Reklama
Reklama

Nové Slovo je pre mňa srdcové periodikum,

Počet zobrazení: 7642

píšem doň od svojich 21 rokov, čiže od 2001, kedy mi vyšiel prvý článok o Johnovi Rawlsovi a hľadaní alternatívy kapitalizmu (Rawls a socializmus – pozn. red.). Napísal som preň desiatky článkov a vždy som ho považoval za najlepšie periodikum, aké ľavica na Slovensku má. Slovo je značka, pre ľavicovú inteligenciu je to pojem, viacerí sme na Slove intelektuálne vyrástli, bol to pre nás viac než časopis. Na Slovo nejde zanevrieť. Vďaka Slovu som spoznal mnohých ľavicových kamarátov a výborných autorov, za všetkých spomeniem Michal Polák, Eduard Chmelár, Braňa Ondruša, Rada Geista, Ivan Lesay, Peťa Nedoroščíka, Jožka Lysého, Ivana Štefunka, Peťa Greguša, Maka Krna, Martina Muránskeho, Emil Polák a, samozrejme, Gabriela Rothmayerová, ktorá si 15. výročie od vzniku novodobého Slova pripomenula skvelým článkom.

Citujem ju: „Slovo je pätnásť rokov na svete. Až na niekoľko málo začiatočných rokov (a úsiliu konkrétne Michala Borguľu, Jozefa Migaša, neskôr Eduarda Šeba) žije len z entuziazmu a bezplatnej dobrovoľnej práce svojich autorov. Žiadne dotácie, žiadne ,malé domov‘, žiadne skryté podplácanie cez nastrčené firmy. Žijeme... Nikto nám nič nezakazuje, nikto nás nezatvára. Žijeme slobodne. Žijeme v slobode? “ Dodám čo najjemnejšie: každý musí vidieť, že Slovo si zaslúži podporu strany, ktorá vládne a ktorá sa hlási k ľavici. Tej sa mu však systematicky – nedostáva. Neviem s tým nič urobiť a tak veľmi by som chcel. Slovo bolo z tlačenej podoby „vyhnané“ na web, zo skromne platenej redakcie ostali dobrovoľníci a nadšenci. Aké symptomatické: za hodnoty ľavice bojujú ľudia, ktorým sa ľavicová moc okázalo obracia chrbtom. Obdivujem ich trpezlivosť, ich presvedčenie, ich srdce. Je to hrozná hanba, ako sa na Slovo všetci vykašľali! Hanba pre našu ľavicu!

Ale zasa, nie všetko je také zúfalé: súkromný priestor síce na 100 % ovládajú pravicové názory a Slovo je vykázané do undergroundu, ale aspoň vo verejnoprávnom priestore má počas ľavicovej vlády miesto vyhradené človek známy svojimi rýdzimi sociálnodemokratickými názormi, progresívnymi postojmi a neotrasiteľným humanizmom, ľavicový radikál, antikapitalista a bojovník za sociálnu spravodlivosť Štefan Hríb...

Ostalo nám ešte niečo okrem irónie? Áno, Gabriela má pravdu, žijeme, ako-tak, ale žiaľ, robíme všetko pre to, aby to už pre ďalšiu generáciu neplatilo. Odkiaľ sa tá má dozvedieť, že svet nefunguje tak, ako ho vykresľuje .týždeň, Sme či STV?!

(Status na FB, 27. 2. 2014, úprava Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama