Reklama
Reklama

Nielen pekné dievča je z Budmeríc...

Počet zobrazení: 3608

Naša seniorská skupinka pre vlastivedné potulky sa vybrala v piatok  8. januára tohto roku do slovenskej krajiny. Zadanie znelo: nie ďaleko od Bratislavy, dostatočne dopravne prístupné a bohaté na oko i dušu potešujúce pohľady. Voľba padla na Budmerice. Dokonca sme prvýkrát využili senior pasy bratislavskej integrovanej dopravy. Pri ceste vlakom do Cíferu nemusíte si kupovať ani bezplatný lístok (stačí senior pas), a pri ceste autobusom z Cíferu do Budmeríc opäť stačí priložiť kartu senior pasu a dostanete cestovný lístok v hodnote nula eur. 

dscf0309.jpg

Voľba na Budmerice padla ešte z jedného dôvodu. Potreboval som svoju knižnicu doplniť o pokračovania vlastivedných ság z vydavateľstva Rak. Poslednú knihu o Bratislave  a pár pokračovaní Stôp slovenskej minulosti. A tak po krátkej zastávke u autora Pavla Dvořáka a následnom nasýtení môjho hladu po kvalitnej knižnej kultúre sme pokračovali severozápadným smerom. Prešli sme okolo Budmerickej izbičky, kultúrneho stánku miestnych matičiarov a došli na koniec dediny, k plotu (a bráne) parkového areálu. Nízka po zemi sa plaziaca oblačnosť zmizla šibnutím meteorologickej paličky nášho dobrého osudu a zjavila sa prekrásna modrá obloha. A belosť prvého tohtoročného snehu. A uprostred modrobieleho pozadia kulisa z rozprávky. Budmerický pálfiovský kaštieľ žiaril novosťou rekonštrukcie. Veľké prekvapenie po prevládajúcej skepse, žiali a zlosti na doterajší vývoj stelesnenia čiernej diery slovenského písomníctva. A skutočnosť, že to nie je len prelud z rozprávky o dvanástich mesiačikoch potvrdili otvárajúce sa dvere z ktorých vyšiel strážca obnoveného kultúrneho  pokladu a jeho slová. Áno, riekol, obnova sa (ministerstvu kultúry) podarila.

V médiách sa objavila vo štvrtok 21. januára 2016 správa: „Budmerický kaštieľ otvoria pre verejnosť koncom januára.“ Potešte sa z pohľadu na niekoľko fotografií, ktoré približujú dnešný stav Budmeríc tak, ako potešila realita nás.

Foto: Jozef Schwarz

budmerice_2_alej.jpgbudmerice_3_muka.jpg


budmerice_4.jpg

budmerice_5_priecelie.jpg


 
 

 

 

 

 

 

 

 

 


budmerice_chrbat.jpg

budmrice_stromy.jpg

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Rudolf Slezák
#1
Rudolf Slezak
30. január 2016, 13:26

Pán Shwarz.

Páčia sa mi Vaše vlastivedné vstupy na strankách Slova. Najmä preto, že ich obohacujete o vynikajúce fotografie, z prostredia, ktoré ste navštívili a ktoré sa oplatí vidieť. Osviežujete nimi, nielen svoj príspevok, ale aj vzhľad a úroveň nášho Internetového časopisu. Nesklamali ste ma ani svojím výletom do Budmeric, preto Vám aj teraz dávam plný počet bodov. Všímol som si však, že nie každému sa Vaša fotoreportáž páčila a tak Vám to dal najavo aspoň pri bodovaní, keď už nedokáže inak prejaviť svoj názor. Poviem Vám o tom človeku svoju mienku.

Ak si odmyslíme, že  tak robí zo zlomyselnosti, potom je tu druhá možnosť, že Vy ste "hriešnikom", ktorému treba pokaziť bodovanie. Človeče, veď Vy ste sa v jeho očiach dopustili veľkého hriechu. Nie svojími fotografiami, ale tým, čo ste uviedli v texte. Veď  tu priam navádzate ľudí, ako môžu zadarmo cestovať vlakom, využívať Seniorpasy v autobusoch a pod. Viete vôbec koľkým ľuďom prekážajú práve tieto sociálne vymoženosti pre seniórov? Už skoro sa to dozvieme. Takého človeka, ani len nenapadne, že aj cestovanie vlakom zadarmo, by mohlo byť "bolestným", za krivdy spôsobené predchádzajúcou sociálnou politikou.

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#2
Jozef Schwarz
01. február 2016, 15:57

Vážený pán Slezák,

ďakujem za pochvalu, vždy ma poteší...

 

a čo sa týka bezplatnosti (aj) môjho zatiaľ len vlakového pohybu,

s úsmevom vravím, že spoločnosti to vraciam na mojich potulkách podporou subjektov cestovného ruchu,

z ušetrených peňazí na cestovnom - sem tam kúpim jedno pivko, onam suvenír...

zjednodušene povedané prispievam na daň z pridanej hodnoty

Jozef Schwarz

 

 

 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama