kultúry v našej krajine. 

Politické súperenie musí byť, na tom je založený demokratický systém. Možno, by bolo vhodné či potrebné zvýšiť vplyv verejnej mienky na tvorbu politických rozhodnutí. Je potrebné kritizovať a odhaľovať klamstvá. Ale to sa dá aj bez osobnej nenávisti, bez napádania rodiny či používania vulgarizmov. Nenávisť je nebezpečná, pretože pôsobí ako energetický potenciál; ak sa ho nahromadí dostatok, dochádza k výbojom, teda k vojnám, či už občianskym alebo svetovým. Ak sa manipuluje, pôsobí ako laserový lúč.

Nenávisť často vzniká  na pôde kumulovanej frustrácie a bezmocnosti. V spoločnosti je jej zdrojom neraz pýcha tých, ktorí si o sebe myslia, že už sú dostatočne bohatí a mocní, aby sa im mohlo stať niečo zlé. Čo s tým? Asi odpustenie, zmierenie a rešpekt k iným, iba to sú účinné zbrane proti rozmáhajúcej sa nenávisti bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza, a kontrola emócií kognitívnymi procesmi  (rozum – úvaha – rozhodovanie).

Kultúra komunikácie medzi koalíciou a opozíciou by sa mala zlepšiť, ale nie vzťahy, potom by si opozícia neplnila svoje poslanie. To je názor univerzitného profesora z oblasti psychológie. Možno by pomohol sociálno-psychologický výcvik. O to sa snažil C. Rogers, keď v Írsku a Anglicku zvolával politikov a učil ich komunikovať a riešiť problémy, ponúkať a prijímať kompromisy, kontrolovať svoje emócie.

Osobne som, napriek vyššie uvedenému, za  transformáciu politického boja na politickú spoluprácu v prospech občanov. Ak by sa vzťahy medzi koalíciou a opozíciou zlepšili, tak by sa v spoločnosti dosiahol lepší efekt napríklad v ochrane štátnych záujmov a v šetrení energie na riešenie rôznych problémov. Potrebujeme menej  negativizmu až zla, konkrétne konštruktívne názory a pozitívne riešenia. Nie som politik, robím si len svoju prácu, ktorá ma uspokojuje, pretože neviem, čo je krajšie, ako pomáhať ľuďom v ich utrpení so zameraním na znovuodkrývanie hodnôt jednotlivca, ktoré sú dôležité preňho aj pre spoločnosť. V kontexte tohto príspevku si želám politickú stabilitu a osobnosti s charakterom a pokorou.

Politická stabilita je veľmi dôležitá napríklad aj čo sa týka investorov. Zvýšenie politickej neistoty môže viesť investorov k vyčkávaniu alebo voľbe stabilnejšieho trhu. Možno, že úplná politická stabilita nie je možná, ale vždy by malo ísť o kultúru riešenia sporov a rozličností.

Veľmi dôležité motto pre všetkých manažérov a politikov by malo byť: kontinuita, stabilita, kreativita znamená rozvoj. Ak by bolo akceptované, možno by sme nemali v takom stave naše zdravotníctvo a školstvo a pod. Pre niekoho určite naivná predstava, ale diskusie sú potrebné v tejto hodnotovej rovine.

Autor, PhDr. Dušan Piršel, je riaditeľom Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984